GÜNEY KIBRIS
okuma süresi: 3 dak.

Papanastasiu: İsrail’le yürütülen yeni enerji projesinde sıra şirketlerde

Papanastasiu: İsrail’le yürütülen yeni enerji projesinde sıra şirketlerde

Rum Enerji Bakanı Yorgos Papanastasiu, İsrail ile yaptığı yeni enerji projesinde şimdi sıranın şirketlerde olduğunu söyledi.

Yayın Tarihi: 21/05/23 14:56
okuma süresi: 3 dak.
Papanastasiu: İsrail’le yürütülen yeni enerji projesinde sıra şirketlerde

Rum Enerji Bakanı Yorgos Papanastasiu Rum Yönetiminin deniz altı boru hattı ve yüzer (FLNG) ya da karasal sıvılaştırma (LNG) terminali aracılığıyla doğal gaz ihracına dair İsrail ile yaptığı yeni enerji projesinde şimdi sıranın şirketlerde olduğunu söyledi.

Haftalık Simerini’nin “Kıbrıs MEB’i Satranç Tahtasında Bundan Sonraki Hareketler... Enerji Bakanı: Boru Hattı ve LNG Terminali Konusunda Sıra Şirketlerde” başlığıyla manşete çektiği söyleşide, Papanastasiu hedeflerinin, elektrik üretiminde kullanmak üzere doğal gazı AB’de satılandan daha ucuza Doğu Akdeniz’den almak ve büyük bölümünü sıvılaştırarak Avrupa piyasasına satmak olduğunu söyledi.

Papanastasiu, 29 ve 30 Mayıs’ta, Güney Kıbrıs’a elektrik üretimi maksatlı doğal gaz taşınması ve LNG ihracatı perspektiflerini tartışmak üzere üretimden satışa ve altyapılara kadar doğal gaz ve elektrik zincirinin tamamında faaliyet gösteren şirketleri davet ettikleri “The Cyprus Gateway: Natural Gas to Power and Liquefaction” isimli atölye düzenleyeceklerini söyledi. Katılacak şirketler arasında tercih yapacaklarını belirtti.

Projeye katılacak şirketlerle birlikte, esneklik ve maliyet nedeniyle modüler teknoloji ya da FLNG istasyonuna yönelebileceklerini, tercihin yapılacak incelemeler sonucunda netleşeceğini belirten Papanastasiu “Kıbrıs’ta bir kara sıvılaştırma terminali inşası, gerek eknonmik gerek jeopolitik birçok doğrudan ve dolaylı faydası ile, ülkemizde şu ana kadar yapılmış en büyük yatırım olacak” ifadesini kullandı.

Papanastasiu, sözde Rum MEB’indeki yatakları değerlendirme seçeneklerinden birinin de doğal gazın iç tüketim ve sıvılaştırmak için Mısır’a nakletmenin, şirketlerin seçeneklerinden biri olmaya devam ettiğini belirtti.

Bir soruya karşılık Yunanistan’ın Rum Yönetiminin projelerinden haberdar olduğunu belirten Papanastasiu Yunanistan’ın, Güney’de sıvılaştırılacak doğal gazı teslim almakla da ilgilendiğini kaydetti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.