LEFKE
okuma süresi: 6 dak.

Mehmet Adil: "Evliyâ ölseler bile yaşarlar..."

Mehmet Adil: "Evliyâ ölseler bile yaşarlar..."

Nakşibendi Tarikatı Şeyhi Nazım El-Kıbrısi'nin ölümünden sonra silsileyi devam ettirecek olan oğlu Mehmet Âdil, babası Şeyh Nazım'ın sözlerine atıfta bulunarak, 'Evliyâ ölünce 7 kat daha kuvvetli olur, evliyalar da bedenen bu dünyayı terk ediyor fakat onlar gerçek anlamda asla ölmez" dedi.

Yayın Tarihi: 09/05/14 11:59
okuma süresi: 6 dak.
Mehmet Adil: "Evliyâ ölseler bile yaşarlar..."
A- A A+

Kıbrıs Postası - Eniz ORAKCIOĞLU

Geçtiğimiz gün hayatını kaybeden Nakşibendi Tarikatı Şeyhi Nazım Kıbrısi'nin defnedildiği yer olan Lefke'deki dergahında dünde gözyaşları ve dualar vardı. Cenaze törenine yetişemeyen sevenleri, vekilleri ve müridleri birçok ülkeden kabrini ziyaret etmeye ve onu dualarla uğurlamaya devam ediyor. Yine birçok ülkeden ,dergaha gelen Şeyh'in vekilleri ve diğer Şeyhler de Kıbrısi'nin kabri başında dualar okudular.

Şeyh Nazım Kıbrısi, 2011'de kendinden sonra silsileyi oğlu Mehmet Adil'in devam ettireceğini ilan ettmişti. Şeyhin yerine geçen oğlu Mehmet Adil ve en büyük kızı Hacı Nezihe, Şeyh babalarını kaybetmenin acısını Kıbrıs Postası ile paylaştı.

Oğlu Mehmet Adil: "Evliyalar ölseler bile yaşarlar"

"Peygamberlerimiz bile bu dünyadan gidiyor. Evliyalarda aynı şekilde bedenen bu dünyayı terk ediyor fakat onlar gerçek anlamda asla ölmez. Şeyh babamızdan ayrılmak bize gerçekten çok zor geldi ve üzüntümüzü kelimelerle ifade edemiyoruz. Fakat evliyalar ölseler bile yaşarlar. Şeyh Efendi, 'Evliya ölünce 7 kat daha kuvvetli olur' derdi. Biz onu her zaman yanımızda hisettik ve bundan sonra da o hep bizimle olacak. Tüm bunları bilmemize rağmen hem babamızı hem de Şeyhimizi kaybetmek bizlere çok büyük üzüntü yaşatıyor. Bunuda biliyoruz ki Şeyh Efendi 2 veya 10 yıl daha yaşasaydı ardından yine aynı üzüntüyü yaşayacaktık ve yine aynı olacaktı. O insanlara sevgi ve bereket verirdi ve ben onun hala yanımda olduğunu hissediyorum" dedi.

Kızı Hacı Nezihe: "Ben dünyamı kaybettim"

"Annemi kaybettikten sonra babamı da kaybetmenin büyük üzüntüsünü yaşıyorum. Babam benim dünyamdı ve ben dünyamı kaybettim. O sadece benim değil bütün alemin babasıydı. O eşi, emsali olmayan bir insandı, islamı yayan dünyanın en büyük insanıydı, herkes tarafından sevilen sayılan yüce bir insandı. Yokluğunu hisediyoruz, ve buda bir gerçek ki onun yokluğunu ne biz çocukları ne de başka biri dolduramaz. Bulunduğu makam yalnız kendisine aittir. Şeyh babam evliyaların sultanıdır ve o bizim için halen yaşıyor. Evliyalar ölmez, vücutları toprağa haramdır ve toprak o vücudu eritmez."

Ayşe Kileci: "O içimizde yaşıyor"

"Kaybımız çok büyük ama o içimizde yaşıyor ve bundan sonra içimizde yaşayacak. Şeyh Efendi dünyadaki en büyük evliyadır. Onun yolundan yürüdüğüm için çok mutlu ve huzurluyum. Biz onun, o da bizim elimizden tutu. O kadar büyüktü ki birçok ülkeden vekilleri vardı ve hepside onun tek tek ziyaretine geldi ve dualar okudular."

Mustafa Ay: "Dünya bir güzelliği kaybetti"

"Ben Şeyhin Kahramanmaraş vekiliyim. Dünya bir güzelliği ve yiğidini kaybetti, acımız anlatmakla bitmez. İslamı dünyaya yayan ve birçok ülke insanını islamın altında toplayıp kardeşce yürüyen evliyamızı kaybettik. İnşallah oğlu bu güzelliği devam ettirecek. Bunuda belirtmek isterim ki evliyalar ölmez, her zaman canlıdırlar. Evliyalar peygamber efendimizin varisleridir ve onlar ebedi yaşar."

Mustafa Güçyetmez: "Üzüntümüz çok büyük"

"Üzüntümüz çok büyük, buranın en büyük insanı Şeyh Mehmet Nazım'dı. Ben 10 senedir Gaziantep'ten evliyamızı görmek için gelip gidiyorum ve şunu söylemeliyim ki o çok iyi, alim ve büyük biriydi. Evliyalar ölmez. Mekanı cennet olsun."

Mehmet Gürler: "Acımızı anlatmak mümkün değil."

"Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Çok üzülüyorum, acımızı anlatmak mümkün değil. Çok iyi bir insandı ve çok büyük bir evliyaydı. O bedenen olmasada herzaman yanımızda ve bundan sonrada her zaman yanımızda olmaya devam edecek."

Serdar Fatih: "70 ırktan insanı islam altında topladı"

"Şeyh Efendi yaşayan son Osmanlı Şeyhiydi. Filozof vari fikirleri ve ideolojileri olan birisiydi. Birçok konuda konuşurken entellektüel fikirleri ve yapısı vardı. Çok bilgili ve alimdi. Dopdolu geçen ve islama ayrılmış bir ömür yaşdı. Birçok müslümanın islam çatısı altında bütünleşmesine vesile oldu. 70 ırktan insanı bir arada islam altında toplamayı başarmış birisiydi. Özü sözü birdi, 20'sinde neyse 90'nında da aynıydı. İslam ailesinin başı sağolsun."

Hasan Yahya: "Lefke'ye anıtı yapılmalı"

"Bu adam gibisi birdaha gelmez. Birçok insanı müslümanlık yoluna sokmayı başaran yüce biriydi. Ben Şeyh Efendiyi 15 yaşında Limasol'da tanıdım ve onun yolunda bugüne dek devam ettim. 1955 yılında polis oldum ve 1960'da Limasol'dan Lefkoşaya geldim ve her zaman arkasında yürümeye devam ettim. Şeyh o kadar büyük insandı ki Lefke'ye anıtı yapılmalı. Şeyh Efendinin Hanımı Hafız Emine Hanım öldükten sonra dergah düzenini kaybetti bu dergahı o idare ederdi, Hacı annenin ölümünden hemen sonra Şeyh Efendi de rahatsızlandı ve hasta oldu. Çok üzgünüm, Allahtan Şeyhimize rahmet diliyorum"

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.