TURİZM
okuma süresi: 3 dak.

Turizmde Türkiye üzerinden Avrupa hedefi “Çin aşısı” nedeniyle tehlikede!

Turizmde Türkiye üzerinden Avrupa hedefi “Çin aşısı” nedeniyle tehlikede!

Türkiye’de 1500 otelin icralık, 100’ün üzerinde ise tesisin satıldığı ifade ediliyor. "Türkiye üzerinden” çoğu 'charter' olmak kaydıyla dünya pastasına ortak olmaya çalıştığımız düşünüldüğünde bu durumun “avantaj olduğu” akla geliyor ancak AB’nin Çin aşısını kabul etmeme eğiliminde olması nedeniyle KKTC’nin turizmde hedefi Rusya ve Türkî Cumhuriyetlere yönelmesi görüşünü dillendirenler var…

Yayın Tarihi: 01/03/21 14:35
okuma süresi: 3 dak.
Turizmde Türkiye üzerinden Avrupa hedefi “Çin aşısı” nedeniyle tehlikede!
VATAN Mehmet
A- A A+

Dünya Turizm Örgütü 2020 küresel turizm tarihinin en kötü dönemi olduğunu, zararın 1,3 triyon dolar olduğunu açıklarken pandemi boyunca Türkiye, pek çok ülke gibi turizmde büyük zarar gördü.

Turizm sezonu, yaz boyunca yüzde 70-80 üzerinde düşüş gösterirken aralarında beş yıldızlı tesissilerin de olduğu pek çok otel ya satıldı ya da icralık oldu.

Turizm içerikli yayın organlarına bakıldığında Türkiye’de yalnızca geçtiğimiz Mart ayında rezervasyonlar yüzde 90 düşüş gösterdi.

1500 OTELİN İCRALIK, 100’ÜN ÜZERİNDE İSE TESİSİN SATILDIĞI İFADE EDİLİYOR

Otel ve tesislerin durumuna ilişkin ise farklı rakamlar telaffuz edilirken resmi bir veri yok.

Türkiye’de Bin 500 otelin icralık, 100’ün üzerinde ise tesisin satıldığı ifade ediliyor.

Bunlar arasında Antalya bölgesinde yüksek kapasiteli “gurup oteller zinciri” yatırımlar da var.

Türkiye en çok uluslararası turist çeken ilk 6 ülkede yer alırken sadece Avrupa merkezli 20 Milyon turist ağırlıyor.

Turizmde “Türkiye üzerinden” çoğu charter olmak kaydıyla dünya pastasına ortak olmaya çalıştığımız düşünülürse bu durumun avantaj olabileceğini, aksine yatak kapasitemiz bakımından kıyaslanamaz olduğumuz için de herhangi bir avantajı olmayacağını düşünenler de var…

RES-BİR GENEL SEKRETERİ SERHAN AKTUNÇ: “RUSYA VE TÜRKİ CUMHURİYETLERE YÖNELMEMİZ GEREK ÇÜNKÜ ÇİN AŞISI SORUNU VAR AB’DE...”

Aynı zamanda Kıbrıs Postası yazarı olan, turizm akademisyeni ve RES-BİR Genel Sekreteri Serhan Aktunç, bu noktada önemli ve belirleyici olan meselenin “aşılar olduğu” görüşünde…

Konuyla ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan Aktunç, “eğer Çin aşısı Sinovac’ı Avrupa kabul etmeyecekse ki öyle görünüyor (ve özellikle Yunanistan aşı sertifikası konusunda AB’ye bastırıyor.) Bu durumda bizim Rusya ve Türki Cumhuriyetlere yönelmemiz, bu pastaya odaklanmamız, bu konuda planlama ve pazarlama yapmamamız gerek. Çünkü bu durumda zaten Türkiye üzerinden bir umudumuz kalmayacak…dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör