Rum Basını: "Rum Maliye Bakanı Harilaos Stavrakis istifayı düşünüyor"

loading
11 Ağustos, Salı
£

9.49

8.53

$

7.25

Rum Basını: "Rum Maliye Bakanı Harilaos Stavrakis istifayı düşünüyor"

Rum Basını: "Rum Maliye Bakanı Harilaos Stavrakis istifayı düşünüyor"

Rum Maliye Bakanı Harilaos Stavrakis, bazı hükümet yetkilileri ve Rum siyasi partilerin katıldığı ve ekonominin ele alındığı yer aldığı dünkü ekonomi toplantısında büyük uzlaşmazlıkların oraya çıktığı, bazı kişilerin toplantı salonunu terk ettiği, bu gelişmeler üzerine Stavrakis'in istifa etmeyi düşündüğü haber verildi.

Rum Basını: "Rum Maliye Bakanı Harilaos Stavrakis istifayı düşünüyor"
A- A A+

Fileleftheros gazetesi "Stavrakis Çıkmazda... Dün Ekonomi Konusundaki Başarısızlığın Ardından Maliye Bakanı İstifa Etmeyi Düşünüyor... Tüm Partilerden Saldırı Aldı" başlıkları ve spotları altında manşetten verdiği haberinde, ekonomik krizle mücadele etme çerçevesinde oluşturulmak istenen ekonomik önlemler paketinin ele alındığı toplantının başarısızlıkla sona erdiğini belirtti.

Stavrakis'in dünkü toplantıda hayal kırıklığına uğradığını kaydeden gazete, Stavrakis'in istifa etmeyi düşündüğünü ve bunun için Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın Paris'ten dönmesini beklediğini savundu.

Haberi iç sayfalarında "Önlemler Paketi Havaya... Önlemlerin Paketten Çıkarılması Partilerin Patlamasına Sebep Oldu... Stavrakis'le Toplantı Kesildi... Averof ve Papadopulos Kalktı ve Gitti" başlıklarıyla aktaran gazete, toplantıda Stavrakis'in bazı önlemleri paketten çıkarması üzerine gerginliğin yaşandığını DİSİ'den Averof Neofitu ve DİKO'dan Nikolas Papadopulos'un salonu terk ettiğini yazdı.

İlk ekonomik önlemler paketi dışında, Mari'de deniz üssündeki patlamanın ardından ek önlemlerin alınmasını isteyen partilerin toplantıyı "dondurduğunu" belirten gazete ayrıca, AKEL dışında tüm siyasi partilerin Stavrakis'e sert tepki gösterdiğini aktardı.

Olumsuz gelişmelerin Hükümeti endişelendirdiğine dikkat çeken gazete, Hükümetin harekete geçeceğini ve elde edilen bilgilerin, Hristofyas başkanlığında üst düzey bir toplantının gerçekleştireceğinden bahsettiğini aktardı.

Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu ve AKEL ise, meclis grup parti liderleriyle anlaşmaya varıldığı gibi, önlemler paketinin hala masada bulunduğunu ima eder açıklamalarda bulundu.

Haberi "Hükümet Ekonomide Ateşle Oynuyor... " başlığıyla manşetten veren Alithia gazetesi, Stavrakis'in, sendikaların korkusundan önlemler paketinden caydığını yazdı.

Politis gazetesi ise "Anlaşma Yerine Yeni Çatışmalar... Partiler Hükümetin Ekonomi Konusunda Caymasından Şikayet Ediyor... Paket Geçerlidir" başlıklı haberinde DİSİ Başkan Yardımcısı Averof Neofitu'nun hükümeti "tehlikeli ve sorumsuz politika" yapmakla suçladığını aktardı. Neofitu; Hükümetin, Mari'deki patlamanda önce karar verilen birinci önlemler paketini iptal ettiğini söyledi.

DİKO Başkan Yardımcısı Nikolas Papadopulos ise, Mari'de patlama olmasına yol açan sorumsuzluğun, tüm Güney Kıbrıs ekonomisini havaya uçurma yönünde devam ettiği eleştirisinde bulundu.

Öte yandan Stavrakis üzerinde anlaşılan önlemler paketinin geçerli olduğu teyidinde bulundu.

"BİZİ KOVMAK MI İSTİYORLAR... EKONOMİDEKİ CAYMADAN DOLAYI DİKO'DA ÖFKE"

Gazete yukarındaki başlıkla verdiği bir başka haberinde, DİKO'nun hükümette kalmasından yana olan bir yetkilisinin, dünkü ekonomi toplantısında yaşananlardan dolayı "Endişeleniyorum. İlk kez endişeleniyorum. Olaylar iyi gitmiyor" dediğini aktardı.

DİKO yetkilisi ayrıca, dünkü gelişmelerin, DİKO'nun hükümetten ayrılması benimseyenlerin yazdığı uzun listeye bir argüman daha eklediğini söyledi.

Öte yandan DİKO'nun hükümetten ayrılmasından yana olan bir Milletvekili; Hükümetin, DİKO'nun kalması ya da gitmesi için yanıp tutuşmadığını, Stavrakis'in tavırlarının bunu gösterdiğini ifade etti. Milletvekili, ayrıca DİKO'nun hükümetten ayrılmaya hiç olmadığı kadar yakın olduğu imasında bulundu.

PASİDİ

Simerini gazetesi de Rum Kamu Çalışanları Sendikasının (PASİDİ) hükümetin ekonomik önlemler paketine tepki göstermeye devam ettiğini yazdı.

Habere göre PASİDİ Genel Sekreteri Hacıpetru, çalışanların maaşlarında kesintiler yapıldığı eleştirisinde bulundu.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri