LEFKE
okuma süresi: 5 dak.

Lefke’de gündem “yeni bakır madeni ocağı”

Lefke’de gündem “yeni bakır madeni ocağı”

Lefke’deki sivil toplum örgütleri, bölgede yeniden maden ocağı açılmasına ilişkin bir maddenin, Türkiye –KKTC İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması’na eklendiğini iddia ediyor. Örgütler bu iddialarını, geçtiğimiz haftalarda Ankara’da gerçekleşen ‘kardeşlik’ buluşmalarındaki görüşmelere dayandırıyor. Lefke Belediye Başkanı Kaya, protokole böyle bir maddenin eklendiğine dair bilgisi olmadığını ancak Ankara’da gerçekleşen görüşmelerde, madenciliğin yeniden ekonomiye kazandırılması konularının konuşulduğunu doğruladı.

Yayın Tarihi: 02/03/21 18:28
okuma süresi: 5 dak.
Lefke’de gündem “yeni bakır madeni ocağı”
Ertuğrul Senova
A- A A+

Lefke’yi siyanüre boğan CMC maden ocağı 1974’ten bu yana hizmet vermiyor ancak zehirli etkileri hala sürüyor…

CMC’den arta kalan atıkların bile halen temizlenemediği şu günlerde, Lefke’deki sivil toplum örgütleri, bölgeye yeni bir maden ocağı açılacağına yönelik endişelerini dile getiriyor…

Örgütler bu endişelerini, hem geçtiğimiz haftalarda Türkiye’de gerçekleşen ve KKTC’den 12 belediye başkanının katılım gösterdiği “Yunus Emre Kardeşliği Programı”na, hem de yayınladıkları basın açıklamaları karşısında hükümetin sessiz kalmasına bağlıyor.

ANKARA’DA “MADENLERİN YENİDEN EKONOMİYE KAZANDIRILMASI” GÖRÜŞÜLDÜ

Anımsanacağı üzere Ankara’da gerçekleşen buluşmada, Türkiye ve KKTC’deki belediyelerin işbirliğinin güçlenmesine ilişkin bir protokol taslağı oluşturulmuş, bazı belediye başkanları Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile görüşmüştü.

Belediyeler arasında yapılan görüşmelerde, Kıbrıs’ın; harnup, zeytin, narenciye gibi ‘kendine has’ ürünlerinin yanı sıra Lefke’deki bakır madenlerinin ekonomiye yeniden kazandırılması konularının da görüşüldüğü öğrenildi.  

İDDİA: “MALİ PROTOKOLE, YENİDEN MADEN OCAĞI AÇILMASI YÖNÜNDE MADDE EKLENDİ”

Lefke’deki örgütler, bu görüşmelere işaret ederek, Lefke’de yeniden maden ocağı açılmasına ilişkin bir maddenin, Türkiye –KKTC İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması’na eklendiğini iddia ediyor.

Örgütlerin söz konusu iddialarını dayandırdıkları bir diğer nokta ise, yayınladıkları basın açıklamaları karşısında hükümetin sessiz kalması.

“HÜKÜMET MADENCİLİĞE KARŞI DEĞİL”

Yayınlanan basın bildirilerinde, hükümete “madencilik yapılmasına karşı mısınız, eğer karşı değilseniz sessiz kalırsınız” çağrısı yaptıklarını ifade eden örgütler, bu çağrılarının “sessizlikle yanıtlandığını” belirtiyor…

Erhan Arıklı, MADENCİLİĞİ SAVUNUYOR”

Örgütler, hükümet içinde, madenciliği savunan en baştaki ismin, Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’nın olduğu görüşünde…

LEFKE BELEDİYE BAŞKANI KAYA, MADENCİLİK KONUSUNUN DA GÖRÜŞÜLDÜĞÜNÜ DOĞRULADI

Örgütlerin bu iddiaları üzerine Kıbrıs Postası’nın ulaştığı Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Ankara’da gerçekleşen ‘kardeşlik’ buluşmasında; “harnup, zeytin, narenciye ve bakır madenlerinin ekonomiye kazanılması” konusunun görüşüldüğünü doğruladı.

GÜRİŞ HOLDİNG TALEP EDİYOR

Türkiye’de madencilik sektörü de dâhil olmak üzere pek çok sektörde hizmet veren GÜRİŞ isimli holdingin, yaklaşık 9 yıl önce Lefke’ye gelerek araştırma yaptığını ve yeni bir madencilik işi için talepte bulunduğunu belirten Kaya, Ankara’daki ziyaretlerinde bu talebin sürdüğü bilgisini edindiklerini kaydetti.

BÖLGE 49 YILLIĞINA PORT ISBI LTD’YE KİRALANMIŞ DURUMDA AMA…

Söz konusu iznin bugüne kadar verilmediğini ifade eden Kaya, CMC’den artakalan atıkların temizlenmesi noktasında, atıkların bulunduğu alanın 12 yıl önce 49 yılığına Port ISBI Ltd’ye kiralandığını, bu nedenle şu an için yeni bir şirkete kiralanmasının mümkün olmadığını söyledi.

Kaya, Port ISBI Ltd’nin 12 yıllık süreçte, atıkların bulunduğu alanı tellemek dışında hiçbir adım atmadığını, bu kapsamda Bakanlar Kurulu’nun geçmişte bu kiralama iznini iptal ettiğini, ardından şirketin, iptal kararını mahkemeye taşıyıp ara emri kararı aldığını, son olarak konunun yine mahkemelik olduğunu ve dava sürecinin devam ettiğini ifade etti.

Kaya, Port ISBI Ltd’den söz konusu kira hakkının alınması halinde, bölgenin madencilik açısından kiralanması noktasında herhangi bir engel kalmayacağını kaydederek, “Ancak bölge halkı, yeni bir madenciliğe şiddetle karşı. Böyle bir fikre, halk tepkili” dedi.

PROTOKOLE EKLENDİ İDDİASI… “BİLGİM DÂHİLİNDE DEĞİL”

Lefke’de yeniden maden ocağı açılmasına ilişkin bir maddenin, Türkiye –KKTC İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması’na eklendiği iddialarına ilişkin Kaya, “Benim bilgim dâhilinde böyle bir şey yok. Böyle bir şey olacağını düşünmüyorum. Bir şirketin iki devlet arasındaki bir protokolde adının geçmesi ihtimalini vermiyorum” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör