LEFKE
okuma süresi: 6 dak.

KTAMS, LAÜ’de 6 ayda bir hayat pahalılığının maaşlara yansıtılması talebiyle uyarı grevi yapıyor

KTAMS, LAÜ’de 6 ayda bir hayat pahalılığının maaşlara yansıtılması talebiyle uyarı grevi yapıyor

KTAMS örgütlü olduğu LAÜ’de, çalışanların enflasyon altında ezilmemesi için 6 ayda bir hayat pahalılığının maaşlara yansıtılması talebiyle bir günlük uyarı grevine gitti.

Yayın Tarihi: 01/02/23 12:15
Güncelleme Tarihi: 01/02/23 14:33
okuma süresi: 6 dak.
KTAMS, LAÜ’de 6 ayda bir hayat pahalılığının maaşlara yansıtılması talebiyle uyarı grevi yapıyor

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) örgütlü olduğu Lefke Avrupa Üniversitesi'nde (LAÜ), çalışanların enflasyon altında ezilmemesi için 6 ayda bir hayat pahalılığının maaşlara yansıtılması talebiyle bir günlük uyarı grevine gitti.

KTAMS, talepleriyle ilgili adım atılmazsa grev ve eylemlerin artarak devam edeceğini açıklayarak, “Adım atsınlar, biz de bu ateşi söndürelim, yoksa bu ateş sizi de yakacak” uyarısı yaptı

Sendika yetkilileri, greve giden çalışanlarla birlikte LAÜ önünde basın açıklaması yaptı. Ateş yakan eylemciler “Vur Vur İnlesin, Yönetim Dinlesin” ve “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam” sloganları attı. Şarkıların çalınıp, halay çekilen eyleme CTP Milletvekili Armağan Candan da katılarak, destek belirtti.

BENGİHAN

KTAMS Başkanı Güven Bengihan eylemde yaptığı açıklamada, basın emekçilerine, eyleme katılan sendikacılara, emek mücadelesine destek veren sivil toplum örgütü ve siyasi partilere teşekkür etti. Bengihan ayrıca, yağmurdan korunmak için belediyenin imkanlarını sunan Lefke Belediyesi’ne de teşekkürlerini sundu.

10 yıldan beridir üniversitede eylem ve grev olmadığını ifade eden Bengihan, çalışanların iyi niyet ve fedakarlık gösterdiğini ama gösterilen fedakarlığa cevap bulamadığını söyledi. 10 yıl sonra üniversitede çalışanları sokağa döken bir mütevelli heyeti olduğunu belirten Bengihan, yağmurun altında ekmek kavgası veren onurlu, gururlu LAÜ çalışanlarına sendikanın sonuna kadar destek çıkacağını kaydetti.

“ÇALIŞANLAR 2022 OCAK AYINDAN BERİDİR AYNI MAAŞI ALIYOR”

LAÜ’nün bölge halkına çok büyük bir katkısı ve ülkenin en güzide üniversitelerinden biri olduğunu ifade eden Güven Bengihan, çalışanların, Ocak 2022 ayından beridir aynı maaşı aldığına dikkat çekti. Bengihan, enflasyon karşısında daha fazla yoksullaşmamaları için hayat pahalılığı ödeneğinin 6 ayda bir çalışanlara verilmesini talep ettiklerini dile getirdi.

Asgari ücrete bile yılda 3 kez artış yapılabileceğinin yasada düzenlendiğine işaret eden Bengihan, LAÜ çalışanlarının Temmuz 2022'de asgari ücretin altında maaş aldıklarını vurguladı. Mütevelli heyetinin “Biz cemile yardımı vereceğiz” yönünde açıklamalarda bulunduğunu savunan Bengihan, “Bu çalışanlar, ekmeğinin, alın terinin derdindedir. Sizin cemile yardımınıza yani sadaka gibi verilmesine ihtiyaçları yoktur” diye konuştu.

Çalışanların emeğinin karşılığını istediğini sadaka istemediğini ifade eden Bengihan, “Biz işçiyiz, köle değiliz ve köle olmayacağız” dedi.

Bengihan, hak arayan işçilere LAÜ’nün vakıf üniversitesi olduğu ve kar amacı gütmediği yönünde açıklama yapıldığına işaret ederek, “ ‘Biz hayır amaçlı hizmet veririz’ diyorlar. Sizin kendi çalışanınıza hayrınız yok. Nasıl başkasına hayrınız olsun” diye sordu.

“KAVGAMIZ EKMEK KAVGASIDIR, KAVGAMIZ İNSANCA YAŞAYABİLME KAVGASIDIR”

“Vakıf üniversitesinin kendi çalışanlarına bile sahip çıkamadığını” öne süren Bengihan, çalışanların, emeğinin, gururunun kırılmasına asla müsaade etmeyeceklerini vurguladı. “Okulda yıllardır süren baskı, mobbing ve her türlü tehdidin sineye çekildiğini" savunan Bengihan, “Proletaryanın, zincirlerinden başka kaybedecek hiçbir şeyi yoktur. Bu insanların da ekmeğinden başka kaybedecek bir şeyi yoktur. Kavgamız ekmek kavgasıdır, kavgamız insanca yaşayabilme kavgasıdır. Anlayana…” diye konuştu.

Çalışanlara “Aynı gemideyiz” yönünde sarf edilen sözleri de eleştiren Bengihan, “Aynı gemideyiz ancak siz kaptan köşkünde krallar gibi rahat, çalışanlar da kazan dairesinde açlığa, ekmeğe muhtaç…” ifadelerini kullandı.

Yıllık enflasyonun yüzde 94.51 olduğuna işaret eden Bengihan, hayatın iki katı pahalı olmasına karşın çalışanların aldığı maaşın bir yıldır aynı olduğunu söyledi. “Çalışanların tahrik edildiğini” ileri süren Bengihan, “Bugün çalışanların sabrının ne kadar taştığını herhalde anlamıştırlar” dedi.

“ADIM ATSINLAR, BİZ DE BU ATEŞİ SÖNDÜRELİM, YOKSA BU ATEŞ SİZİ DE YAKACAK”

Sağduyu çağrısı yapan Bengihan, “Çalışanların, 6 ayda bir hayat pahalılığı hakkını vermekle ilgili adım atsınlar, biz de bu ateşi söndürelim, yoksa bu ateş sizi de yakacak” dedi.

Bugünkü grevin uyarı grevi olduğunu hatırlatan Bengihan, kararlılıklarını gösterdiklerini belirterek, “Bizim umudumuz var ancak umudumuzun bittiği yerde inadımız başlar. Onu bilsinler…  Bizim talebimiz ilgili adım almazlarsa önümüzdeki günlerde grev ve eylemlerimiz artarak devam edecek” diye konuştu.

Mücadele ateşinin yanmaya devam edeceğini kaydeden KTAMS Başkanı Bengihan, “Bu ateşi söndürmek de büyütmek de mütevelli heyetinde… Gelin çalışma barışını ve bu okuldaki huzuru birlikte sağlayalım” çağrısında bulundu.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.