Rum Hükümeti Rusya'yla olan anlaşma konusunda 'temkinli iyimser'

loading
18 Eylül, Cuma
£

9.79

8.96

$

7.55

Rum Hükümeti Rusya’yla olan anlaşma konusunda 'temkinli iyimser'

Rum Hükümeti Rusya’yla olan anlaşma konusunda 'temkinli iyimser'

Rum hükümetinin, Rusya’nın, Güney Kıbrıs ile Rusya arasındaki çifte vergilendirmeden kaçınılmasına dair anlaşmayı feshetmeye ilişkin kararının yol açtığı karışıklığın “mutlu sonla” biteceği konusunda, temkinli iyimser olduğu haber verildi.

A- A A+

Alithia gazetesi “Moskova’yla Yeni Anlaşmaya Doğru- Hükümette Temkinli İyimserlik” başlıklı haberinde, Rusya Maliye Bakanlığı’nın geçen pazartesi günü ilgili sözleşmenin feshedilmesi prosedürünü başlattığını açıklamasına rağmen, Rum Maliye Bakanlığı’nın ise henüz hiçbir şeyin bitmediğini ve 10-11 Ağustos tarihlerinde Maliye Bakanı Konstantinos Petridisi başkanlığında konu hakkında müzakereler yapılacağını açıkladığını anımsattı.

Gazete, Rus medyasında yer alan haberlerin, iki ülke arasında yeni bir vergi anlaşması imzalanması olasılığına atıfta bulunduklarını da belirtti.

Konunun günler öncesinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde de ele alındığını, fakat bundan olumlu bir sonuç çıkmadığını anımsatan gazete, Rum tarafındaki muhalefetin ise konuyu Güney Kıbrıs ile Rusya arasındaki ilişkilerle bağlayarak, konuyla siyasi bir bağlantı kurmaya çalıştığını kaydetti.

Gazete, Rum hükümetinin ise bunu reddettiğini ve meselede yalnızca ekonomik bir boyut bulunduğunda ısrar ettiğini aktardı.

Rusya’da yayımlanan “Kommersant” gazetesinin dün konuya geniş yer verdiğini; uzmanların ise en nihayetinde iki ülkenin yeni bir vergi anlaşması imzalayacağı değerlendirmesinde bulunduklarını yazan gazeteye göre, “Kommersant” gazetesi, Rum kesimiyle olan müzakerelerin zor olduğunu fakat Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Güney Kıbrıs’a yapacağı ziyarette yeni bir anlaşmanın imzalanmasının beklendiğini belirtti.

“Kommersant” gazetesi, çeşitli tahminlere göre 2018 yılında 1.4 trilyon, 2019 yılında ise 1.9 trilyon Rus rublesinin Rusya’dan Güney Kıbrıs’a aktarıldığına da işaret etti.

Güney Kıbrıs’la olan çifte vergilendirmeden kaçınılması anlaşmasının iptalinin, adada kayıtlı birçok şirketin hem Rusya, hem de Güney Kıbrıs’ta vergi ödemesi anlamına geldiğine işaret edildi.

HÜKÜMET VE PARTİLERİN AÇIKLAMASI

Rum Hükümeti Sözcüsü Kiriakos Kusios ise konuyla ilgili açıklamasında, ekonomik bir konunun politik hale getirilmemesi gerektiğini belirterek, Rusya’nın benzer anlaşmalara sahip olduğu diğer ülkelerle olduğu gibi hareket edeceğini dile getirdi.

Rusya Maliye Bakanlığı’nın, anlaşma konusunda üzerinde hem fikir olunmuş bir sonuca varılması için Rum Maliye Bakanlığıyla müzakere etme konusundaki niyetine atıfta bulunan Kusios, her ülkenin, korona virüsü pandemisinden etkilenen diğer ülkeler gibi, kendi ekonomisini desteklemek için bazı önlemler aldığının farkında olunması gerektiğine işaret etti.

Konunun esasının, Moskova’yla iletişimleri olması olduğunu belirten Kusios, 10 Ağustos’ta iki ülke arasında görüşme yapılacağını sözlerine ekledi.

Gazeteye göre, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ise konuyla ilgili yazılı açıklamasında, Rusya Federasyonu’nun anlaşmada değişiklikler yapılmasına ilişkin hareketleri ve konuyla ilgili gelişmeler konusunda endişe ve yoğun bir kaygı ortaya koydu.

Hükümetin buna ikna edici bir şekilde yanıt vermesi gerektiğini ifade eden Kiprianu, “Acaba en nihayetinde, hükümettekilerin Kıbrıs’ın geleneksel dostlarını görmezden gelerek, yürüttükleri tek taraflı ve tek boyutlu dış politikanın bedelini mi ödüyoruz” sorusunu sordu.

Kiprianu ayrıca Rusya’nın tepkisinin, “Kıbrıs’ı, Rusya ve Çin gibi Güvenlik Konseyi üyesi devletlerle ezelden beridir sahip olduğu ilişkileri silmeye ve ABD’nin sadık bir takipçisi olmaya mecbur eden Rubio-Menendez yasası konusunda bayram eden Anastasiadis-DİSİ hükümetinin dar görüşlü politikasına yanıtlardan mı olduğu” sorusunu da sordu.

EDEK partisi ise açıklamasında, çifte vergilendirmeden kaçınılmasına ilişkin anlaşmanın yeniden gözden geçirilmesinin, Rum ekonomisi açısından oldukça olumsuz bir gelişme olduğunu ifade etti.

Fileleftheros gazetesinde yer alan habere göre, muhalefet partilerinin, özellikle AKEL’in konuyla ilgili eleştirilerine yanıt veren Rum Hükümeti Sözcüsü Kiriakos Kusios, Rusya hükümetinin, Güney Kıbrıs’la olan çifte vergilendirmeden kaçınılması konusunda değişiklik yapılmasına ilişkin kararın arkasında hiçbir siyasi boyut bulunmadığını dile getirdi.

Haravgi gazetesi ise “Moskova’yla Anlaşmanın Feshedilmesi Tek Taraflı Dış Politikanın Sonucu- Hükümet 4 Aydır Moskova’nın Hareketlerinden Haberdar” başlıklı haberinde, Rum Maliye Bakanlığı’ndan bir heyetin, anlaşmayı kurtarmak için “Moskova’ya koştuğunu” yazdı.

Haber Politis’te “Kıbrıs’ta Düşük Tonlar- Rusya’da Yeni Anlaşma Görüyorlar”, Fileleftheros’ta ise “AKEL: Bedel Ödüyoruz- Andros Kiprianu Hükümetin Dış Politikasıyla İlgili Misilleme Görüyor- Hükümetten Hiçbir Siyasi Boyut Yok Yanıtı” başlıklarıyla yer buldu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri