TURİZM
okuma süresi: 8 dak.

‘Aşılanan’ İngiliz turistler Kuzey Kıbrıs’a nasıl gidileceğini soruyor, net yanıt alamıyor

‘Aşılanan’ İngiliz turistler Kuzey Kıbrıs’a nasıl gidileceğini soruyor, net yanıt alamıyor

İngiltere’deki kısıtlamalar 21 Haziran itibarıyla son bulacağından, İngilizler acentelere akın etti; adeta rezervasyon patlaması yaşandı. Turistlerin acentelere “güvenli bölge” olarak gördükleri Kuzey Kıbrıs’a “nasıl gidilebileceğini” sormaya başladıkları ifade ediliyor. Ancak Kuzey Kıbrıs’a ulaşım konusunda ciddi belirsizlikler mevcut. Belirsizliklerin en büyüğü ise, bölünmüş adayı birbirine bağlayan ve Kuzey’e “en zahmetsiz şekilde ulaşmayı sağlayan” sınır kapılarının ne zaman açılacağı noktasında…

Yayın Tarihi: 24/02/21 15:10
Güncelleme Tarihi: 24/02/21 16:20
okuma süresi: 8 dak.
‘Aşılanan’ İngiliz turistler Kuzey Kıbrıs’a nasıl gidileceğini soruyor, net yanıt alamıyor
Ertuğrul Senova
A- A A+

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın kısıtlamaların 21 Haziran itibarıyla son bulacağı yönündeki açıklaması sonrası İngiltere’deki acentelerde yaşanan “rezervasyon patlamasında” en çok tercih edilen destinasyonlar arasında Kıbrıs da bulunuyor. Güney’deki turizmci, planlamalarını şimdiden yapmaya başladı, gözler Kuzey’e çevrildi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'un hafta başında açıkladığı; İngiltere'de devam eden kısıtlamaların 21 Haziran itibarıyla son bulacağı yönündeki ifadeleri sonrası, ülke genelinde 2021 yaz dönemi için patlayan turizm rezervasyonları Güney Kıbrıs turizmi için heyecan yarattı.

Johnson'un açıklaması sonrası ülke genelindeki acentelerde ortalama yüzde 600 artan rezervasyonların en popüler destinasyonları arasında bulunan Kıbrıs, Güney'deki turizmcileri harekete geçirirken, Kuzey’deki turizme etkisinin ne olacağı merak konusu halini almış durumda.

Konuyla ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Kilim, “1 Nisan’dan itibaren çift aşı olan kişilerin, karantinadan muaf bir şekilde ülkeye gelebileceği” yönündeki açıklamaların ardından, çok sayıda İngiliz vatandaşının Kuzey Kıbrıs’a gelmek için acentelerden bilgi almaya çalıştığını ifade etti.

İngiltere Başbakanı Johnson’ın açıklamasının ardından, söz konusu taleplerin daha da arttığını ifade eden Kilim, “Yazılı olarak bilgilendirilme talepleri geliyor. Bizim de şu an için verebildiğimiz tek yanıt, Nisan ayından itibaren çift aşı olanların ülkeye gelebileceği yönünde” dedi.

Kilim, Kuzey Kıbrıs’a ulaşım noktasındaki sıkıntıların ve belirsizliklerin çözülmesi gerektiğine dikkat çekerek, özellikle Kıbrıs’ın güneyinden; kuzeyine olan geçişlerin ne zaman açılacağı konusunun bir an önce netleşmesi gerektiğini vurguladı.

Öte yandan Londra merkezli Edwin Holidays’in kurucu ortaklarından, turizmci Uğur Bulut ise Kıbrıs Postası’na yaptığı açıklamasında, İngiltere Başbakanının açıklamasının ardından, İngiliz vatandaşlarının “Kuzey Kıbrıs’a nasıl gidilebileceği” sorularını sormaya başladıklarını ifade etti.

Güney’e gidecek olan İngiliz turistlerin “Brexit bahane edilerek” Kuzey’e geçişlerinin Rum hükümeti tarafından engelleneceğine dair duyumlar aldıklarını ifade eden Bulut, bu sayede turistlerin Güney’deki pazar içinde kalmasının sağlanması yönünde planlamaların olduğunu iddia etti.

KİLİM: “İNGİLİZ TURİSTLER KUZEY KIBRIS’A GELMEK İÇİN BİLGİ TALEP EDİYOR”

Kıbrıs Postası’na konuşan Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Kilim, “1 Nisan’dan itibaren çift aşı olan kişilerin, karantinadan muaf bir şekilde ülkeye gelebileceği” yönündeki açıklamaların ardından çok sayıda İngiliz müşteriden olumlu dönüşler aldıklarını ifade etti.

İngiltere Başbakanı Johnson’ın açıklamasının ardından, söz konusu taleplerin daha da arttığını ifade eden Kilim, özellikle Kuzey Kıbrıs’a ulaşım sorununun ivedilikle çözülmesi gerektiğine dikkat çekti.

Kilim, Kuzey Kıbrıs’a gelmek isteyenlerin, özellikle orta yaş ve üzeri, aşılanan İngiliz vatandaşları olduğunu ifade etti.

KUZEY KIBRIS’A ULAŞIM SORUNU… “UÇAKLAR 'TOUCH-DOWN' YAPMIYOR, UÇAK DEĞİŞEN TURİST DE GÜNEY’İ TERCİH EDİYOR”

Pandemi sürecinden önce bile Kuzey Kıbrıs’a ulaşım noktasında sıkıntılar yaşandığını ifade eden Kilim, “Pegasus Havayolları, önceleri ‘touch-down’ yaparak Kuzey Kıbrıs’a geliyordu. Yani turist, uçaktan inmeden, kısa bir bekleme ile direkt olarak Kuzey Kıbrıs’a geliyordu. Ancak son birkaç yıldır bu gerçekleşmiyor ve turistler uçaktan inmek zorunda kalıyor. Bu durum, pandemi öncesindeki turist trafiğinin büyük bir kısmının Larnaka ve Baf havalimanlarına kaymasına neden olmuştu. Bu sorun Türkiye’deki yetkililerle de görüşülerek çözülmeli” dedi.

SINIR KAPILARI…

Kuzey Kıbrıs’a ulaşım konusundaki bir diğer sorunun ise “Brexit sonrası İngiliz turistlerin Kuzey Kıbrıs’a geçmesi konusunda sıkıntı olup olmayacağı” noktasında yaşandığını ifade eden Kilim, “sınır kapıları açılacak mı? Açılırsa, İngiliz turistler Kuzey’e geçebilecek mi… Bu soruların yanıtlarını bulmalıyız” şeklinde konuştu.

“BU BELİRSİZLİKLER, 2021 TURİZMİNİ ETKİLEYECEK”

Pandemi öncesi, Baf ve Larnaka havalimanlarından adaya gelen çok sayıda turistin Kuzey Kıbrıs’a geçtiğini anımsatan Kilim, “Bu belirsizlikler, 2021 turizmini etkileyecek” dedi.

“SINIRLAR AÇILMALI VE TÜM HALK AŞILANMALI”

Bahsettiği sorunların çözülmesi halinde, “2019’daki gibi olmasa da” turizmin yeniden canlanabileceğini ifade eden Kilim, “sınırlar açılmalı ve tüm halk aşılanmalı” ifadelerini kullandı.

“SORUNLAR, SADECE TURİZM BAKANLIĞI’NIN ÇÖZEBİLECEĞİ ŞEYLER DEĞİL”

Turizmin bu yıl da açılmaması halinde, 2022 yılında çalışan seyahat acentesi bulmanın imkânsız hale geleceğini, acentelerin batma noktasına geldiğini belirten Kilim, “Sayın Bakan ile pandemi çerçevesinde kısıtlı olarak görüşüyoruz. Kendisi deneyimli bir bakan. Ancak bu sorunlar sadece Turizm Bakanı ile çözülebilecek şeyler değil. Bu sorunlar, hem Ulaştırma hem de Dışişleri Bakanlıklarını ilgilendiriyor” dedi.

BULUT: “İNGİLİZ TURİSTLER, KUZEY KIBRIS’A NASIL GİDİLEBİLECEĞİNİ SORUYOR”

Öte yandan Londra merkezli Edwin Holidays’in kurucu ortaklarından, turizmci Uğur Bulut ise Kıbrıs Postası’na yaptığı açıklamasında, İngiltere Başbakanının açıklamasının ardından, İngiliz vatandaşlarının “Kuzey Kıbrıs’a nasıl gidilebileceği” sorularını sormaya başladıklarını ifade etti.

İDDİA… “GÜNEY, BREXIT’İ BAHANE EDEREK, TURİSTLERİN KUZEY’E GEÇMESİNE ENGEL OLACAK”

Güney’e gidecek olan İngiliz turistlerin “Brexit bahane edilerek” Kuzey’e geçişlerinin Rum hükümeti tarafından engelleneceğine dair duyumlar aldıklarını ifade eden Bulut, bu sayede turistlerin Güney’deki pazar içinde kalmasının sağlanması yönünde planlamaların olduğunu iddia etti.

Kıbrıs adasının, İngiliz vatandaşların gözünde “güvenli bölge” olduğunu ifade eden Bulut, bu duygunun Kuzey Kıbrıs turizmine olumlu yönde yansıması olacağını ifade etti.

“İNGİLİZ TURİSTLER, YENİ AÇILAN TESİSLERDE KALMAYA ÇOK MERAKLI”

Kuzey Kıbrıs’a nasıl gidilebileceği, giriş şartları gibi konularda İngiliz vatandaşlarından sorular aldıklarını ifade eden Bulut, “İngiliz turistler, yeni açılan tesislerde kalmaya çok meraklı. Bu nedenle Kuzey Kıbrıs’a büyük bir ilgi var. Özellikle Türkiye’deki zincir otellerin Kıbrıs’ta da markalaşmasının bu konudaki rolü büyük” dedi.

“15 HAZİRAN – 15 EYLÜL TARİHLERİ ARASINDA KUZEY KIBRIS’A TURİST AKIŞI OLACAĞINI ÖNGÖRÜYORUZ”

Bulut, 15 Haziran ile 15 Eylül tarihleri arasındaki süreçte, İngiltere’den Kuzey Kıbrıs’a turist akışı olabileceğini ön gördüklerini belirterek, “Kuzey’deki tesislerin bazıları ‘her şey dâhil’ uygulaması gerçekleştiriyor. Bu opsiyon, İngiliz turistlerin çok dikkatini çekiyor. Bu opsiyonun arttırılması, avantaj yaratacaktır diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör