İSKELE
okuma süresi: 5 dak.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı İskele’de kutlandı

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı İskele’de kutlandı

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 48. yıl dönümü ada genelinde olduğu gibi İskele’de de kutlandı.

Yayın Tarihi: 20/07/22 18:41
okuma süresi: 5 dak.
20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı İskele’de kutlandı
A- A A+

Kıbrıs Türk halkına bağımsızlığı armağan eden, esaretten özgürlüğe kavuşturan,  Mutlu Barış Harekatı’nın yıldönümünde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gurur ve coşku dolu dizgin yaşanıyor.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 48. yıl dönümü ada genelinde olduğu gibi İskele’de de kutlandı. Siyasi ve askeri erkanın yanı sıra 7’den 70’e herkes, Atatürk Anıtı önünde ve Ecevit Meydanı’ndaki törenlerde buluştu. Atatürk Anıtı önünde anıta çelenklerin konulmasıyla başlayan tören, İskele Ecevit Meydanı’ndaki resmi geçitle son buldu.

İSKELE’DEKİ TÖRENLER ATATÜRK ANITI VE ECEVİT MEYDANI’NDA YAPILDI

Kıbrıs Türk Halkını karanlıktan aydınlığa çıkaran, barışın ve özgürlüğün simgesi 20 Temmuz Barış ve Özgürlük bayramı, 48. gurur yılını kutluyor. Kutlamalar kapsamında İskele’de düzenlenen törenlerde heyecan ve mutluluk bir arada yaşandı. Atatürk Anıtı önünde başlayan tören İskele Ecevit Meydanı’ndaki resmi geçitle son buldu.

20 TEMMUZ BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI İSKELE’DE COŞKUYLA KUTLANDI

Atatürk Anıtı Önünde gerçekleşen törende protokol sırasına göre Atatürk Anıtı’na çelenkler konuldu, saygı duruşu ve istiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi. Buradaki törenin ardından resmi geçitin yapıldığı Ecevit Meydanı’na geçildi. İskele Kaymakamı  Ertuğrul Toroslu, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, KTBK adına Hava Savunma Binbaşı Faik Gündeğer,  GKK adına Piyade Yüzbaşı Çağdaş Abiç, İskele Polis Müdürü Kasım Kuni, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı İskele Bölge Müdürü, siyasi parti temsilcileri, okullar ile kurum ve kuruluş temsilcileri de hazır bulunduğu törende, İskele Kaymakamı Ertuğrul Toroslu, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Piyade Yüzbaşı Çağdaş Abiç tören birliklerini ve halkı selamlayarak 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramını kutladı.

YAZICI: “MEHMETÇİK VE MÜCAHİT OMUZ OMUZA, HALKI, ÖZGÜRLÜĞE, BARIŞA VE MUTLULUĞA KAVUŞTURMUŞTUR”

Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yanı sıra şiirlerin de okunduğu İskele Ecevit Meydanı’ndaki törende Yarköy Kültür Sanat ve Eğitim Derneği Kıbrıs’ın Efeleri Zeybek Grubu, İskele Belediyesi Halk Dansları Topluluğu ve KKTC Karadeniz Kültür Derneği Kuzeyin Yıldızları Horon Ekibi de gösteri sundu.

Piyade Yüzbaşı Emre Yazıcı, günün anlam ve önemini belirttiği konuşmasında Mutlu Barış Harekâtının tarihi geçmişinden notlar aktardı: “Türkiye Cumhuriyeti garantörlük hakkını kullanarak soydaşlarına yapılan zalimi sonlandırmanın yanı sıra aynı zamanda Rum halkına yönlendirilmiş saldırıları sonlandırarak, adadaki barış ve huzuru sağlamak adına 20 Temmuz 1974 günü Mutlu Barış Harekatını gerçekleştirmiştir. Mehmetçik ve Mücahitler omuz omuza halkı, özgürlüğe, barışa ve mutluluğa kavuşturmuştur.”

TOROSLU: “ANAVATANIN DESTEĞİYLE KKTC’Yİ SONSUZA DEK YAŞATMAYA KARARLIYIZ”

İskele Kaymakamı Ertuğrul Toroslu da konuşmasında 1974 Mutlu Barış Harekatı’na kadar olan süreçten notlar aktardı, devamında ise şunlara yer verdi: Kıbrıs Türk halkı hiçbir zaman zincire vurulmayı, körleştirilmeyi kabul etmemiş, bu duruma başkaldırmaktan vazgeçmemiştir. Kıbrıslı Türkler Mısaki Milli sınırları dışında kalıp Türk bayrağını dalgalandırmayı başarabilmiş tek Türk topluluğudur.  Bu biz Kıbrıslı Türkler için çok büyük bir övünç kaynağıdır.”

‘Dün olduğu gibi bugün de her an her alanda yanımızda olan Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’ne şükranlarımı sunmayı bir görev addediyorum’ diyen Toroslu, Kıbrıslı Türkler’in Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle KKTC’yi sonsuza dek yaşatmaya kararlı olduklarını da sözlerine ekledi.

20 TEMMUZ’U ŞİİRLERLE KUTLADILAR

Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yanı sıra Şht İlker Karter İlkokulu öğrencisi Yağmur Tansu “20 Temmuz”, İskele Evkaf TMK Öğrencisi Tülay Sefer ’20 Temmuz’ İskele Ticaret Lisesi öğrencisi Nur Çalış “Kıbrıs Destanı”, Bekirpaşa Lisesi öğrencisi Merdan Kömürcü ise “20 Temmuz Sabahı” isimli şiirler okudular.

İSKELE’DEKİ TÖREN RESMİ GEÇİT İLE SON BULDU

İskele Ecevit Meydanı’ndaki tören, resmi geçitin ardından son buldu. Törenlerin ardından İskele Kaymakamı Ertuğrul Toroslu, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, KTBK adına Hava Savunma Binbaşı Faik Gündeğer,  GKK adına Piyade Yüzbaşı Çağdaş Abiç İskele Belediye Gazinosu’nda yapılan bayram kutlamasında halkla bir araya geldiler.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.