Lefke'de ekonomi felç!

loading
7 Ağustos, Cuma
£

9.47

8.55

$

7.26

Lefke’de ekonomi felç!

Lefke’de ekonomi felç!

Lefke ilçesinde adeta ekonomik felç yaşandığı, hayatın durma noktasına geldiği, bu nedenle de halkın öfke içerisinde olduğu aktarıldı.

Lefke’de ekonomi felç!
A- A A+

Kıbrıs Postası - SOSYAL MEDYA

Bir zamanlar ekonomik hareketliliğin merkezi olan LAÜ yolunun şu anda terkedilmiş durumda olduğu belirtilirken, birçok dükkanın ya satılık ya da kiralık boş durduğu vurgulandı.

Lefke Haber Yeni’nin paylaşımına göre, yeni bir iş sahibi olmak için dükkan satın alan ve borçlanan esnafın çaresizlik içinde olduğu kaydedildi.

Kuzey Kıbrıs’da pandemiden en çok etkilenen ve gelir seviyesi en çok düşen Lefke ilçesinde yaşayan vatandaşlar olduğu aktarılan paylaşımda, “Hükümetlerin yıllarca bölgeye ilgisizliği ve ihmali bölgeden yeni bir göçün başlamasından endişe ediliyor” ifadelerine yer verildi.

Söz konusu paylaşımda şunlar kaydedildi:

“Hükümetlerin ilgisizliği bir yana, 2018 yılından itibaren bölgedeki devlet kurumlarının da kapatılması veya çalışma seviyesinin düşürülmesi bu çıkmazın derinleşmesine en büyük etken.

Osmanlı , İngiliz, Cumhuriyet ve Federe Devlet dönemlerinde görev yapan Lefke Kaza Mahkemesi’nin 17 Eylül 2018 yılında dörtlü koalisyon hükümeti döneminde keyfi bir şekilde kapatılması bölgeye vurulan en büyük darbe oldu.

Gemikonağı Erdal Abit İlkokulu’nun 01 Ekim 2019 yılında UBP-HP hükümeti döneminde kapatılması bölgeye hükümetler eliyle yapılan başka bir yıkım.

Lefke’de faaliyet gösteren, Çalışma, İhtiyat Sandığı, Çevre ve birçok dairenin kapatılması veya faaliyetlerinin haftada bir güne düşürülmesi Devletin bölgeyi gözden çıkardığının işaretleridir.

Sağlık Bakanlığı Teşkilat Şemasına göre II. Basamak Hekimlik Hizmeti vermesi gereken Cengiz Topel Hastahanesi, Başta Anestezi doktorunun olmaması, Labaratuvar ve Rötgen bölümlerinin yarım gün çalışması ve ameliyatların öğleden sonra yapılamamasından, bu saatlerden sonra gelen acil vakaların Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu hastahanesine sevkedilmesine ve Cengiz Topel Hastahanesi’nin öğleden sonraları klinik seviyesine hızmet vermesine neden olmaktadır.

Yılarca bekleyen Lefke-Güzelyurt Çift Şerit yolun YILLARCA bitirilmemesi, vatandaş tarafından Hükümetlerin Lefke Bölgesine ne kadar önem verdiği işareti olarak görülür.

Yılarca Lefke ve Güzelyurt İlçelerine hızmet veren Sivil Savunma Lefke Amirliği kapatıldı, binası 2019 yılında çok ciddi paralarak harcanarak tamir edilmesine rağmen halen boş ve atıl durmaktadır.

CMC Maden kirliliğinin çözülmesi konusunda halen doğru bilimsel bir politikanın açıklanmaması, bölgenin bu çevre felaketi ile başbaşa bırakıldığı anlamına gelmektedir.

CMC yalnızca Lefke bölge halkının sorunu değil, bütün ülkeyi etkileyen ciddi ve çok büyük bir çevre sorunudur.

2020 başlarında bitirilmesi öngörülen Lefke İmar Planı şimdilik 2021 yılına ertelendi. Bölgede imar kararlarının Fassıl 96 ile yürütülmesi, geriye dönülemeyecek tahribatın yapılmasına neden olmaktadır.

Bölgeye ekonomik katkı yapan Aplıç kapısının açılmaması, bölgenin cezalandırılmasının bir başka göstergesi.

Lefke halkı sorunlarına acil çözüm beklemektedir.

Lefke ilçe halkının sabrı taşma noktasına geldi.

Yetkililerin acil olarak bölge ile ilgilenmesi ve sorunlarına çözüm getirilmesi beklenmekte.

Halk sokağa inmeye hazırlanmakta.”

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer LEFKE Haberleri