GÜNEY KIBRIS
okuma süresi: 6 dak.

AB Dışişleri Bakanlarının dünkü telekonferansı Rum basınında

AB Dışişleri Bakanlarının dünkü telekonferansı Rum basınında

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanlarının, AB Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell başkanlığında dün gerçekleştirdiği telekonferans, bugünkü Rum gazetelerinde de geniş bir şekilde yer buldu.

Yayın Tarihi: 20/11/20 14:32
okuma süresi: 6 dak.
AB Dışişleri Bakanlarının dünkü telekonferansı Rum basınında
A- A A+

Fileleftheros gazetesi “Önlemler İçin Geri Sayıyorlar- Aralık’ta Yapılacak Olan Zirve Toplantısı Işığında AB Dışişleri Bakanlarından Türkiye’ye Uyarılar- Borrell ile Maas Yolun Sonunun Yaklaştığını Belirtiyor” başlıklarıyla manşetten yer verdiği haberinde, AB’nin bir ay içerisinde gerçekleştirilecek olan Avrupa Konseyi ışığında geri saymaya başladığını, buna paralel olarak Türkiye’yi 1-2 Ekim tarihlerinde ortaya konulan şartlara uymaya ve “Kıbrıs ile Yunanistan’da gerilimi azaltmaya” çağırdığını yazdı.

Türkiye’nin, AB’nin ilerlemesi için kendisine sunduğu yolun sonuna yaklaştığını, öte yandan AB Dışişleri Bakanlarının ve AB Yüksek Temsilcisi Borrell’in kayda geçirdiği şeyin ise Türkiye’nin olumsuz tutumu olduğunu ileri süren gazete, geriye kalan zamanda Türkiye’nin yaptırımlara maruz kalmamak için olumlu bir gündem benimseyeceğinin umulduğuna işaret etti.

Haberde, olguların olduğu gibi kalması halinde, Almanya’nın bile Ankara aleyhinde önlemler alınmasını ihtimal dışında bırakmadığına işaret edildi.

Gazete “elde ettiği bilgilere” dayanarak, AB Dışişleri Bakanlarının dünkü toplantısından çıkan sonucun, AB devletlerinin “Türkiye’nin takındığı tavırla AB’nin kendisine sunduğu fırsat penceresini değerlendirmekle ilgilenmediği” konusundaki hoşnutsuzluğu olduğuna da işaret etti.

Gazeteye göre AB Yüksek Temsilcisi Borrell toplantının ardından yaptığı açıklamada “Türkiye tarafından şu ana kadar olumlu mesajlar olmadığını” söylerken, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise açıklamasında “Yunanistan ve Kıbrıs aleyhindeki Türk meydan okumaları konusunda durumun iyileşmemesi halinde, Aralık ayındaki zirve toplantısında yaptırımların masada olacağını söylediğini” iletti.

Gazete iç sayfalardan ise haberine “Yolun Sonu Yaklaşıyor- AB Dışişleri Bakanları Kum Saatinin Türkiye İçin Dolduğu Konusunda Hem Fikir- Borrell ve Bakanların Türk Meydan Okumalarıyla İlgili Hoşnutsuzluğu- Heiko Maas Türkiye Aleyhindeki Yaptırımları Dışlamıyor- Ankara ile Brüksel Arasındaki Uçurum Genişliyor” başlıklarıyla geniş yer verdi.

Gazete Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak ise görüşmede, AB’nin, BM Güvenlik Konseyinin ilgili kararlarının öngörmekte olduğu üzerinde hem fikir olunmuş çözüm temeline olan bağlılığının, herkes tarafından yeniden teyit edildiğini iletti.

Görüşmede Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Maraş’a gerçekleştirdiği ziyarete eleştiriler yöneltildiği ve “bunun net bir meydan okuma olduğunun vurgulandığı” da iddia edildi.

Gazete “elde ettiği bilgilere dayanarak, AB Dışişleri Bakanlarının çoğunluğunun ve Borrell’in Türkiye’nin Maraş’taki faaliyetleriyle ilgili sert olduklarını ve Erdoğan’ın faaliyetleriyle ilgili hoşnutsuzluklarını ortaya koyduklarını” da öne sürdü.

Gazete Rum Haber Ajansı (KİPE) tarafından kendisine soru yöneltilen Borrell’in “27 AB üye devletinin kararını öngöremeyeceğini” belirterek, Avrupa Konseyi ve Avrupa Komisyonu başkanlarının Konsey’de ortaya koyacakları önlemlerin ne olacağını söyleyemeyeceğini kaydetti.

Habere göre Borrell, “olumlu adımlar olmadığını bildiğini ve bunun tam aksine Maraş’ta meydana gelenlerin hem kendisi hem de AB Dışişleri Bakanları açısından oldukça olumsuz olduğunu” iddialarına ekledi.

Politis gazetesi ise “Zaman Türkiye İçin Hızlı Akıyor” başlıklı haberinde, AB üye devletleri dışişleri bakanlarının, kendisine önerilen olumlu gündeme rağmen, Türkiye’nin AB’den daha fazla uzaklaşmaya karar verdiğinin görüldüğüne dair inanç belirttiklerini aktardı.

Gazete ancak bu tespitin konuyla ilgili karar alınması prosedürlerinin hızlandırılması açısından yeterli olmadığını ve konuyla ilgili gelişmeler için Aralık ayına gönderme yapıldığını belirtti.

Gazete Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in de telekonferansa katılarak AB’deki muhataplarını “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yasadışı Maraş ziyareti ile Tatar ve Ankara’nın adada iki devlet çözümünü ileriye götürme konusundaki niyetleri konusunda bilgilendirme fırsatı yakaladığını” ekledi.

Haber Alithia’da “Türkiye Yaptırımların Hemen Öncesinde Bulunuyor- AB’nin Erdoğan’a Verdiği Süre Doluyor”, Haravgi’de ise “Türkiye’ye Yaptırımların Masada Olduğunu Belirttiler- Türkiye İçin Aralık’ta Yapılacak Olan Avrupa Konseyine Kadar Olan Zaman Doluyor- Borrell: Türkiye AB’yle Olan Uçurumu Genişletiyor” başlıklarıyla yer aldı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.