LEFKE
okuma süresi: 9 dak.

Yeşilırmak yangını kontrol altına alındı

Yeşilırmak yangını kontrol altına alındı

Yeşilırmak’ta bugün çıkan yangın kontrol altına alındı. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yeşilırmak bölgesindeki yangının elektrik kablolarından çıkan bir kıvılcımdan kaynaklandığının tahmin edildiğini söyledi.

Yayın Tarihi: 05/05/23 21:10
okuma süresi: 9 dak.
Yeşilırmak yangını kontrol altına alındı

Yeşilırmak'ta bugün öğle saatlerinde başlayan yangın kontrol altına alındı, soğutma çalışmaları sürüyor.

Olası alevlenmelere karşı bu gece bölgede tedbir amaçlı itfaiye ekipleri bekletilecek.

Yangın söndürme çalışmalarına karadan İtfaiye, Sivil Savunma Teşkilatı ve Orman Dairesi başta birçok ekiple müdahale edilirken 5 helikopter de havadan destek verdi.

TATAR: "YEŞİLIRMAK'TAKİ YANGININ ELEKTRİK KABLOLARINDAN ÇIKAN BİR KIVILCIMDAN KAYNAKLANDIĞI TAHMİN EDİLİYOR"

Bademliköy’de kurulan Kriz Koordinasyon Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Meclis Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Ünal Üstel, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, kuvvet komutanları, bazı bakanlar, Sivil Savunma Teşkilatı ve Orman Dairesi üst düzey yetkilileriyle diğer ilgililer katıldı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, yangının başladığı öğle saatlerinde gittiği bölgede söndürme çalışmalarını yakından takip etti.

TATAR

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, rüzgarın azalmasıyla yangının kısa sürede kontrol altına alınmasını beklediklerini söyledi.

Yangının ilk çıktığı andan itibaren hızlı bir şekilde müdahale edildiğine işaret eden Tatar, yangının söndürülmesi yönünde çaba harcayan herkese teşekkür etti.

Tatar, yangına elektrik kablolarından atılan bir kıvılcımın neden olduğunun tahmin edildiğini söyleyerek, rüzgarın yavaşlamasıyla yangının şiddetinin azaldığını söyledi.

Tatar, Kriz Koordinasyon Merkezi’nin hızla kurulduğunu ve bölgede durumu yakından incelemekte olduklarını belirtti.

ÜSTEL

Başbakan Ünal Üstel de yaz aylarının gelmesiyle birlikte yangınların arttığına işaret ederek, ekiplerin hızlı bir şekilde koordine olarak yangına müdahale ettiğini belirtti.

Yangının farklı alanlara yayılmaması adına çaba harcandığına vurgu yapan Üstel, yangına havadan GKK'nın helikopterinin yanı sıra Türkiye ve Güney Kıbrıs’tan gelen toplam beş helikopterle müdahale edildiğini söyledi.

Yapılan keşif uçuşlarının üç noktada alevlerin daha canlı olduğunu tespit ettiğini dile getiren Üstel, bu noktalarda çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

Üstel, yangına müdahale eden tüm ekipleri teşekkür ederken, bir daha yangın yaşanmaması temennisinde bulundu.

FEYZİOĞLU

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Adana ve Antalya’dan gelen helikopterler ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na ait helikopterin yangına müdahale ettiğini belirtti.

Feyzioğlu, helikopterlerin keşif uçuşu yaparak, karadaki ekipleri yönlendirdiğini söyleyerek, Türkiye’den insansız hava aracı (İHA) desteği talep edildiğini belirtti.

İHA’ların özellikle karanlıkta ekipleri yönlendirme noktasında görev yapacağını dile getiren Feyzioğlu, keşif uçuşunu devralacaklarını söyledi.

19.50-TÜRKİYE'DEN İHA İSTEDİĞİ İSTENDİ

Bademliköy’de kurulan Kriz Koordinasyon Merkezi’nde toplantı yapıldı. Toplantıya Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Meclis Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Ünal Üstel, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, kuvvet komutanları, bazı bakanlar, Sivil Savunma Teşkilatı ve Orman Dairesi üst düzey yetkilileriyle diğer ilgililer katıldı.

Tatar basına yaptığı açıklamada, rüzgarın azalmasıyla yangının kısa bir süre sonra kontrol altına alınacağını umduğunu, erken müdahale edildiğini, “büyük ihtimalle elektrik kablolarından sıçrayan kıvılcımın yangına yol açtığı” bilgisini edindiklerini belirtti.

Başbakan Ünal Üstel ise, yangına, Türkiye’den gelenler ve GKK helikopteriyle, Güney’den gelen helikopter olmak üzere 5 helikopterin müdahale ettiğini açıkladı.

Büyükelçi Metin Feyzioğlu da helikopterlerin yanı sıra Türkiye’den İHA desteği istendiğini, İHA'ların gece ekiplere yardımcı olmak ve yönlendirmek amacıyla kullanılacağını vurguladı.

