GÜZELYURT
okuma süresi: 4 dak.

Özçınar, “Belediye Başkanıyım, gerekli izinleri aldım” dedi; Sarpten, “Aciliyeti neydi?” diye sordu

Özçınar, “Belediye Başkanıyım, gerekli izinleri aldım” dedi; Sarpten, “Aciliyeti neydi?” diye sordu

Biyologlar Derneği Başkanı Saprten, paylaştığı bir fotoğrafla, Güzelyurt Belediyesi’nin asırlık zeytin ağaçlarını söktüğünü duyurdu. Kıbrıs Postası’na konuşan Belediye Başkanı Özçınar, “Ben neyim? Belediye Başkanı” diyerek, ağacı taşımanın suç olmadığını ve gerekli izinleri aldığını söyledi. Sarpten ise, “aciliyeti neydi?” diye sordu, işlemin Bakanlar Kurulu kararlarına aykırı olduğunu ifade etti.

Yayın Tarihi: 04/02/21 18:15
okuma süresi: 4 dak.
Özçınar, “Belediye Başkanıyım, gerekli izinleri aldım” dedi; Sarpten, “Aciliyeti neydi?” diye sordu
Ertuğrul Senova
A- A A+

Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten, Güzelyurt Belediyesi’ne ait bir iş aracının, Yuvacık köyündeki asırlık zeytin ağaçlarını yerinden söktüğü ve taşıdığına dair bir fotoğrafı kişisel Facebook hesabından paylaşarak, pandemi sürecine dikkat çekti; “Bu durumda bile doğayı talan etmeye devam!” yorumunda bulundu.

Sarpten, fotoğrafla ilgili olarak, “Normal zamanda bile yapılması normal olmayan işler, sokağa çıkma yasağı olduğu ve UBP'nin Güzelyurtlu Sağlık Bakanı'nin halka evde kalın çağrısı yaptığı bir günde UBP'nin Ğüzelyurt Belediye Başkanı emriyle yapılıyor!” ifadelerini kullandı.

MAHMUT ÖZÇINAR: “BEN NEYİM? BELEDİYE BAŞKANI…”

Biyologlar Derneği Başkanı’nın paylaşımı üzerine Kıbrıs Postası’nın ulaştığı Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, “Ben neyim? Belediye Başkanıyım. Benim arazimde olan bir zeytin ağacını, gerekli kurumlardan izin alıp başka araziye koymam suç mu?” sorusunu sorarak tepki gösterdi.

“GEREKLİ İZİNLERİ ALDIM”

Ağacı sökmek adına ilgili kurumlardan izin aldığını söyleyen Belediye Başkanı, “Orası mezarlığa giden yoldur. Yolun içinde olmaları nedeniyle oradan alınmaları gerekiyordu. Tem parka dikiliyorlar” dedi.

“BİR BELEDİYE BAŞKANI HERHALDE AĞACI SÖKÜP ODUN YAPMAZ”

Bir belediye başkanının “zeytin apacını söküp odun yapmayacağını” ifade eden Özçınar, “Belediyelerle uğraşmasınlar. Gitsinler, yanan ağaçlar ne oldu, onlara baksınlar. Merak etmesinler, bu ağaçlar ülkenin en büyük parkına dikiliyor” ifadelerini kullandı.

SARPTEN: “ŞU AN, PANDEMİ KOŞULLARINDA BUNUN ACİLİYETİ NEYDİ?”

Güzelyurt Belediye Başkanı Özçınar’ın açıklamaları üzerine Kıbrıs Postası’nın ulaştığı Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten ise, “Basit bir zeytin ağacını bile bir yerden taşımak izne tabidir. Tarım Bakanlığı’ndan, Çevre Dairesi’nden izin alınması gerekir” dedi.

Sarpten, “Gerekli izinler alındı diyelim… Bu ağaçlar, tarihi kategorideki ağaçlar. Şu an, pandemi koşullarında bunun aciliyeti neydi?” diye sordu.

“HEPSİNİ BİR KENARA BIRAKALIM, BU İŞLEM BAKANLAR KURULU KARARLARINA AYKIRI”

“Hepsini bir kenara bıraktım, bu işlem Bakanlar Kurulu kararlarına aykırıdır, Bakanlar Kurulu, belediyelerin sadece elzem hizmetleri yapmakla yükümlü olduklarını söylüyor” diyen Sarpten, “Aynı partiden Sağlık Bakanı, çıkıp sokağa çıkmayın diye açıklama yapıyor. Ali Pilli önce Mahmut Bey’e bir çağrı yapsın da belediye çalışanları bu gibi işlerde değil; elzem işlerde çalışsın” ifadelerini kullandı.

“BU İŞ, İNSANLARIN GÖZÜNDEN UZAK BİR ŞEKİLDE YAPILMAK İSTENİYOR”

Sarpten, “Böylesi bir ortamda bile doğa talan ediliyor” sözlerini yineleyerek, “Pandemi koşulları olmasa, sokağa çıkma yasağı olmasa bile bugün yapılabilecek bir iş değil bu. Aksine normal zamanda yapılamadığı için şimdi yapılıyor. Bu iş, insanların gözünden uzak bir şekilde yapılmak isteniyor” ifadelerini kullandı.

“FOTOĞRAFLARI ÇEKEN KİŞİLER, BELEDİYE EKİPLERİNCE TEHDİT EDİLDİ”

Sarpten son olarak, söz konusu fotoğrafı çeken kişilerin, belediye ekiplerince tehdit edildiğini de söyledi.  

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör