GÜNEY KIBRIS
okuma süresi: 5 dak.

Hristodulidis, Brüksel’de üç gün boyunca temaslarda bulunacak

Hristodulidis, Brüksel’de üç gün boyunca temaslarda bulunacak

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis, Brüksel’de üç gün boyunca temaslarda bulunacak.

Yayın Tarihi: 22/03/23 14:00
okuma süresi: 5 dak.
Hristodulidis, Brüksel’de üç gün boyunca temaslarda bulunacak

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in, bugünden Cuma gününe kadar Brüksel’de üç gün sürecek yoğun temaslarda bulunacağı haber verildi.

Hristodulidis’in Brüksel’deki önemli randevularıyla, Avrupa Birliği’nin (AB) Kıbrıs sorununa etkin katılımına ilişkin “bahsi kazanmayı istediğini” yazan Fileleftheros gazetesi, Hristodulidis’in arzusunun, AB kurumsal yetkilileri ve AB üye devletlerinin liderleriyle gerçekleştireceği ilk temaslarıyla, Avrupa Birliği'ni, Kıbrıs sorununda oynayacak önemli bir role sahip olduğu konusunda ikna etmeye çalışacağını kaydetti.

Gazete, Hristodulidis’in buna paralel olarak, Avrupalı muhataplarını, Kıbrıs sorunundaki iyi niyetleri konusunda ikna edeceğini umduğunu da aktardı.

Hristodulidis’in dün gece ulaştığı Brüksel’de bugün üç AB kurumsal yetkilisiyle görüşmeler yapacağını kaydeden gazete, Hristodulidis’in Kıbrıs saatiyle 13.00'te Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’le görüşeceğini ve bundan bir sonra saat sonra da Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’le öğle yemeğinde bir araya geleceğini ifade etti.

Hristodulidis’in Kıbrıs saatiyle 17.00’de Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola’yla bir araya geleceğini, yarın sabah ise Avrupa Halk Partisi toplantısına katılacağını yazan gazete, Hristodulidis’in daha sonra da İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ve Avrupa Halk Partisi Başkanı Manfred Veber’le bir araya geleceğini belirtti.

Hristodulidis’in bunun ardından Avrupa Konseyi toplantısı çalışmalarına katılacağını ve bu çerçevede BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le yemekte bir araya geleceğini kaydeden gazete, Hristodulidis’in 24 Mart’ta ise Avrupa Konseyi toplantısı çalışmalarının ikinci gününe katılacağını aynı zamanda AB üye devletlerinin devlet veya hükümet başkanlarıyla temaslarda bulunacağını ekledi.

HRİSTODULİDİS, MİCHEL’İN DÜZENLEDİĞİ TELEKONFERANSA KATILDI

Öte yandan Hristodulidis’in Brüksel’e hareketinden birkaç saat önce, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in düzenlediği ve ΑΒ üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarından oluşan bir grubun yer aldığı telekonferansa katıldığını da kaydeden gazete, Hükümet Sözcüsü Konstantinos Letimbiotis’in telekonferansla ilgili açıklamasına yer verdi.

Letimbiotis açıklamasında, telekonferans çerçevesinde, Hristodulidis’in çıkmazın aşılması ve Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin müzakerelerin hemen yeniden başlamasına ilişkin çabaya AB’nin etkin katılımda bulunmasına ilişkin önerisi konusunda, Avrupa Konseyi'ni bilgilendirmesinde mutabık kalındığını dile getirdi.

Letimbiotis, Bulgaristan Cumhurbaşkanı ile Çekya, Finlandiya, Lüksemburg ve Estonya başbakanlarının da yer aldığı telekonferans esnasında, yaklaşan Avrupa Konseyi toplantısının gündemindeki konular yanı sıra Ukrayna meselesi, enerji konusu, mülteci problemi, ekonomi aynı zamanda Avrupa Konseyi üyelerinin BM Genel Sekreteriyle bir araya gelecekleri yemeğin ele alındığını da ifade etti.

Gazeteye göre, BM Genel Sekreteriyle yapacağı görüşmeye de atıfta bulunan Hristodulidis, kendisinin ve hükümetinin, Kıbrıs sorunuyla ilgili iş birliği dâhil olmak üzere, AB-BM iş birliğinin candan destekçisi olduklarını söyledi.

Hristodulidis’in BM Genel Sekreteriyle bir araya geleceği öğle yemeğinin, özellikle Ukrayna’daki Rus işgali çerçevesinde, uluslararası meşruiyete olan desteklerini yeniden teyit etmeleri açısından iyi bir fırsat olacağını savunan Letimbiotis, Hristodulidis’in bu konuyla ilgili olarak, Konsey kararlarında yaptırımlar, bunların üçüncü ülkeler tarafından by-pass edilmesi aynı zamanda bu durumla mücadele edilmesi konusunda önlemler alınması hususunda, sert bir ifade yer almasını istediğini de belirtti.

Gazete, Hristodulidis’in kaçak göç konusunda ise, nüfusunun yüzde 6’sı siyasi sığınmacılardan oluşan bir ülke olarak, Rum Yönetimi'nin karşı karşıya bulunduğu probleme atıfta bulunduğunu, aynı zamanda KKTC üzerinden Güney Kıbrıs’a gittiği iddia edilen düzensiz göçmen akışlarına işaret ettiğini ekledi.

Alithia gazetesi ise haberinde, Hristodulidis’in Brüksel temasları çerçevesinde, 24 Mart’ta Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz’la bir araya geleceğini ekledi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.