Çavuşoğlu: "İskele ve Karpaz'a fırsat eşitliği için hep mücadele ettim"

loading
12 Ağustos, Çarşamba
£

9.44

8.49

$

7.24

Çavuşoğlu: "İskele ve Karpaz'a fırsat eşitliği için hep mücadele ettim"

Çavuşoğlu: "İskele ve Karpaz'a fırsat eşitliği için hep mücadele ettim"

Çavuşuğlu, bakanlığı döneminde İskele bölgesinde yaptığı icraatları hatırlatarak, bunları eleştiren ve kendisini bölgecilikle suçlayan muhalefete seslendi:

Çavuşoğlu: "İskele ve Karpaz'a fırsat eşitliği için hep mücadele ettim"
A- A A+

"Siz ne yapmıştınız?"

Son UBP Hükümeti döneminde İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı yapan, İskele Milletvekili Bazım Çavuşoğlu katıldığı bir TV Programında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Bakanlığı döneminde İskele bölgesinin ilk kez bu kadar yükselme yaşadığını anlatan UBP Hükümeti döneminde, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Milli Eğitim,Gençlik ve Spor Bakanlığı, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı yapan Nazım Çavuşoğlu, eğitim ile turizm konuları ve birçok altyapı projelerine öncülük ettiklerini, bölgeye fırsat eşitliği sağlamak için çalıştıklarını kaydetti. Tüm mücadelesinin bölge halkının daha refah bir şekilde hayatını sürdürmesi olduğunu sözlerine ekleyen Çavuşoğlu önümüzdeki süreçte de, özellikle 5 yıl içerisinde bölgedeki en büyük hedefinin eğitime destek vererek üniversitelerin kampüslerinin kurulmasını sağlayıp, işsizlik sorununu tamamen sıfıra indirmek olduğunu söyledi.

"CTP HÜKÜMETİ'NDEN NEDEN KURTULMAK İSTEMİŞTİNİZ? HATIRLAYIN…"

Çavuşoğlu, CTP-DP koalisyon dönemlerinin şaibelerle geçtiğini anımsatarak "1994'te rüşvet iddialarıyla çalkalandılar, üç defa hükümet bozup kurdular, 2006'da CTP DP'yi iktidardan attı, madem yapacak çok işleri vardı da o zaman iktidardan niye kaçtılar?" diye sordu.

ÇAVUŞOĞLU CTP'YE SORDU "YAPACAK ÇOK İŞİNİZ VARDI DA NEDEN HÜKÜMETTEN KAÇTINIZ?"

2004 yılında Annan Planının yarattığı havayla hükümete gelen CTP'nin 2006 yılında DP'yi hükümetten attığını, birbirlerini rüşvet iddialarıyla gazetelerin manşetlerine taşıdığını ve iki partinin de birbirlerine sayfalarca mektuplar yazarak rüşvet iddialarıyla suçladıklarını hatırlatan Çavuşoğlu, CTP'nin ise o dönemde siyasi bir kirliliğe imza attığını savundu. Çavuşoğlu CTP'yi bu ülkede yapacak çok iş var söyleminden yola çıkarak ''eğer sizin bu ülke için yapacak çok işiniz varsaydı, neden 2010'da yapılacak olan seçimi erkene çektiniz, aritmetik olarak bir sorun yoktu, Ortağınızla birlikte hükümet etmeye devam ediyordunuz. Ne oldu da erken seçime gittiniz ve şimdi vaat ettiklerinizi o dönemde yapmadınız? Madem yapacak çok işiniz vardı, yapsaydınız'' diyerek halkı gerçekleri görmeye ve hatırlamaya davet etti.

