GÜNEY KIBRIS
okuma süresi: 3 dak.

Rum Enerji Bakanı Pilidu doğal gaz konusunda açıklamalarda bulundu

Rum Enerji Bakanı Pilidu doğal gaz konusunda açıklamalarda bulundu

Rum Enerji Bakanı Nataşa Pilidu, “Simerini” gazetesinde yer alan söyleşisinde, Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesinde (MEB) yer alan doğal gaz yataklarının durumu ve diğer bazı konulara değindi.

Yayın Tarihi: 18/09/22 13:45
okuma süresi: 3 dak.
Rum Enerji Bakanı Pilidu doğal gaz konusunda açıklamalarda bulundu
A- A A+

Pilidu söyleşisinde özetle, Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’inde yer alan “Afordit” ile İsrail’in MEB’inde yer alan “İsai” yatakları konusunda iki taraf arasında mevcut sorunların çözümü amacıyla İsrail Enerji Bakanı’nın, beraberinde bir heyetle yarın Güney Kıbrıs’a gideceğini açıkladı.

“Afrodit” ve “İsai” yataklarındaki verileri ele alacak ve her iki taraf için adil ve faydalı bir anlaşma hazırlayacak bir uzman atanması aşamasında olduklarını, İsrailli bakanı ziyaretinin de bu çerçevede gerçekleşeceğini vurgulayan Pilidu, “Afrodit” yatağındaki doğal gaz miktarının kesinleştirilmesi adına 2023 yılı başlarında bir doğrulama sondajı yapılacağının daha önce kamuoyuna açıklandığını da hatırlattı.

Pilidu, İtalya’nın Milano kentinde gerçekleştirilen “GasTech 2022” formunda, Rus doğal gazından bağımsız hale gelme konusu ele alınırken, Doğu Akdeniz’deki yatakların kullanılmasının hızlandırılması gerektiğine vurgu yapıldığını belirttiği röportajında, 2009 yılında “Tamar” yatağından başlayarak bugüne kadarki süreçte Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’i ve İsrail ile Mısır MEB’leride keşfedilen toplam doğal gaz miktarının ise “2.200 milyar metreküp (Bcm) veya 78 trilyon ayak küp (Tcf)” olduğu iddiasında bulundu.

Avrupa’nın Rus doğal gazından bağımsız hale gelmesi ve Doğu Akdeniz’deki doğal gaz yataklarının kullanılması konusunun önümüzdeki ay Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirilecek olan bir konferansta ele alınacağını ifade eden Pilidu, söz konusu konferansa AB Enerji Komiseri Kadri Simson’un da katılacağını belirtti.

Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’indeki doğal gaz miktarının ne olduğu yönündeki bir soruya ise Pilidu; “Yakın zamanda “Kronos-1” yatağında keşfedilen 2.5 Tcf’yle birlikte bugüne kadar Kıbrıs MEB’indeki doğal gaz miktarı 12 ila 15 Tcf’dir” yanıtını verdi.

Pilidu ayrıca, “Kalipso” ve “Kronos-1” yatakları da dahil olmak üzere yetkili şirketlerin tüm yataklardaki değerlendirmelerini sürdüklerini ve yakın gelecekte, doğal gaz miktarına ilişkin daha net bilgiye sahip olacaklarını da sözlerine ekledi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.