İstifa eden RMMO Komutanı konuştu: "En başta tehlikeden söz ettim"

loading
10 Ağustos, Pazartesi
£

9.48

8.52

$

7.25

İstifa eden RMMO Komutanı konuştu: "En başta tehlikeden söz ettim"

İstifa eden RMMO Komutanı konuştu: "En başta tehlikeden söz ettim"

RMMO'nun Mari-Zigi'deki Evangelos Florakis Deniz Üssü'nde 11 Temmuz'da meydana gelen patlamanın ardından istifasını sunan eski RMMO Komutanı Yunan Korgeneral Petros Çalikidis dün suskunluğunu bozdu ve Atina basınına patlamayla ilgili demeç verdi.

İstifa eden RMMO Komutanı konuştu: "En başta tehlikeden söz ettim"
A- A A+

Haberi "En Başta Tehlikeden Söz Ettim" başlığıyla yayımlayan Simerini gazetesi, Çalikidis'in dün Atina'da yayımlanan "Ethnos tis Kiriakis" gazetesine verdiği demeçte, 11 Temmuz'da meydana gelen kazayla ilgili sorumluluk taşımamasına rağmen, "alınganlık ve hayatını kaybedenlerin anısına" görevinden ayrıldığını söyledi.

Gazeteye göre, "elinden geleni yaptığı için, Kıbrıs'tan vicdanı rahat ayrılacağını" dile getiren Çalikidis, geçtiğimiz cuma günü konuyu araştıran yetkili komiteye patlamayla ilgili ifade verdi.

RMMO Komutanlığını devralır almaz 2009 yılının mayıs ayından itibaren Rum Savunma Bakanlığı'na gönderdiği mektupla konteynırlardaki tehlikeli maddeyle ilgili karar alınmasını istediğini dile getiren Çalikidis, konuyu 2009 yılının kasım ayında yeniden gündeme getirdiğini ancak "bu sorun karşısındaki tutumun arkasında yatan siyasi nedenlerin değişmediği" yanıtını aldığını söyledi.

Bu hafta Güney Kıbrıs'tan ayrılacak Çalikidis'in "yetkilerinin gerektirdiği her şeyi yaptığından emin olduğunu" yazan gazete, patlamanın RMMO'yla bir ilgisi olmadığına, sadece bu maddenin muhafaza edilmesi sürecine dahil olduğuna da dikkat çekti.

Çalikidis, konteynırları muhafaza sürecine dahil olmalarının, maddenin çalınması veya herhangi bir sabotaja kurban gitmesinin önlenmesinden kaynaklandığını da ifade etti.

Konteynırlardaki maddenin taşıdığı riski ve olayın ciddiyetini defalarca gündeme getirdiğini belirten Çalikidis, kendisinin konteynırlardaki maddeye ulaşma olanağı bulunmadığını, bölgenin çitlerle çevirili olduğunu ve anahtarları bile bulunmadığını söyledi.

"Patlamayla ilgili hiçbir sorumluluk almadığını, almaya da niyeti olmadığını" dile getiren Çalikidis, konteynırların üstünün tenteyle örtülmesini önerdiklerini de ifade etti. Kendilerinin değil Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve/veya Gümrük Dairesinin tenteyi yapmakla sorumlu olduğunu anlatan Çalikidis, kendilerinin konteynırlardaki maddenin imha edilmesini savunduklarını da ekledi.

RMMO Komutanlığı'nı 2009 Mayıs'ta devraldığını anımsatan Çalikidis, bunun hemen akabinde iki mektup yolladığını ve meselenin ehemmiyetini ortaya koyduğunu belirtti.

Konteynırlardaki maddenin olduğu şekilde kalmasının nedenlerinin siyasi olduğunu gösteren yazışmalar bulunduğunu, bu durumda Dışişleri Bakanlığı'nın da meseleyle ilgili sorumluluğu olabileceğini ifade eden Çalikidis, bütün yazışmalarda siyasi nedenlere atıfta bulunulduğunu belirtti.

Bu yılın şubat ayında gerçekleştirilen son toplantıda, ilk aşamada konteynırlardaki maddenin bozulup bozulmadığının tespiti amacıyla bundan numune alınmasına, ikinci aşamada da konteynırlardaki maddenin ucuza satılması konusunda hareket edilmesine karar verildiğini dile getiren Çalikidis, konteynırlardaki maddeyi kullanmak isteyip istemediğinin kendisine sorulduğunu, ancak buna olumsuz yanıt verdiğini ekledi.

Çalikidis'in patlamayla ilgili olarak siyasi sorumluluklar tespit ettiğini yazan Fileleftheros ise, Çalikidis'in 42 yıllık askerlik kariyeri boyunca 40 yılını Yunan ordusunda hizmet vererek, 2 yılını da RMMO Komutanı olarak geçirdiğini kaydetti.

Alithia "En Başta Tehlikeden Söz Ettim"; Politis "Çalikidis Gözlerini Siyasilere Dikiyor… Anahtarlara Bile Sahip Değildik"; Fileleftheros da "Çalikidis'ten Trajediyle İlgili Bombalar… Konteynırlardaki Madde Siyasi Sebeplerden Dolayı Olduğu Gibi Kaldı" başlıklarını kullandı.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri