Anastasiadis'in istifa çağrısı Güney'de kriz yarattı

loading
9 Ağustos, Pazar
£

9.51

8.60

$

7.29

Anastasiadis'in istifa çağrısı Güney'de kriz yarattı

Anastasiadis'in istifa çağrısı Güney'de kriz yarattı

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve hükümet ortağı DİKO Başkanı Marios Karoyan'a RMMO deniz üssünde gerçekleşen patlama nedeniyle siyasi sorumluluklarını üstlenerek istifa etmeleri çağrısında bulunan DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis'e Rum Sözcü, AKEL ve Karoyan sert tepki gösterdi.

Anastasiadis'in istifa çağrısı Güney'de kriz yarattı
A- A A+

Fileleftheros "İç Cephede Başkanlık Renginde Ateş Gemisi… Sözcü, AKEL ve Karoyan'dan Anastasiadis'e Yaylım Ateşi" başlıklı haberinde Anastasiadis'in Hristofyas ve Karoyan'a alenen yaptığı istifa çağrısının Rum iç cephesinde yeni bir krize yol açtığını yazdı.

Habere göre Rum Yönetimi Sözcüsü Stefanos Stefanu, AKEL ve Marios Karoyan Anastasiadis'in istifa çağrısını ve eleştirilerini 11 Temmuz'da yaşanan felaketi; Rum tarafında 2013'te yapılacak başkanlık seçimlerini olabildiğince erkene almak maksadıyla, partisi lehine istismar etme çabası olarak algıladı. DİSİ'nin eleştirileri iktidar tarafından "iç cephedeki birliği ve uzlaşıyı fitilleme çabası" olarak yorumlandı.

Rum Sözcü Stefanu Anastasiadis'in Hristofyas'ın da Karoyan'ın da istifasını istemesinin başkanlık seçimlerinin erkene alınması maksadını taşıdığını belirtti. Patlamayla ilgili araştırma prosedürleri devam ederken kendisini yargıç tayin etmekle de suçladığı Anastasiadis'in; halkın öfke ve infialini istismar etmek ve kendi artı hanesine katmaya çalışmakla, görüş ayrılığı ve çatışmayı körüklemekle itham etti.

AKEL'in tepkisi de aynı frekanstaydı. AKEL Merkez Komite üyesi milletvekili Yorgos Lukaidis Anastasiadis'i durmadan mutasyon geçirmekle suçladı ve Hristofyas'ın hedef alınmasının, deniz üssündeki olayın siyasi açıdan istismarının ülkeye zarar verdiğini ve devlet kurumlarını zedelediğini vurguladı.

Anastasiadis'i 2 hafta boyunca başkalarının arkasına saklandıktan sonra gerçek yüzünü ve niyetini göstermekle suçlayan Lukaidis "gerçek niyeti de Başkan Hristofyas'ın istifasını dayatma çabasından başka bir şey değildir. Başkan'ın şahsına yapılan eleştiriler ülke, devlet kurumlarına ve halk için belirleyici konjonktür açısından zararlıdır" dedi.

DİKO Başkanı Marios Karoyan ise "halkın infialini istismar hezeyanı" nitelemesinde bulundu ve Anastasiadis'i "milli bir meseleden partizan ve kişisel menfaat sağlamak için popülizm ve maceraperestlikle suçladı.

"Anastasiadis görüş ayrılığını ve kini yağlıyor, demokratik ve siyasi etiği olmadığını gösteriyor" ifadesini kullanan Karoyan DİKO'ya pervasızca saldırıldığını belirterek adını zikretmeksizin DİKO başkanına; "sonunda olsun hatasını anlayıp bu hareketinden (istifa çağrısından) vazgeçme ve bu kritik olağanüstü hal ortamında herkesin yapması gerektiği gibi iç cepheyi sakinleştirme çağrısında bulundu.

DİSİ, hükümettekilerin Anastasiadis'e yönelik toplu saldırısını "siyasi sefalet" olarak niteledi ve iktidardakileri; sebep oldukları felaketin siyasi sorumluluğunu üstlenmek yerine "üstlük de istemekle " suçladı.

DİSİ, Rum Yönetimi Başkanlığı'nın sorumsuzluğunun, kararsızlığının ve ideolojisizliğinin ülkenin enerji altyapısını havaya uçurduğu görüşünü ortaya koyarak, muhalefet lideri kendilerini siyasi sorumluluklarını üstlenmeye çağırdığında siyasi arsızlık göstererek küfretmekle suçladı ve Hristofyas ile Karoyan'ın istifasını isteyenin Rum halkı olduğunu belirtti.

Gazete EURO.KO tarafından yapılan açıklamada ise Rum halkının artık iktidara güveni kalmadığı, kendiliğinden anlaşılır olanı yapmaları, yani istifa etmeleri gerektiği görüşünün belirtildiğini yazdı.

Habere göre Rum halkının geniş kabul görecek bir olağanüstü hal hükümeti kurulmasını istediğine işaret eden EURO.KO; kurulacak hükümetin öncelikle AB dönem başkanlığı görevini başarıyla tamamlaması ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri yönetmesi gerektiğini kaydetti.

Politis haberi "Hükümet Ortaklarından Anastasiadis'e Top Yükün Saldırı… AKEL-DİKO Birleşti… Hükümet, AKEL ve DİKO DİSİ'yi Halkın Öfkesini İstismar Etmekle Suçluyor… DİSİ Açıklama İle Cevap Veriyor",

Alithia "Anastasiadis'in Önerilerinden Rahatsız Oldular… DİSİ Başkanı'nın Hristofyas ve Karoyan'ın İstifa Etmesi Önerisini Şahsi ve Partizan Maksatlara Bağladılar" ,

Haravgi "İstifanın Tartışılması Devasa Sorumsuzluktur… DİSİ Liderliği 2013'ü Erkene Almayı Metotluyor", ve

Simerini "Üçgende Üçlü Dalga (fırtına)… Anastasiadis'e Karşı AKEL-Karoyan Akordu" başlığıyla aktardı.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri