GÜNEY KIBRIS
okuma süresi: 8 dak.

Güney'de adanın yeniden birleştirilmesi için kampanya başlatıldı

Güney'de adanın yeniden birleştirilmesi için kampanya başlatıldı

Güney Kıbrıs'ta, Kıbrıs'ın yeniden birleştirilmesi için internet üzerinden imza kampanyası başlatıldı.

Yayın Tarihi: 07/04/21 11:38
okuma süresi: 8 dak.
Güney'de adanın yeniden birleştirilmesi için kampanya başlatıldı
Ulaş BARIŞ
A- A A+

İş insanları Phanos Epiphaniou ve Andreas Matsis, avukat Eric Montanios, Cyprus Mail/Alithia köşe yazarı Christos Panayiotides ile emekli büyükelçi Pavlos Anastasiades'in başlattığı imza kampanyası 1Cyprus.eu adresi üzerinden devam ediyor.

Güney Kıbrıs'ın önde gelen 150 isminin imzaladığı kampanyanın başlangıç etkinliği dün Lefkoşa'da gerçekleştirilirken, toplantıya video konferans yöntemiyle katılan Eski Rum Lider George Vasiliu da kampanyaya destek verdi.

Kampanyanın yaklaşan Cenevre zirvesi öncesi hem liderlere hem de dünyaya mesaj vermek amacı güderken, kampanyanın düzenlendiği sayfada Türkçe açıklamaya da yer verildi.

Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'e bir dilekçe ile çağrı yapılan kampanyada, tarafların kısa sürede anlaşamaması durumunda, adadaki bölünmenin kalıcı hale geleceği endişesine vurgu yapıldı. Bu durumun gerçekleşmesi halinde, Kıbrıs'ın kuzeyinin Türkiye'nin bir uzantısı haline geleceği kaydedilirken, federal çözüme olan bağlılığın da altı çizildi.

Dilekçede, 9 madde ile durum analizi yapılırken, Cumhurbaşkanına da Crans Montana'da ortaya çıkan Guterres Belgesini kabul etme çağırısı yapılıyor. Yine dilekçede, Anastasiadis'e yönelik "Güvenlik Konseyi kararlarında belirtildiği gibi siyasi eşitliğe ve iki toplumun etkin katılımına dayanan iki toplumlu, iki bölgeli bir federasyona dönüşmesi yoluyla Kıbrıs sorunun anlaşmalı olarak çözülmesi için müzakere sürecinin başarılı bir şekilde sonuçlanabilmesi yolunda gereken çabayı göstermenizdir" çağrısı dikkat çekerken, adanın yeniden birleştirilmesi için yapılacak olan samimi çabalara destek verildi.

 

Anastasiadis'e yönelik yapılan çağırının tam metni ise şöyle:

 

Sayın N. Anastassiades

Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı

Kıbrıs’ın Yeniden Birleştirilemesine Destek İçin Dilekçe

Biz, aşağıda imzası bulunan Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşları, inanıyoruz ki:

 1. Kıbrıs sorununa anlaşmalı bir çözüm bulma çabalarının başarısızlıkla sonuçlanması ülkenin bölünmüşlüğünü kalıcı hale getirecek, ve gerçekte, Kıbrıs’ın işgal altındaki bölgesini Türkiye’nin bir bölgesi haline getirecek, ve böylece Türkiye ile uzun bir kara sınırı oluşacaktır.  Bu durum kolaylıkla gelecekte Kıbrıs’ın tümünün Türkiye’nin eline geçmesine yol açabilir;
 2. Türkiye ve Kıbrıs Türk Yönetimi’nin Maraş’ın kapalı kısmını Türkiyeli iş çevrelerinin yerleşimine  ve/veya kullanımına açmasına ve Kıbrıslı Rumların Kıbrıs Türk yönetimi altında oraya yerleştirilmesine ilişkin ciddi bir risk mevcuttur;
 3. Kıbrıs sorununun çözülmemesi durumunda Kıbrıs Cumhuriyeti’nin münhasır ekonomik bölgesinde yer alan zenginliği ticari olarak kullanmada başarısız olma ihtimali yüksektir,
 4. Türkiye’nin şu anda sahip olduğu güçlü jeopolitik müzakere pozisyonunun ilerde önemli bir ölçüde zayıflayacağına dair herhangi bir belirti yoktur;
 5. Son gelişmelerin gösterdiği gibi Türkiye’yi bizim ideal olarak göreceğimiz bir çözüme zorlamak için bu ülkeye bedel ödetebilme ihtimali zayıftır;
 6. Bugün aşağıda özetlediğimiz çözüm şeklinden madden daha iyi olacak bir çözüme varılmasına yol açacak şekilde şu andaki şartları olumlu şekilde etkileyecek gelişmeler ufukta görünmemektedir;
 7. Kıbrıs’ın Avrupa Birliği üyeliği göz önüne alındığında aşağıda belirtilen çözüm hem işlevsel hem de uygulanabilir olacaktır.  Kıbrıs’ın AB üyeliği ortaya çıkabilecek sorunlara çözüm getirerek Federasyon’un sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır;
 8. aşağıda açıklanan çözüm, gerekli bilgilerin zamanında ve doğru bir şekilde verilmesi kaydıyla, Kıbrıslı Rumların çoğunluğu tarafından desteklenecektir;
 9. şu andaki acı gerçekler ışığında önümüzdeki seçenekler müzakere edilecek bir çözüm veya Kıbrıs’ın bölünmesi ve binyıllardır elimizde olan toprakların Türkiye’ye teslim edilmesidir;

Size çağrımız:

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Güvenlik Konseyi kararlarında belirtildiği gibi siyasi eşitliğe ve iki toplumun etkin katılımına dayanan iki toplumlu, iki bölgeli bir federasyona dönüşmesi yoluyla Kıbrıs sorunun anlaşmalı olarak çözülmesi için müzakere sürecinin başarılı bir şekilde sonuçlanabilmesi yolunda gereken çabayı göstermenizdir. Bu anlaşmanın temelleri 11 Şubat 2014 tarihli Ortak Deklarasyon, müzakere sürecinde şimdiye kadar elde edilmiş yakınlaşmalar ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin 30 Haziran 2017 tarihinde ortaya koyduğu çerçeve ve altı parametredir.

Bir çözümle ilgili kabul ettiğimiz olgular aşağıdaki gibidir:

 • Genel Sekreter’in belirttiği gibi, çağdışı garantiler ve tek taraflı müdahale hakkı ortadan kaldırılacak ve Türkiye’nin işgal kuvvetleri anlaşılacak bir zaman dilimi içerisinde geri çekilecektir.
 • İki topluma da ihtiyaç duyulan güvenlik hissini verecek ayarlamalar ve çatışmaların çözümü mekanizmaları federal seviyede yürürlüğe girecek ve bunların uygulanmalarını takip edecek tüm taraflarca kabul edilen bir plan ortaya konacaktır.
 • Varılacak anlaşma açık bir şekilde Kıbrıs’ın bölünmesini veya ülkenin bir kısmının ayrılmasını ve başka bir ülkeyle birleşmesini yasaklayacaktır.

Ümidimiz odur ki doğal kaynakların kullanılmasına ilişkin Doğu Akdeniz’deki güncel gelişmeler, tersi bir amaç için değil Kıbrıs sorununu çözme hedefini desteklemek için kullanılacaktır.

Ayrıca, genel bir anlaşmanın parçası olarak, Kıbrıs ve Türkiye arasındaki Münhasır Ekonomik Bölgenin sınırlarının belirlenmesi için yetkili bir uluslararası tahkim mahkemesine başvurulurken Türkiye’den geçecek bir boru hattını değerlendirmeye ve kabul etmeye hazırız.

Kıbrıslı Türklerin Türkiye’den bağımsızlıklarını kazanabilmeleri için gerekli pratik yardımların yapılmasının öneminin altını çizmek isteriz.  Bu çerçevede, Kıbrıslı Türklerin güvenini yeniden kazanmalıyız.  Bu hedefe, Kıbrıs sorununun çözümü için yaptığımız önerilerde, onların ihtiyaçlarını, korkularını ve endişelerini dikkate alarak ve günlük sorunlarına pratik çözümler üreterek ulaşılabilir.

Sonuç olarak, düşüncemize göre bizim tarafımız müzakerelere bir çözüme ulaşmanın mümkün ve gerekli olduğu fikrine bağlılıkla yaklaşmalıdır.  Eğer, bizim dürüst ve gerçek çabalarımıza rağmen bu hedefe ulaşmak mümkün olmazsa, en azından bir çözüme ulaşma yönündeki engelin Türkiye olduğunu açık bir şekilde gösterebileceğiz ve böylece bunun gibi arzu edilmeyen bir durumun olumsuz etkilerini azaltmış olacağız.

SİZİ TEMİN EDERİZ Kİ bu çerçevede bir çözüme ulaşmak için yapılacak girişimleri yürekten destekleyeceğiz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Elliot Alderson 07/04/21 12:33
Türkiye: T A M A M

Haberi Facebook'ta gör