GÜZELYURT
okuma süresi: 4 dak.

Güzelyurt’ta vekil sayısı… Güzelyurt Milletvekili Armağan Candan: “Süreci tersine çevirmeliyiz”

Güzelyurt’ta vekil sayısı… Güzelyurt Milletvekili Armağan Candan: “Süreci tersine çevirmeliyiz”

Güzelyurt'ta 4'ten 3'e düşen vekil sayısı hakkında Kıbrıs Postası’na gelişmeyi özel olarak değerlendiren yılların CTP'li Güzelyurt Milletvekili Armağan Candan, bölge halkı gibi kendisinin de yaşadığı "moral bozukluğunu" anlattı ve "arzu edilmeyen bir sonucun ortaya çıktığı" söyledi...

Yayın Tarihi: 28/11/21 12:44
Güncelleme Tarihi: 28/11/21 15:07
okuma süresi: 4 dak.
Güzelyurt’ta vekil sayısı… Güzelyurt Milletvekili Armağan Candan: “Süreci tersine çevirmeliyiz”
VATAN Mehmet
A- A A+

Güzelyurt’ta milletvekili sayısının nüfus-seçmen parametresi nedeniyle Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bildirimi ile 4’ten 3’e düşmesi sonrası “anlama” çabaları ile “değerlendirmeler” sürüyor.

Gelişmeyi kamuoyunun Kıbrıs Postası haberi sonrası duyması ardından farklı düşünceler ve “bölge görüşleri” basına yansımaya devam ederken; konu hakkında neredeyse 9 yıldır kesintisiz Güzelyurt milletvekilliği yapan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) milletvekili, Cumhuriyet Meclisi Başkan yardımcısı Armağan Candan konuştu.

“ARZU EDİLMEYEN BİR SONUÇ…”

Kıbrıs Postası’na gelişmeyi özel olarak değerlendiren Güzelyurt Milletvekili Armağan Candan, bölge halkı gibi kendisinin de yaşadığı moral bozukluğunu anlattı ve arzu edilmeyen bir sonucun ortaya çıktığı söyledi.

Armağan Candan, “Bütün Güzelyurtlularda olduğu gibi hepimizde bir moral bozukluğu yarattı bu durum ama bu trendi tersine çevirmek zorundayız. Merkezi yönetimiyle, yerel yönetimiyle önümüzdeki dönemde buna odaklanmak gerekmektedir” diye konuştu.

“BİLHASSA GENÇ NÜFUSUN İŞ İMKÂNLARININ DAHA YOĞUN OLDUĞU BÖLGELERE YERLEŞMESİ ETKEN OLDU”

Yılların CTP Güzelyurt Milletvekili Armağan Candan’ın değerlendirmesi şöyle;

Vekil sayısının 4’ten 3’e düşmesi Güzelyurt bölgesinde ciddi bir moral bozukluğuna neden oldu. Çok uzun yıların; özellikle de Kıbrıs sorunun çözümsüz kalması nedeniyle oluşmuş olan belirsizlik ortamı, ekonomik ve sosyal yansımaları nüfusun burada durağan kalmasına, hatta gerilemesine yol açtı. Ekonomik ve sosyal gelişmelere bağlı olarak nüfus diğer ilçelerin nüfusundaki artışa göre daha geride kaldı.

Gerek ülke dışına gerekse de ülke içinde bilhassa genç nüfusun iş imkânlarının daha yoğun olduğu bölgelere yerleşmesi bunda etken oldu. Yine belirsizlikten dolayı özellikle özel sektörün ya da büyük yatırımların bölgeye yapılması öngörülebilir bir ortamın olmaması nedenliyle gecikti…”

“TEŞVİK POLİTİKALARININ HAYATA GEÇİRİLMESİ ELZEM”

“Doyasıyla da bugün itibariyle bu şekilde arzu edilmeyen bir sonuç ortaya çıkmış oldu. Nüfusun son yıllarda bölgemize de acılan üniversiteler ve Güney Kıbrıs ile açılan Bostancı kapısının da getirdiği bir hareketlilik, ivme yaşanıyordu aslında… Ne var ki pandemi, bu gelişmenin önüne de son iki yılda ket vurdu. Bölgedeki ekonomik durum ve iş imkanları ile nüfus ilintilidir.

Bundan sonra gerek devletin, kamunun ihmal ettiği yatırımlara yeniden hız vermesi, gerekse de özel sektörün bölgede daha çok yatırım yağmasını sağlayacak teşvik politikalarının hayata geçirilmesi elzemdir…”

“BU TRENDİ TERSİNE ÇEVİRMEK ZORUNDAYIZ…”

Kıbrıs Postası’na konuşan Armağan Candan sözlerini şöyle tamamladı;

“İlçemiz bakir doğasıyla, yeşil bitki örtüsü ile çeşitli deniz sporlarının yapılmasına da uygun kıyıları ile bir çekim merkezi olma potansiyeli taşımaktadır. Önümüzdeki dönemde bu potansiyel en iyi şekilde değerlendirilmelidir.

Bütün Güzelyurtlularda olduğu gibi hepimizde bir moral bozukluğu yarattı bu durum ama bu trendi tersine çevirmek zorundayız. Merkezi yönetimiyle, yerel yönetimiyle önümüzdeki dönemde buna odaklanmak gerekmektedir.”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör