Polonya Elçisi'nden Kıbrıs yorumu: "Evlilikte her zaman aşka ihtiyaç yok"

loading
5 Ağustos, Çarşamba
£

9.25

8.36

$

7.04

Polonya Elçisi'nden Kıbrıs yorumu: "Evlilikte her zaman aşka ihtiyaç yok"

Polonya Elçisi'nden Kıbrıs yorumu: "Evlilikte her zaman aşka ihtiyaç yok"

Polonya'nın Güney Lefkoşa'daki büyükelçisi Pawel Dobrowolski, "evlilikte her zaman aşka ihtiyaç olmadığını; sorulması gereken sorunun iki toplumun ne derece birlikte yaşamak istediği olduğunu" bildirdi.

Polonya Elçisi'nden Kıbrıs yorumu: "Evlilikte her zaman aşka ihtiyaç yok"
A- A A+

Rum gazetelerinden Fileleftheros, "Evlilikte Her Zaman Aşka İhtiyaç Yoktur... Polonyalı Büyükelçi: Sorulması Gereken Soru İki Toplumun Ne Derece Birlikte Yaşamak İstediğidir" başlıklarıyla yayımladığı haberinde, Polonyalı büyükelçinin "Kıbrıs'taki durumun, büyük riskin farkında olduklarını; bölünmeyle ilgili senaryolar bulunduğunun da farkında olduklarını ancak sorulması gereken esas sorunun iki toplumun ne derece birlikte yaşamak istedikleri olduğunu" dile getirdiğini yazdı.

Gazeteye göre Dobrowolski açıklamasının devamında "Biliyorsunuz ki, bir evlilikte her zaman aşk ve tutku bulunması gerekmiyor, bununla birlikte karşılıklı anlayış gereklidir... iyi niyet ve güven de aynı şekilde tabi ki..." ifadelerini kullandı.

Polonya'nın 2012 yılının Ocak ayına kadar Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını yürüteceğini yazan gazete, Polonya-Danimarka-Güney Kıbrıs üçlüsünün 2012 yılının sonunda tamamlanacak olan üçlü dönem başkanlığını yürüteceklerini anımsattı.

Rum haber ajansı KİPE'ye verdiği demeçte, uluslararası toplumda da yorgunluk oluştuğunu dile getiren Polonya Büyükelçisi Dobrowolsk, bir kimsenin kendi toplumunun dışına ve ötesine bakabilmesinin zor bir şey olduğunu ifade etti.

Dobrowolsk, bu gerçekleştiği ve iki toplum tarafından da kabul edilecek bir anlaşma ortaya çıktığı takdirde; iki liderin de Nobel Barış Ödülünü kazanma fırsatları olabildiğine inandığına işaret ederek, Türkiye'nin AB katılım süreciyle ilgili olarak ise, katılıma aday diğer tüm ülkelerde olduğu gibi, Türkiye için de aynı koşul ve kriterlerin geçerli olması gerektiğini kaydetti.

Haravgi gazetesi ise "Polonya Dönem Başkanlığı Yardımcı Olabilir" başlıklı haberinde, Polonya'nın Güney Lefkoşa büyükelçisi Dubrowolski'nin Polonya AB Dönem Başkanlığının "Kıbrıs'a ve özellikle Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak yardımcı olabileceğini" söylediğini belirtti.

Kıbrıs sorunu çözüm çabaları için, uzlaşmalar ve karşılıklı anlayışa gereksinim olduğunu dile getiren Dobrowolsk, bir evlilikte aşk ve tutku olmasının gerekli olmadığını, ancak anlayış ve uzlaşmalar bulunmasının gerekli olduğunu yineledi.

Dobrowolsk, iki toplumdaki insanların çözüm istediğini fakat baştakilerin bazen aynı ifade biçimlerini kullanarak aynı şeyi söylediklerini ancak tamamen farklı şeyleri kastettiklerini dile getirerek, Polonya'nın AB dönem başkanı olarak, istenmesi halinde; yardımcı olacaklarını dile getirdi.

Genişleme süreciyle ilgili olarak ise, Türkiye'ye özel atıfta bulunan Dubrolowski, gerçekten ne istediğini kendilerine söylemesi için yeni Türkiye hükümetine biraz zaman verilmesi gerektiğini ifade etti.

Polonyalı büyükelçi devamla "katılım süreciyle ilgili kriterlerin gayet net olduğunu vurgulamam gerekir, koşullar ortadadır ve Kıbrıs konusu da tabi ki aklımdadır" şeklinde konuştu.

Gazete, Polonyalı büyükelçinin KİPE'ye demecinde, Polonya AB dönem başkanlığının önceliklerine ve üçlü dönem başkanlığıyla ilgili bir dizi konuya daha değindiğini ekledi.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri