Yunanistan'dan jeneratörler geldi

loading
9 Ağustos, Pazar
£

9.51

8.60

$

7.29

Yunanistan'dan jeneratörler geldi

Yunanistan'dan jeneratörler geldi

Güney Kıbrıs'ta 11 Temmuz tarihinde yaşanan patlamanın ana elektrik santrali olan Vasiliko santraline büyük zarar vermesinin ardından Güney'de meydana gelen elektrik açığının kapatılması için çalışmalar sürüyor.

Yunanistan'dan jeneratörler geldi
A- A A+

Politis ve diğer gazeteler, Güney Kıbrıs'ın elektrik açığının kapatılması amacıyla gemilerle Yunanistan'dan gönderilen jeneratörlerin dün Limasol limanına vardıkları, jeneratörlerin 15 Ağustos tarihine kadar faaliyete sokulması için yoğun çaba harcandığını yazdılar.

Habere göre, Rum Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanı Andonis Pashalidis dün konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Yunanistan'dan getirilen jeneratörlerin Ağustos ayında faaliyete sokulması ve sanayi işletmelerinin söz konusu ayda tatile girecek olmalarının, Ağustos ayının rahat geçirilmesini sağlamasının beklendiğini söyledi.

Pashalidis, Yunanistan'dan gelen jeneratörlerin 75 megavat gücünde olduklarını belirtirken, sıcaklıkların yükselmesinin beklendiği bu haftanın çok zorlu ve kesintilerle geçeceği uyarısında bulundu.

Öte yandan gazete, Yunanistan'dan getirilen jeneratörlerin sahibi şirketin Yunan Elektrik Kurumu'yla yaptığı anlaşmanın 20 Ağustosta sona ereceğini, bu tarihe kadar jeneratörleri "bedava" kullanacak olan Güney Kıbrıs'ın, bu tarihten sonra şirkete para ödemesinin gerekeceğini yazdı.

Haberde, söz konusu şirketle anlaşma yapılması yönündeki girişimlerin yoğun bir şekilde sürdüğü belirtilirken, jeneratörlerin Yunanistan'dan Güney Kıbrıs'a getirilmelerinin maliyetinin 1 milyon Euro olduğu, bunun yarısının AB Komisyonu tarafından karşılanacağı ifade edildi.

VASİLİKO SANTRALİNDE ONARIM FAALİYETLERİ BAŞLADI

Öte yandan, parlamadan büyük zarar gören Vasiliko santralinin "Black Start" ismiyle adlandırılan ve acil durumlarda kullanılmak üzere tasarlanan tribününün onarım faaliyetlerinin dün başladığı bildirildi.

Gazete, söz konusu tribünün patlamadan büyük zarar gördüğünü ancak Vasilikonun diğer birimlerine kıyasla zararın daha az olmasından ötürü onarılmasına karar verildiğini belirtirken, tribünün 32 ila 37 megavat elektrik üretebileceğini yazdı.

Haberde, tribünün onarımının ne zaman tamamlanacağının ise bilinmediği vurgulandı.

VASİLİKO ÇİMENTO FABRİKASI'NDAN DESTEK

Diğer yandan, yine Vasiliko bölgesinde bulunan çimento fabrikasının 1 Ağustostan itibaren bir aylık süreyle üretimini durduracağı, böylece 20 megavat elektrik tasarrufu sağlanacağı ifade edildi.

Gazete, Vasiliko çimento fabrikasının ayrıca 6 megavatlık jeneratörünün bu sürede Rum elektrik dairesinin kullanımına verilmesinin planlandığını da belirtti.

Öte yandan gazete, Güney Kıbrıs'ta güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik elde edilmesine ilişkin kişisel başvuruların değerlendirilmesine hız verilmesi ve bazı kolaylıklar sağlanmasının da gündemde olduğunu yazdı.

Habere göre, evlerine yada küçük iş yerlerine güneş enerjisinden elektrik üretim sistemi yerleştirmek isteyenlere kolaylıklar sağlanması öngörülürken, kesin kararların önümüzdeki günlerde açıklanması söz konusu.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri