Güney'de kriz: DİKO, iki bakanını kabineden geri çekme kararı aldı"

loading
10 Ağustos, Pazartesi
£

9.57

8.60

$

7.31

Güney'de kriz: DİKO, iki bakanını kabineden geri çekme kararı aldı"

Güney'de kriz: DİKO, iki bakanını kabineden geri çekme kararı aldı"

Dimitris Hristofyas başkanlığındaki AKEL-DİKO hükümetindeki kriz derinleşiyor. DİKO Başkanı Marios Karoyan dün akşam, kabinedeki iki bakanı Andonis Pashalidis ve Hristos Patsalidis'i geri çekme kararı aldı.

Güney'de kriz: DİKO, iki bakanını kabineden geri çekme kararı aldı"
A- A A+

DİKO Başkanı Marios Karoyan'ı en kritik noktada koalisyonu terk etmekle suçlayan AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun DİKO'nun bakanlarını geri çekme hamlesine ilk tepkisi, hükümet ortağına kapıyı göstermek oldu.

Hristofyas gardını aldı ve kabine üyelerinin tamamından istifa etmelerini istemek üzere Bakanlar Kurulu'nu bu sabah olağanüstü toplantıya çağırdı. Hemen ardından ise DİKO'nun hükümette kalıp kalmayacağı açısından belirleyici olacak Köşk'teki koalisyon zirvesi yer alacak.

Fileleftheros "Siyasi Kriz Derinleşiyor… Başkan Bütün Bakanların İstifasını İstedi… Hristofyas-Karoyan Görüşmesi Bugün... Ortaklar Diyalogsuzluktan Rahatsız" başlığıyla manşete çektiği haberinde AKEL Merkez Komitesi'nin bugün, hükümet oluşumundaki bu karışıklığın ağırlığı altında ekonomi yönetimi ana gündemiyle toplanacağını ancak DİKO'nun uyarısı konusunu da ele almasının beklendiğini yazdı.

Gazeteye göre Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanı Pashalidis ve Sağlık Bakanı Patsalidis'in istifa mektuplarının Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın eline geçtiği gün gece itibarıyla DİKO'nun bir ayağı hükümetin dışında bulunuyor, öteki ayağını da çıkarması Hristofyas'ın; DİKO'nun daha önce sunduğu pakete göstereceği tepkiye bağlı olacak.

DİKO koalisyon hükümetinde kalmak için yeni kabine oluşumunun benimsenmesi ve geniş tabanlı hükümet oluşturulmasında ısrar ediyor. DİKO Başkan Yardımcısı Nikolas Papadopulos MEGA TV'nin ana haber bülteninde DİKO'nun basit bir kabine değişikliği değil, yeni bir başlangıç istediğini açıkladı. Hristofyas'ın Kıbrıs sorununda masaya koyduğu ve DİKO'nun itiraz ettiği önerilerin geri çekilmesinin şart olduğu üzerinde duran Papadopulos, DİKO'nun kimseden demokrasi dersi almayacağını söyledi.

Partinin sunduğu öneriler paketine Hristofyas'ın bir haftadır yanıt vermemesi parti üst kademelerinde hoşnutsuzluk yarattı. Hristofyas'ın geçen pazartesi gününden düne kadar telefonu kaldırıp kendisini aramamasından özellikle rahatsızlık duyan Karoyan bütün öğleden sonrayı çalışma arkadaşları, daha önce istifa eden Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu ve kabinedeki iki bakanı ile görüşerek geçirdi. İki bakanın istifa mektupları partide yazıldı ve geç saatlerde Köşk'e gönderildi.

DİKO Başkanı Markos Kiprianu da Köşk'e mektup gönderecek ve DİKO'yu tam da bu zamanda böyle bir harekette bulunmaya iten nedenleri açıklayacak. Mektupta, parti sözcüsü Fotis Fotiu'nun dünkü açıklamasında ifade ettiği; Hristofyas'ın süratle inisiyatif üstlenmesini ve karar almasını kolaylaştırmak gerekçesi yer alacak.

Gazete Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın DİKO'lu bakanların istifa mektuplarını alır almaz, kabinedeki bütün üyelerin istifasını istemek üzere Bakanlar Kurulu'nu bu sabah olağanüstü toplantıya çağırdığını, geniş tabanlı hükümet kurma çalışmalarının ise önümüzdeki günlerde başlayacağını yazdı.

Habere göre, Rum hükümet kaynakları kabine değişikliği zamanını; en erken Cuma, en geç pazartesi günü olarak verdi. İsim listesi oluşturuldu ve Hristofyas'ın önünde bulunuyor. Oluşturulacak yeni hükümetin sol ağırlıklı olmaması için listede, sağdan geniş kabul görecek kişilere özellikle yer verildi.

Köşk, Karoyan'ın gerek iki bakanını geri çekme gerek DİKO tarafından hazırlanan tedbirler paketini açıklama konusundaki üslubundan özellikle rahatsız oldu, tezlerini basın yoluyla açıklamasından dolayı DİKO'yu karaladı. Kendisi Paris'ten dönüş yolunda iken DİKO'nun dünkü harekette bulunması Hristofyas'ı özellikle rahatsız etti.

Rum Yönetimi Sözcüsü Stefanos Stefanu dün akşam yaptığı açıklamada, Hristofyas'ın, önerilerini ele almak için Karoyan'la görüşmeye hazır olduğunu ancak Hristofyas'ın, hükümet ortağının bazı tezlerini basından öğrenmesinin etik dışı olduğunu, Karoyan'ın, partisinin ilgili kararını Hristofyas'a önceden bildirmesi gerektiğini söyledi.

Stefanu istifaların DİKO tarafından kararlaştırılmasının da etik olmadığını, Anayasaya göre bakanların kişisel bazda görevlendirildiğini kaydetti.

Gazete, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun, Karoyan'ın kabinedeki bakanlarından istifalarını Hristofyas'a sunmalarını isteme kararı nedeniyle DİKO'ya doğrudan saldırdığını yazdı.

Habere göre Kiprianu DİKO'yu "hükümeti kritik bir noktada terk etmekle" suçladı ve Karoyan'a; kendisinin de EDEK'i ülke için kritik bir dönemde hükümetten ayrıldığı için suçladığını hatırlattı. Karoyan'a, mantık zemininde hareket etme çağrısı da yapan ve DİKO'nun Hristofyas'a destek vermesi gerektiğini söyleyen Kiprianu, AKEL ve DİKO'nun son genel seçimlerden güçlenmiş çıktıklarına işaret ederek DİKO'nun bu hareketinin nedenlerini sordu.

AKEL Genel Sekreteri, Karoyan'ın önceden Hristofyas'la ve kendisiyle görüşmesi gerektiğini belirterek "işbirliği bunu gerektirir ve bunun süratle yapılması gerektiği görüşündeyim. Daha fazla zamanımızı alamaz, ilerlemek zorundayız" dedi.

Bu arada DİKO Başkanı Karoyan, Köşk'teki koalisyon zirvesi dışında bugün, EURO.KO Başkanı Dimitris Şilluris ile de bir araya gelerek mevcut gelişmeleri görüşecek. Karoyan'ın, ülkenin içerisinde bulunduğu olağanüstü halin göğüslenmesi için bütün siyasi partilerle diyalog önerisi üzerine EURO.KO'nun talebiyle yapılacak görüşmenin sabah 09.00'da DİKO merkez binasında gerçekleşeceği haber verildi.

AKEL Merkez Komitesi de, ekonomi ana gündemiyle önceden planladığı bugünkü toplantısını, DİKO'lu bakanların istifası ile süratlenen gelişmelerin gölgesinde yapacak. Daha önce, toplantıya Dimitris Hristofyas'ın da katılacağı açıklanmışsa da sonradan, katılamama ihtimali açık bırakıldı.

Alithia haberi "Hristofyas Hükümeti Çöküyor… Patlamanın Eşiğinde… Koalisyon Dağılıyor… Karoyan İki Bakanını Çekti, Hristofyas Da Bütün Bakanları İstifaya Çağırdı" başlığıyla manşet yaptı.

Hristofyas'ın Karoyan ve Kiprianu'yla bugün saat 12.00'de Köşk'te görüşeceğine dikkat çekilen haberde Andros Kiprianu'nun; şartlarının kabul edilmesinin Hristofyas'ı DİKO'nun vesayeti altına sokacağı gerekçesiyle Karoyan'ın önerilerini dolaylı yoldan reddettiği belirtildi.

Simerini manşet haberini "Hükümet Dağılmakta, DİKO Çıkış Kapısını Açtı… Hristofyas Sadece Arıyor… Benzeri Görülmemiş Siyasi Korku Filmi Oynuyor… Hükümet Ortakları Arasındaki Bütün İletişim Köprüleri Yıkılıyor" başlık ve spotlarıyla aktardı.

Haravgi de manşete çektiği haberine "Kabine Değişikliği Süratleniyor… Başkan Bugün Bakanlar Kurulu'nun Olağanüstü Toplantısında Bakanların İstifalarını Sunmasını İstiyor" başlığını attı.

Politis'in başlık ve spotları ise şöyle: "Hesaplaşma Zamanı… Kritik Hristofyas-Karoyan Randevusu Saat 12.00'de… Gerekmesi Halinde AKEL Genel Sekreteri De Köşk'e Çağrılacak… Bakanlar Kurulu 09.30'da Olağanüstü Toplanıyor… Toplantı Sırasında Hristofyas Bakanlardan, Kabine Değişikliğini Kolaylaştırmalarını İsteyecek"

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri