GÜNEY KIBRIS
okuma süresi: 4 dak.

Güney Kıbrıs-Yunanistan-Mısır üçlü zirvesinin yankıları sürüyor

Güney Kıbrıs-Yunanistan-Mısır üçlü zirvesinin yankıları sürüyor

Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır liderleri arasında 29 Nisan tarihinde Güney Lefkoşa'da gerçekleştirilen üçlü zirvenin yankıları sürüyor.

Yayın Tarihi: 03/05/15 15:11
okuma süresi: 4 dak.
Güney Kıbrıs-Yunanistan-Mısır üçlü zirvesinin yankıları sürüyor
A- A A+

Rum basını, 3'lü zirvenin "Kıbrıs Cumhuriyeti"nin devlet varlığını ve bölgedeki ağırlığını güçlendirdiği üzerinde durdu.

Simerini gazetesi, Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır arasında gerçekleştirilen ikinci üçlü görüşmenin önemli bir iddia ortaya koyduğunu yazdı.

Üç ülkenin deniz bölgelerinin belirlenmesi konusunda hızlı ritimlerle müzakerelere gitme kararı aldığına işaret eden gazete, üçlü görüşmelerin sürdürülebilirliğinin, sonuçları ve işbirliğinin bölgedeki diğer ülkelerle bağlantı kurularak genişlemesi ve derinleşmesi perspektifinin Münhasır Ekonomik Bölgelerini belirlemede elde edecekleri başarıya bağlı olacağını kaydetti.

Gazete, üç ülke arasında gerçekleştirilen görüşmeyle şu önemli verilerin ortaya çıktığını yazdı:

"1. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin devlet varlığı bölgede önemli enerji, güvenlik ve istikrar faktörü olarak güçleniyor. 2. Kıbrıs'ın Arap dünyasının lideriyle, Mısır'la ilişkileri daha çok güçleniyor. 3. Yunanistan'ın Kıbrıs Cumhuriyeti, Mısır ve doğal olarak Türkiye ile Münhasır Ekonomik Bölgesi'ni belirlemekte daha aktif hareket etmeye karar verdiği görülüyor.
4. Mısır komşu ülke Libya'daki durum, Yemen'deki savaş, Suriye iç savaşı, İran'ın hırsı ve kendisini etkileyen terörün şiddetlenmesinden dolayı bölgedeki meselelerde açıkça daha aktif ve lider rol üstlenmek istiyor. 5. Yabancı güçlü oyuncular Yunanistan, Mısır, Kıbrıs ve İsrail'i çatışmalar ve asimetrik tehditler bölgesinde tek istikrar ve güvenlik faktörü olarak kabul ediyor."

Fileleftheros gazetesi ise "Üçlü – Atina ve Lefkoşa İçin Ne Gibi Kazançlar" başlığıyla verdiği haberinde, Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır arasındaki üçlü görüşmenin çok önemli bir gelişme olduğunu yazdı.

Gazete, üçlü görüşmeyle üç devletin Güneydoğu Akdeniz'de, merkezinde uluslar arası yasallığın savunulmasının bulunacağı, bölgesel güvenlik sistemi yaratma amacıyla çalışma yönündeki jeostratejik uzlaşı ve iradesinin teyit edildiğini kaydetti.

Yunan-Avrupa müzakerelerinde çıkmazın zirveye ulaştığı bir zamanda üçlü görüşmenin gerçekleştirilmesinin Yunanistan açısından önemli olduğuna dikkat çeken gazete, Güneydoğu Akdeniz'de jeostrateji konusunda olup bitenlere Yunanistan'ın da aktif olarak katılımının Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın taahhüdü olduğundan söz etti.

Güney Kıbrıs için ise üçlü görüşmeden doğrudan ve daha somut sonuçlar ortaya çıktığını yazan gazete, Güney Kıbrıs'ın jeostratejik ağırlığını güçlendirdiği ve Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakere konumu güçlendirebileceği için Kıbrıs-Yunanistan, Mısır-İsrail üçlü görüşmelerinin sürmesi ve yoğunlaşması gerektiği üzerinde durdu.

Kathimerini gazetesi de Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır arasındaki ikinci üçlü görüşmenin de olumlu bittiğini yazdı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.