GÜNEY KIBRIS
okuma süresi: 7 dak.

Nikos Hristodulidis, Brüksel’de AB kurumlarının başkanlarıyla görüştü

Nikos Hristodulidis, Brüksel’de AB kurumlarının başkanlarıyla görüştü

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in Brüksel’de dün yaptığı görüşmeler sırasında, hem Türkiye'nin gidişatına doğru hareket edebilecek, hem de Kıbrıs sorununa yardımcı olabilecek bir AB temsilcisinin özellikleri ve profilini ortaya koyduğu haber verildi.

Yayın Tarihi: 23/03/23 15:25
okuma süresi: 7 dak.
Nikos Hristodulidis, Brüksel’de AB kurumlarının başkanlarıyla görüştü

Fileleftheros gazetesi, “(Onlara) AB Temsilcisinin Profilini Verdi” başlığıyla manşetten yer verdiği haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola’nın huzurunda, AB’nin Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlaması çabasına nasıl katkıda bulunabileceğine dair önerisini ortaya koyduğunu yazdı.

Gazete, Avrupalı yetkililerin konuya yaklaşımının olumlu olduğunu ve Rum kesiminin Brüksel’in yanıtını beklemekte olduğunu da ifade etti.

Gazete iç sayfadan “Açılımlara Yanıt Bekleniyor- Hristodulidis’in AB-Türkiye-Kıbrıs Sorunu İlişkileriyle İlgili Olumlu Gündemi Avrupa Liderliği Tarafından Yapıcı Bir Şekilde Karşılandı” başlığıyla geniş yer verdiği haberinde ise, Hristodulidis’in dün AB’nin üç kurumunun başkanlarıyla yaptığı görüşmelerde görüldüğü üzere, Rum kesiminin olumlu bir gündem içerisinde Avrupa-Türk meseleleri ve Kıbrıs sorunu eksenindeki açılımlarının, Brüksel’de gözden kaçan bir şey olmadığına işaret etti.

Güney Kıbrıs’ın Hristodulidis’in Michel, von der Leyen ve Metsola’yla görüşmelerinden elde ettiği şeyin, Rum kesiminin AB’nin Kıbrıs sorunundaki rolüne ve müzakerelerin yeniden başlamasına katkısına nasıl baktığına dair olumlu yaklaşımı olduğunu yazan gazete, önemli olan ve Rum kesiminin de işaret ettiği şeyin, AB’nin Lefkoşa Rum kesiminin açılımlarına nasıl karşılık vereceği ve Kıbrıs sorunundaki çabaya yardımcı olmak için nasıl hareket edeceği olduğunu belirtti.

Gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in, Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsolay’la görüşmesinde “gerçekten Avrupa Birliği'nin Türk tarafını masaya geri getirme konusunda katalizör rol oynayabileceğine ve 2017 yılında Crans Montana’da kaldıkları noktadan, müzakereler aracılığıyla Kıbrıs sorununun çözümüne ulaşabileceğimize inanıyorum” ifadelerini kullandığını da iletti.

Gazete “elde ettiği bilgilere” dayanarak, Hristodulidis’in Brüksel’deki temasları sırasında, AB’nin Kıbrıs sorunundaki çabaların yeniden başlamasına nasıl yardımcı olabileceğini tartışmanın haricinde, somut bir isme atıfta bulunmadan, tüm çabaya yardımcı olabilecek bir AB siyasi yetkilisinin özellikleri ile profilini ele aldığını da belirtti.

Ankara’nın BM tarafından benzer bir atama yapılmasına karşı çıktığı andan itibaren, Türkiye’nin Kıbrıs sorununda bir AB temsilcisi atanmasına da tepki göstereceğinin Rum kesimi açısından net olduğunu iddia eden gazete, bununla birlikte, Rum kesiminin tahminine göre, bu rolü AB yetkililerinden birinin oynayabileceğine işaret etti.

Hristodulidis’in Brüksel’deki temaslarının, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’le yaptığı görüşmeyle başladığını yazan gazete, görüşmenin gündeminde, Rum hükümetinin, AB’nin Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin müzakerelerin yeniden başlaması çabalarına nasıl katkıda bulunabileceğine dair yaklaşımının ortaya konulmasının bulunduğunu ifade etti.

Bunu Hristodulidis’in Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’le yaptığı görüşme ve çalışma yemeğinin izlediğini yazan gazete, Hristodulidis ile Michel arasındaki bir buçuk saatlik görüşmede, Hristodulidis’in Michel’i, Rum kesiminin, AB’nin Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasına katkıda bulunabileceğini düşündüğü yollar konusunda bilgilendirdiğini belirtti.

Hristodulidis’in üç AB kurumunun başkanıyla gerçekleştirdiği temas turunun, Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola’yla yaptığı görüşmeyle tamamlandığını yazan gazete, Metsola’nın “Kıbrıs bölünmüş kaldığı sürece Avrupa’nın hiçbir zaman tam olamayacağını” yinelediğini, aynı zamanda Rum kesiminin kaçak göç konusunun ele alınması konusunda karşı karşıya bulunduğu sıkıntılara da atıfta bulunduğunu belirtti.

Gazeteye göre Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis ise açıklamasında, Kıbrıs sorunuyla ilgili konusunda Metsola’ya teşekkür ederken, Metsola’yla görüşmesinin gündeminde Ukrayna’daki durumun da bulunduğunu, bununla birlikte Güney Kıbrıs’ın tarihin doğru kısmında bulunduğunu sözlerine ekledi.

HRİSTODULİDİS YARIN MACRON VE SCHLOZ’LA GÖRÜŞECEK

Gazete Hristodulidis’in yarın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scgholz’la ayrı ayrı görüşmeler yapacağını da anımsattı.

Alithia gazetesi ise “Başkandan Brüksel’de Art Arda Temaslar- Muhataplarının, Yaptığı Öneriyle İlgili Tepkisi Konusunda Herhangi Bir Bilgi Yok” başlıklı haberinde, Rum heyetinden alınan bilgiye göre, Hristodulidis’in AB’nin Kıbrıs sorununa etkin katılımına ilişkin önerisi konusunda gerek Michel, gerek de von der Leyen’i bilgilendirdiğini, ancak muhataplarının, Hristodulidis’in önerisiyle ilgili tepkisi konusunda basında herhangi bir bilgi yer almadığını ekledi.

Politis gazetesi ise “İlk Düşünceler Masada” başlıklı haberinde, Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola’nın dün Hristodulidis’le Brüksel’de yaptıkları ortak açıklamalarda “Kıbrıs bölünmüş kaldığı sürece Avrupa’nın hiçbir zaman tam olamayacağını” vurgulayarak, bir üye devletin bölünmüş olmasının yalnızca Kıbrıs’la ilgili bir sorun değil, Avrupa sorunu da olduğunu söylediğini iletti.

Gazeteye göre Metsola açıklamasında ayrıca, “Bizi ilgilendirdiği kadarıyla, olabildiğince açık olabiliriz. Tüm olası yollarla destek olmaya hazırız, ayrıca tüm kaynaklarımızı hizmetinize sunacağız. Günün sonunda barış hedefimizdir” ifadelerini de kullandı.

Gazeteye göre Hrisdtodulidis ise açıklamasında, Metsola’nın Kıbrıs sorununun çözümüne dair güçlü ilgisinden söz ederken, yapılan görüşmelerin, Kıbrıs sorunu ve AB’nin müzakere masasına geri dönülmesine nasıl yardımcı olacağı dâhil olmak üzere, endişe duyulan ortak konularla alakalı olduğunu ekledi.

Haravgi gazetesi ise “Başkan Müzakerelerin Yeniden Başlamasına Dair Arzu Görüyor” başlıklı haberinde, Hristodulidis’in Brüksel’de gerçekleştirdiği temaslarından memnuniyet duyduğunu yazdı.

Gazeteye göre, Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, Hristodulidis’le dünkü görüşmeleri öncesinde yaptığı açıklamada ise, geçtiğimiz Şubat ayında gerçekleşen yıkıcı depremlerin ardından Rum kesiminin Türkiye’ye yönelik dayanışmasının, güvenin inşa edilebileceğini gösterdiğini iletti.

Gazeteye göre Metsola açıklamasında “Kıbrıs’a ve adanın yeniden birleşmesini görme konusundaki ortak arzumuza sırt çevirmeyeceğiz” ifadesini de kullandı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.