GÜNEY KIBRIS
okuma süresi: 3 dak.

Vasiliko LNK kabul terminali skandala dönüştü

Vasiliko LNK kabul terminali skandala dönüştü

Politis “CPP’nin Vasiliko İçin İstediği Ekstra 100 değil 200 Milyon Euro” başlığıyla manşete çektiği haberinde, 101 milyon Euro’luk bölümünün AB tarafından finanse edildiği 500 milyon Euro’luk Vasiliko LNG’yi yeniden gaz haline getirme terminalinin daha ihale sürecindeyken yapılan hatalarla skandala dönüştüğünü, bu konuda uyaran Sayıştay Başkanlığı’nın, meseleyi, Rum Başsavcılığı’nı teğet geçerek doğrudan Avrupa Başsavcılığına taşıdığını yazdı.

Yayın Tarihi: 02/02/24 11:55
okuma süresi: 3 dak.
Vasiliko LNK kabul terminali skandala dönüştü
A- A A+

Habere göre mesele, Çin konsorsiyumu CPP’nin Rum yönetimi ile yaptığı önceki sözleşmede değişiklik talebiyle Londra’daki Tahkim Mahkemesi’ne başvurması üzerine dün Rum Meclisi Araştırma Komitesi’nde, DEFA’nın (Rum Devlet Doğal Gaz Şirketi) talebiyle kapalı oturumda ele alındı.

Oldukça gerilimli geçen kapalı oturumda Rum Sayıştay Başkanlığı’nın, Çin konsorsiyumu CPP’nin çıkılan ihaledeki tek katılımcı olduğu ve ihalenin, DEFA’nın kararı ve önceki hükümetin teşviki ile 2019’da CPP’ye ye verilerek, kamunun ve devletin çıkarlarına zarar verildiğine dikkat çektiği raporu ele alındı.

Bu çerçevede CPP’nin ­Rum yönetimi ile daha önce yaptığı sözleşmede tamamlama ve teslim tarihinin uzatılması ve oluşan maliyetin Rum yönetimi tarafından tazmin edilmesi talebiyle Londra’daki Tahkim Mahkemesi’ne “statemant of claim” ile yaptığı resmî başvuru da ele alındı.

Gazete kapalı oturumda Rum yönetiminden ödemesi istenen ekstra maliyetin, konuyla ilgili çarşamba günkü sayısında yayımladığı gibi 100 değil 200 milyon Euro’nuın üzerinde olduğunun söylendiğine vurgu yaptı.

Habere göre DEFA terminal inşaatındaki gecikmeden CPP’yi sorumlu tutarken Enerji Bakanlığı, Rum yönetiminin CPP ile yaptığı sözleşmeye harfiyen uyduğu ancak son sözün, prosedürü 2 yıl gibi uzun süren ve yaklaşık 200 milyon Euro maliyeti olması beklenen Tahkim Mahkemesi’nde olduğu görüşünü ortaya koydu.

Gazete, Başsavcılığının çifte role sahip olması, yani aslında kendi kendini denetleyeceğinden bir çıkar çakışması oluşması nedeniyle Rum Hukuk Dairesi’nin meseleyi aydınlatabilecek durumda olmadığını kaydetti.

Gazeteye göre Sayıştay Başkanlığı, 2021’de gerçekleştirilen toplantıda Hukuk Dairesi’nin zamanın hükümeti ile birlikte Vasiliko projesi için gereken 25 milyon Euro’luk ödeneğin onaylanmasından yana tavır sergilediği için Hukuk Dairesi’nin, mevcut üyelerinin müdahil olduğu bu meseleyi araştıramayacağı görüşünde. Bu nedenle meseleyi Avrupa Başkanlığı’na götürdü.

Aynı gazete Rum Enerji Bakanı Yorgos Papanastasiu’nun Vasiliko LNG kabul terminali inşaatında birçok sorun olduğu ve geçmişte pek çok hatalar yapıldığı itirafında bulunduğunu yazdı.

Habere göre Papanastasiu Rum Meclisi Araştırma Komitesi’nin kapalı oturumunun ardından yaptığı açıklamada CPP’nin Londra Tahkim Mahkemesi’ne yaptığı başvuru ile Rum yönetiminden 200 milyon Euro’nun üzerinde bir tazminat talep ettiğini söyledi. Geçmişte yapılan hatalar konusunda yapacak çok da bir şey olmadığını, ancak bakanlık olarak, ihaleyi alan CPP konsorsiyumunun inşaat çalışmalarını yeniden başlatması üzerinde odaklanacaklarını anlattı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.