"CTP HÜKÜMETİNDEN NEDEN KURTULMAK İSTEMİŞTİNİZ, HATIRLAYIN…"

CTP'yi sert bir dille eleştiren Çavuşoğlu, Varyant Ahmet olaylarının CTP hükümeti döneminde olduğunu, 4 milyon rüşvetin konuşulduğunu belirterek "CTP hükümetinin konuları ne oldu? Şimdi yıkanıp paklandılar, temizlendiler mi? Şimdi ne oldu da aynı kadro 2013'te sütten çıkmış ak kaşık gibi karşımıza çıkıyor ve diyor ki biz gelip her konuda hizmet edeceğiz vaadinde bulunuyor? Bence her konuda hizmet edemeyecek 1 parti var" dedi. UBP İskele Milletvekili adayı Nazım Çavuşoğlu "bu halktan oy istemek değil, istediğim tek şey CTP hükümetinden kurtulmak için nasıl çırpındıklarını hatırlayarak oy vermeleridir" ifadelerini de kullandı.

'İSKELE VE KARPAZ'A FIRSAT EŞİTLİĞİ'Nİ İSTEMEK SUÇ İSE BEN SUÇLUYUM!'

Nazım Çavuşoğlu: "Bizim bölgemizde tarihte olmadığı kadar kurumsallaşma adına icraatlar yaptık. Örneğin ilk kez İskele'ye anaokulu, sağlık ocağı, kaymakamlık binası yaptık. İtfaiye, mahkemeler binası inşaatı ise bitmek üzeredir. Bazı okullarımızın çok ciddi tadilat sorunlarını çözdük. Bazı bölgelere kolejler açtık. Altyapısal yollar, çift şerit yollar bizim dönemimizde yapıldı. Kuzey Sahil Yolu, Mağusa İskele yolu, Erenköy Dipkarpaz yolları bizim dönemimizde yapıldı. Yaptığımız icraatları küçümsemek isteyen CTP ve DP'li adaylar, "zaten anavatan Türkiye'den paralar geliyor" diyorlar. Ancak durum öyle değil, bu güne kadar hep para geliyordu, o paralarla bugüne kadar bu icraatlar yapılmamıştı ve bu yollar bizim ilgilenmemizle yapıldı. Bu UBP-Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinin uyumu ve başarısıdır. Anavatan ile ahenkli çalışmanın meyvesidir. Şu anda İskele-Bafra çift şerit yolunun da ihalesi bitmiş durumdadır."

ÇAVUŞOĞLU; "ÜLKE BÜTÇESİNDEKİ HAKLARDAN İSKELE VE KARPAZ'IN DA EŞİT FAYDALANMASI İÇİN BAŞ KOYDUK"

Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizim en büyük misyonumuz diğer bölgelere tanınan hakların İskele ve Karpaz bölgesine de tanınmasıdır. Bu bir ayrıcalık ya da bölgecilik değildir. Bunun adı fırsat eşitliğidir. KKTC'nin her yeri bizim için eşittir ama bu sadece söylemde değil uygulamada da olmalıdır. İşte bunun mücadelesidir aslında verdiğimiz. Bu bölgede devlet dairelerine yönelik çalışmalar ürünlerini vermeye başladı. Bölgemizde kırsal kesimlerle ilgili projeler de takdire şayandır. Köylerde kent standardında yaşamı hedefliyoruz. Bunun yanında ülkenin bütçesindeki haklardan eşit şekilde bölgenin de faydalanmasına baş koyduk. Bunun sonucu devlet dairelerinin İskele bölgesine getirerek adı ilçe olan İskele'ye asıl şimdi kurumsallık kazandırıyoruz. Bizi eleştirenlere sormak lazım, bugünlere kadar neler yaptılar ki bizim yaptıklarımızı küçümsüyorlar? Cumhuriyet tarihinde yapılmamış yatırımlar bizim dönemimizde yapılmıştır"

'CTP İLE DP, İKİ BUÇUK YILDA 3 DEFA HÜKÜMET BOZDULAR'

Çavuşoğlu seçmenden oy isteyen CTP ve DP'yi de sert sözlerle eleştirdi. Çavuşoğlu "Oy vereceğiniz muhalefet partileri hükümet döneminde ne yapmışlardı ki şimdi hükümete gelmeyi tekrar istiyorlar diye sormak lazım halka. O dönemde CTP ile DP'nin hükümetten ayrılış dönemini hatırlıyorum, CTP'nin DP'ye ve DP'nin de CTP'ye yaptığı suçlamaların özünde 'sen daha çok rüşvet aldın' ifadesi vardı. Siyasi kirlilikler bunun üzerinde devam etti. UBP haricindeki hiçbir parti istikrarlı olarak hükümet yapmamıştır. 1994'te CTP-DP hükümetinde 2.5 yılda 3 defa hükümet bozdular düzdüler, 2004'te tekrar geldiler sonra siyasi kirlilikler tartışılarak 4 seneyi bulmadan kaçıp seçime gittiler. Eğer tüm kadrolarını değiştirmişlerse anlayış gösterebilirim ancak şu an partinin başkanı o dönemin bakanlarından biri. 4 sene önce yapamadıklarını şimdi nasıl yapacaklar? UBP'nin yarım bırakılan projeleri için desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun için Tam Yol İleri diyoruz."

"8'LER HAREKETİYLE SİYASİ ARENA TEMİZLENDİ"?Nazım Çavuşoğlu 8'ler hareketini Meclis'te bulunan diğer muhalefet partilerinin UBP'yi yok etme girişimine katkıda bulunduklarını belirterek bu kapsamda siyasi arenanın temizlenmeye ihtiyacı olduğunu ifade etti, bu anlamda halkı ve devleti yönetecek olan UBP 'ye aslında katkı sağladıklarını, erken seçimin tarihi açısından önemli olduğunu belirtti. Çavuşoğlu "Bu arkadaşlar (8'ler) önümüzü halkın onayına gitmemiz için açmıştır" dedi.

''DEVLET SOSYAL KONUT PROJESİ UBP İLE HAYATA GEÇECEK ''

Yarım kalan projelerin içerinde TOKİ örneğiyle Devlet sosyal konut projeleri olduğunu, UBP'nin tekrar iktidara gelmesi halinde uzun yıllar önce yapılan Devlet Sosyal Konut projesini KKTC genelinde gerçekleştireceklerini ifade etti. Çavuşoğlu "TOKİ'nin finansını KKTC'ye getirerek müteahhitliğini de burada yaparak eve ihtiyacı olan tüm insanları, UBP olarak kırsal kesim arsası dağıtmak yerine ev sahibi yaparak, ihtiyacı olanlara Devlet Sosyal Konut Projesiyle katkı sağlayacağız dedi.

''1994 YILINDA RÜŞVET İDDİALARIYA ÇALKALANDILAR ''

UBP İskele Milletvekili adayı Nazım Çavuşoğlu Cumhuriyetçi Türk Partisi'nin hükümete gelip de istikrarlı bir şekilde hükümet edemediğini söyledi, CTP'yi hükümet etme gibi bir alışkanlığı olmamakla eleştirdi. CTP'nin iktidara geldiği her dönemde ortalığı talan edip öyle gittiğini, ciddi kararlar alıp yasaların değiştirilmesi gerektiğinde ise hükümeti bırakıp gittiğini anımsatan Çavuşoğlu, 1994 yılında CTP'nin hükümete geldiğini, DP ile 3 defa hükümet bozup kurduğunu da sözlerine ekledi. Çavuşoğlu CTP'nin yine kaçtığını ve daha sonra 1998 yılında seçime gidildiğinde halkın bunun hesabını sorduğunu hatırlattı. Yine aynı döneme işaret eden Çavuşoğlu o dönemin yalan, dolan ve rüşvet iddialarıyla gündemde olduğunu, dileyen insanların arşivleri çıkararak bakabileceklerini, halkın bunları göz önünde bulundurarak oy vermesi gerektiğini dile getirdi.

İSKELE VE KARPAZ ÜNİVERSİTE KAMPUSLERİNE DÖNÜŞECEK!

Çavuşoğlu İskele ve Karpaz'ın kalkınması için eğitim sektörüne büyük önem verdiklerinin altını çizdi. Çavuşoğlu "Bölgesel olarak baktığımızda, bölgesel kalkınmanın ilk defa bu kadar yükseldiğini herkes görüyor. 2009 seçimlerine giderken bölgedeki işsizliği çözmek adına hem turizm hem de eğitim sektörünün gelmesini söylüyorduk. Biz burada üniversite açacağız dediğimizde bize gülüyorlardı, ama şuanda Girne Amerikan Üniversitesi, Dipkarpaz'da kampüsüne başladı. Tarım Bakanı olduğum dönemde, Erenköy'de arazileri verdik İTÜ'ye, buna ek olarak Çukurova Üniversitesi'ni de İskele bölgesine getirmek için yaptığım 3 bakanlık döneminde de mücadele verdim. YÖK üyeleriyle sıkı bir diyalogumuz var, hükümetten düşmemize rağmen esnafla kendilerini daha yeni görüştürdük. Toplantıdan sonra YÖK üyesi çok mutlu oldu, çok az kaldı, Çukurova Üniversitesi'ni de İskele'ye kazandırdık" dedi.

'EĞİTİMDEKİ YATIRIMLARLA İSKELE VE KARPAZ'DA İŞSİZLİĞİ SIFIRLAYACAĞIZ'

Çavuşoğlu "DP gidiyor diyor ki biz mutlu bir İskele yaratacağız. Peki bugüne kadar ne yaptılar? Hiçbir şey. CTP de tarımdan bahsediyor. Biz ise eğitimden, turizmden, tarımdan, bölgesel kalkınmadan bahsediyoruz. Bizim şu 5 yıllık süreçte en büyük hedefimiz eğitim konusudur. Ve bu kapsamda işsizliği de sıfırlayacağız. Tarım ve hayvancılık da çok önemli bölgede ancak popülizm kokmaması lazımdır. Bizim hayvancılarımızın sorunları da var, ülkemizde Güney'den Kuzey'e yolcu beraberi ve kaçak geçişlerden dolayı iç tüketimde bir azalma var. Hayvancılarımızın sıkıntısı bundan kaynaklanmaktadır. Bunun da en kısa zaman da çözüleceğine inanıyorum."

"DENKTAŞ UBP'DEN AYRILDIĞINDA UBP'LİLER ARKASINDAN GİTMEDİLER ŞİMDİ Mİ GİDECEKLER? ŞU ANDA UBP'DEN AYRILANLAR RAHMETLİ DENKTAŞ'TAN DAHA MI DEĞERLİ?"

Son siyasi gelişmeleri de değerlendiren Çavuşoğlu "Demokrat Partili yetkililere hatırlatmak lazım ki, Rahmetli Denktaş UBP ile yollarını ayırdıklarında partililer onun arkasından gitmediler. DP'ye giden arkadaşlar birçok partiden tur atarak bize gelmişti. Rahmetli Denktaş'ın arkasından gitmeyenler nasıl olur da şimdi bunların arkasından gidecek? Bu ülkenin kurucusundan daha da önemli midir ki şu anda bizden ayrılan arkadaşlar, onların arkalarından gidecek tabanımız? Vatandaşlar da ayrılan arkadaşlarımızı çok hatalı buluyorlar. Bölgede tanımadığımız insan yoktur. Biz bireysel beklentilerden dolayı bazı tepkiler alabiliyoruz. Ancak son bir haftadır iş ciddiye bindi. Ve insanlar diyor ki örneğin 'Nazım Bey benim beklentimi yapmadı ancak bu partiden başka bu ülkeye istikrar kazandıracak ve bu bölgeye yatırım yapan bir parti yoktur'. Ve dolayısıyla gelecekte ihtiyaçlarımı bu toplumsal kalkınma içerisinde bulabilirim diye düşünüyorlar. Bundan dolayı UBP'nin yine İskele'den başarılı çıkacağına inancım tamdır" şeklinde konuştu.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İSKELE Haberleri