TURİZM
okuma süresi: 5 dak.

Kabe’yi Ramazan’ın başından bu yana 20 milyon kişi ziyaret etti

Kabe’yi Ramazan’ın başından bu yana 20 milyon kişi ziyaret etti

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, ziyaretçilerin ülkeye gelişlerinden kutsal yerlere ulaşıncaya ve kendi ülkelerine dönünceye kadar büyük bir özveriyle karşılaştıklarını vurguladı.

Yayın Tarihi: 13/04/23 15:05
okuma süresi: 5 dak.
Kabe’yi Ramazan’ın başından bu yana 20 milyon kişi ziyaret etti
A- A A+

Ramazan ayının başından bu yana yaklaşık 20 milyon kişi Mescid-i Haram’ı ziyaret etti. Müslümanlar, Ramazan ayında umre yapmak ve dünyanın dört bir yanından milyonlarca Müslüman tarafından kabul edilen tertemiz kabul edilen Mescid-i Haram’da namaz kılmak için Mekke’ye akın ediyor. Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanlığı, iki kutsal camiye yoğun ziyaretçi akınının ortasında Ramazan’ın son on günü boyunca herhangi bir sorun yaşanmaması için çabalarını ve çalışmalarını ikiye katladı.

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanlığı, Ramazan’ın başından 11 Nisan’a kadar kutsal topraklara akın eden umreci ve ziyaretçi sayısının 19 milyon 608 bin 573’e ulaştığını açıkladı. Suudi Arabistan en iyi hizmeti sunabilmek için, ziyaretçileri insani ve teknik yeteneklerden yararlanıldı.

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, ziyaretçilerin ülkeye gelişlerinden kutsal yerlere ulaşıncaya ve kendi ülkelerine dönünceye kadar büyük bir özveriyle karşılaştıklarını vurguladı.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in başkanlığında Salı günü düzenlenen Bakanlar Kurulu Konseyi’nde, ilgili makamların ziyaretçilere hizmet etme çabaları gözden geçirildi. Entegre bir çalışmayla ziyaretçilerin rahatlık ve sükunetle ibadetlerini yerine getirmelerini kolaylaştırmak için çabalar ele alındı.

Ramazan’ın ilk 20 günü ziyaretçilere sağlanan hizmetler farklılık arz etmekte. Bu çalışmalar arasında uluslararası dillerde 1 milyon 674 bin 261’den fazla mekânsal rehberlik hizmetleri ve 3 milyon 150 bin 158 gönüllü hizmetleri yer alıyor. 148 bin 400 adet broşür ve kitapçık dağıtımı da sunulan hizmetler arasında. Ayrıca 76 bin 008 engelli ve yaşlı kişi, ihtiyaçlarına uygun hizmetlerden yararlandı. Bu hizmetlere ek olarak, 112 bin 666 kişi Mescid-i Haram’daki Ramazan sergilerinden, 100 bin 364 kişi tavaf hizmetlerinden, 1 milyon 722 bin 700 kişi dijital farkındalık hizmetlerinden, 3 milyon 406 bin 425 kişi ise saha bilinçlendirme hizmetlerinden yararlandı.

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanlığı, Ramazan’ın ilk 20 günü boyunca minik ziyaretçilere 1 milyon 45 bin 104’den fazla zemzem suyu ve 29 bin 66 adet bileklik dağıttı. Ayrıca yüzeyler, halılar ve eller için 1 milyon 460 bin 160 litreden fazla dezenfektan tüketildi. Akıllı temizlik robotları 204 bin 160 litreden fazla sterilizatör kullandı. Kabe ve Mescid-i Nebevi’den doğrudan aktarılan sahneler, Ramazan’ın son 10 gününün ilk günlerinde kutsal topraklara akın eden ziyaretçilerin yoğunluğunu ortaya koyuyor. Mescid-i Haram’da itikafa girebilmek için binlerce kişi Mescid-i Haram’a akın ediyor. İtikaf için ayrılmış mekanlar huzur ve maneviyatla dolup taşmakta.

İtikaftakiler için gün boyunca entegre sağlık ekipleri ve doktorlar tahsis edildi. Kronik hastalıkları olan kişiler için çeşitli yemekler sağlandı. İtikaf yerlerinin dezenfeksiyonu, nemlendirilmesi ve temizliği için personel tahsis edildi. Bunların yanında dini ve mekansal rehberlik için ilgili personel itikaf mekanlarına aktarıldı.

Ramazan’ın son 10 gününün gelmesiyle Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanlığı, hizmetlerini yoğunlaştırdı. Meydanlarda insanların hareketini kolaylaştırmak ve onlara en iyi hizmeti sunmak için ilgili birimler çalışıyor.

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanı ve Kâbe İmamı Şeyh Abdurrahman bin Abdulaziz es-Sudeys, Ramazan'ın son 10 gecesinin ilkinde Mescid-i Haram’da ibadet edenlere hitap etti. Şarku’l Avsat’ın yerel kaynaklardan aktardığına göre Sudeys, Suudi Arabistan yönetimini Rahman’ın misafirlerine sunmuş oldukları hizmetlerden dolayı takdir etti. Ramazan ayının başından bu yana Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanlığı personelinin çabalarından gurur duyduğunu ifade ederek, Ramazan’ın geri kalanında daha fazlasını yapmaya, kalite ve verimlilikle çalışmaya devam etmeye çağırdı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.