İSKELE
okuma süresi: 5 dak.

CTP'li vekil Fide Kürşat: “İskele’de ‘modern varoşlaşma’ tüm hızıyla sürüyor…”

CTP'li vekil Fide Kürşat: “İskele’de ‘modern varoşlaşma’ tüm hızıyla sürüyor…”

Bölge temaslarını paylaşan CTP İskele milletvekili Fide Kürşat, işsiz yurttaşların düz işçi olarak bile çalışmak için torpile ihtiyaç duyduğunu, bölgede “modern varoşlaşmanın” sürdüğünü, “İşin özeti okulda oturacak sınıf yok, su yok, hastanelerde yatacak yer yok, yeterli sayıda polis yok, binlerce ev altyapısız arıtma yok” sözleri ile dile getirdi.

Yayın Tarihi: 01/10/23 13:18
Güncelleme Tarihi: 02/10/23 14:44
okuma süresi: 5 dak.
CTP'li vekil Fide Kürşat: “İskele’de ‘modern varoşlaşma’ tüm hızıyla sürüyor…”
Sosyal Medya

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) İskele milletvekili Fide Kürşat, “Gelen nüfus, sermeye yapısı bilinmiyor. Durum kontrolsüz ve yönetilemiyor. Belli bir plan, program çerçevesinde düzenlemeler yapılmalı, gerekli kısıtlamalar bir an önce hayata geçirilmelidir…” diye yazdı. 

İskele milletvekili Fide Kürşat’ın sosyal medya paylaşımı şöyle; 

“Bir süredir İskele İlçesi’nde plansız, programsız, kontrolsüz yapılaşma ile yabancı nüfus akışı ve tüm bunların bölgeye yansımalarını gündeme getiriyoruz. 

İskele bölgesi yıllardır bekleyen İmar Yasası, mevcut emirnamenin sürdürülebilir olmayışı, Yerel Yönetim’deki zafiyetlerden dolayı ruhsatsız kaçak yapılaşma ile her geçen gün hızla betonlaşmaya devam ediyor; Bazı kesimler için bölgede bir kalkınma, gelişme gibi görülen betonlaşma ve artan kontrolsüz nüfus akışı maalesef “modern varoşlaşma” niteliğinden öteye geçemiyor… "

"MAALESEF MODERN VAROŞLAŞMA.."

Bir yandan yurttaşlarımız ülkeden göç ederken; bu bölge yoğun olarak yabancı nüfus göçü alıyor. Araziler niteliğine bakılmaksızın parsel parsel yabancıların eline geçiyor. Sadece toprak el değiştirmiyor, sermaye de el değiştiriyor. Demografik yapı da değişiyor. Bunun adı çok kültürlülük ve kalkınma değildir. Kaostur…

Artan nüfusla birlikte son yıllarda yabancılar tarafından açılan emlak danışmanlık büroları, komisyoncular, galeriler, marketler, güzellik merkezleri, fırınlar da dikkat çekiyor. Çalışanları da çoğunlukla yabancı…

Yani bölgesel istihdama yönelik bir gelişme de görülmüyor. Tüm bunlar hem ülkeye gelen farklı kültürlere ait insanlar bakımından hem de yurttaş açısından belli bir plan, program çerçevesinde olmalıdır. 
Ne yazık ki sözde hükümet denen bu yapı, çeşitli nedenlerle bu ülkeye gelen insanları da kendi yurttaşını bu İş bilmezlikle mağdur ediyor.”

İŞSİZ YURTTAŞLARIMIZ BURALARDA TEMİZLİKÇİ YA DA DÜZ İŞÇİ OLARAK ÇALIŞMAK İÇİN BİLE TORPİLE İHTİYAÇ DUYAR NOKTAYA GELDİ”

“Satılan taşınmazların büyük bir kısmı sözleşmeler üzerinde, kiralanan daireler, iş yerleri de gerçek kira bedelleri üzerinden vergilendirilmiyor. Kısacası devletin kasasına girmesi gereken meblağlar da gerçeğin çok altında…

Yurttaşın ödediği “vergiler” ile aldığı “hizmet” doğru orantılı değil. Artan nüfus ile birlikte hastaneler, okullar ve alt yapı yetersiz kalıyor. Suç oranları artıyor, güvenlik sorunları yaşanıyor. Artan nüfus bölgede “su krizlerine de” neden oluyor… Su bölgeye yetmiyor. 
Tarımsal araziler hızla betonlaşıyor.

Kanalizasyon sorunlarından dolayı deniz kirleniyor. Bölge yurttaşı denize girecek yer bulamıyor. Sahiller inşaat sektörlerinin yabancılardan oluşan iş gücü tarafından temizleniyor. İşsiz yurttaşlarımız buralarda temizlikçi ya da düz işçi olarak çalışmak için bile torpile ihtiyaç duyar noktaya geldi. 

Yabancıların kendileri arasında yaptığı alışverişten yerli esnafın payına düşen maalesef çok az…"

DURUM KONTROLSÜZ…  BİNLERCE EV ALTYAPISIZ ARITMA YOK… DÜZEN YOK”

“Bölgede talebi yabancılar belirliyor, bu nedenle piyasa onlara göre oluşuyor. Alım gücü düşen yerli halk piyasadan soyutlanıyor. Emlak fiyatları özellikle tavan yapmış durumda ve maalesef artık gençlerin bölgede ne ev sahibi olması ne de kirada yaşaması mümkün değildir. 
Gelen nüfus, sermeye yapısı bilinmiyor. Durum kontrolsüz ve yönetilemiyor. Belli bir plan, program çerçevesinde düzenlemeler yapılmalı, gerekli kısıtlamalar bir an önce hayata geçirilmelidir. 

İşin özeti okulda oturacak sınıf yok, su yok, hastanelerde yatacak yer yok, yeterli sayıda polis yok, binlerce ev altyapısız arıtma yok… Düzen yok."

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.