18.00-KAYA: “İKİ NOKTADA YANGIN DEVAM EDİYOR”

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Kıbrıs Postası’na yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

“İki noktada yangın devam ediyor. Diğer bölgelerde yangın söndü. Evlere yakın yerlerde sıkıntı yok gibi. Bir köyün doğusunda bir de bir dağın yamacında alevlenmeler var. Söndürme çalışmaları devam ediyor.”

OĞUZ: "ZAMANLA YARIŞIYORUZ"

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, BRT’ye yaptığı açıklamada, “Bu bölgeye gelen vatandaşlar lütfen müdahale edecek olan araçlara yol versin çünkü zamanla yarışıyoruz” ifadelerini kullandı.

FEYZİOĞLU: "ADANA'DAN DA HELİKOPTER KALDIRIYORUZ"

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu ise BRT’ye yaptığı açıklamada, “Antalya’dan gelen helikopter, Ercan’da ikmal yapıyor. Kısa sürede burada olur. Adana’dan da helikopter kaldırıyoruz” dedi.

17.30-GÜNEY’DEN YARDIM İSTENDİ

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yeşilırmak köyünün güney kısmında başlayan yangın ile ilgili açıklamasında, yapılan girişmeler sonucu yangına müdahale için Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nden bir hava aracının geleceğini söyledi.

17.00-BURAN: BÖLGEDE BU GECE YAĞIŞ BEKLENMİYOR

Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, Yeşilırmak’ta yangın bölgesinde rüzgarın güneybatı yönünden orta, zaman zaman kuvvetli estiğini belirtti.

Buran, rüzgarın bu gece ve yarın da devam edeceği bölgede bu gece yağış beklenmediğini kaydetti.

16.00-KARACA: “KUVVETLİ VE YÖN DEĞİŞTİREN RÜZGAR ALEVLERE MÜDAHALEYİ ZORLAŞTIRIYOR”

Yangın bölgesinde bulunan Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Atilla Karaca, TAK’a yaptığı açıklamada rüzgarın çok kuvvetli olduğunu ve sürekli yön değiştirerek söndürme çalışmalarını zorlaştırdığını bildirdi.

Karaca, karadan tüm imkanlarla ve havadan GKK helikopteriyle alevlere müdahale edildiğini ancak henüz kontrol altına alınamadığını kaydetti. 

LEFKE BELEDİYESİ'NDEN YARDIM ÇAĞRISI

Öte yandan Lefke Belediyesi Yeşilırmak köyünde çıkan yangın nedeniyle yardım çağrısı yaptı. Belediye yangının söndürülmesi için iş araçlarına ve insan gücüne ihtiyaç duyulduğunu duyurdu.

OĞUZ: GÜVENLİK KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI'NA BAĞLI HELİKOPTER YANGINA MÜDAHALEDE BULUNUYOR

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığına bağlı helikopterin yangına müdahalede bulunduğunu belirtti.

Oğuz, BRT’ye yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanlığının girişimiyle İngiliz üslerinden bir helikopter yangına müdahale için harekete geçti. Türkiye’den de talepte bulunuldu” dedi.

15.20-CAHİTOĞLU: “YANGIN 7-8 FARKLI NOKTADA DAĞINIK BİR ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR”

Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu, Yeşilırmak bölgesinde 7-8 farklı noktada yangının dağınık bir şekilde devam ettiğini belirtti.

Yangına Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı ekiplerinin ve itfaiyenin müdahale ettiğini dile getiren Cahitoğlu, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı helikopterin de yangına müdahale ettiğini söyledi.

Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu ve Orman Dairesi Müdürü Salih Güneş yangınla ilgili TAK’a bilgi verdi.

Yangının sarp ve yüksek bir yerde olması dolayısıyla müdahalenin zor olduğunu söyleyen Cahioğlu, Türkiye’den bir helikopterin yolda olduğunu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden de helikopter talep edildiğini belirtti.

Cahitoğlu, yangının bölgede bulunan köylere ve Lefke’ye sıçramaması adına gerekli tedbirlerin alındığını söyledi.

GÜNEŞ

Orman Dairesi Müdürü Salih Güneş de, Yeşilırmak bölgesinin güneyinde başlayan yangının henüz kontrol altına alınamadığını söyledi.

Güneş, Yeşilırmak’ın güneyinde vadi içinde başlayan yangının genişlemesini engellemek amacıyla çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Yangına Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı helikopterin havadan, itfaiye, belediye gibi diğer ekiplerin de karadan müdahale ettiğini dile getiren Güneş, Türkiye’den de bir helikopterin gelmesinin beklendiğini kaydetti.

Güneş, şiddetli rüzgar ve arazi koşullarının müdahaleyi zorlaştırdığını söyledi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.