TURİZM
okuma süresi: 6 dak.

Riyad Expo 2030’un hedefi 40 milyon turist

Riyad Expo 2030’un hedefi 40 milyon turist

Expo fuar yönetiminden Şarku’l Avsat’a: “Hem Körfez’deki hem de bölgedeki tercih edilen uluslararası turizm destinasyonları ile iş birliğini geliştirmek için bir strateji geliştirildi.”

Yayın Tarihi: 16/06/23 18:00
okuma süresi: 6 dak.
Riyad Expo 2030’un hedefi 40 milyon turist

2030 yılı hedefleri itibariyle Suudi Arabistan'ı ziyaret edecek turist yıllık sayısının 100 milyon ziyaretçi olması bekleniyor.

Bu vizyon çerçevesinde “Riyad Expo 2030” fuar alanına 40 milyon ziyaretçi alma hedefine odaklanılmış durumda. Fuar alanını ziyaret etmek veya ülkedeki turistik yerleri keşfetmek için eşi benzeri görülmemiş bir turist katılımı bekleniyor. Riyad'ın "Uluslararası Expo 2030"a ev sahipliği yapma potansiyelinin özelde Suudi Arabistan'a ve genel olarak bölgeye yansıyabilecek büyük faydaları bulunuyor.

Riyad, coğrafi ve stratejik konumundan yararlanarak, tarihi, kültürel ve doğal miras alanlarının zenginliği ve çeşitliliği ile dünyadaki diğer birkaç şehrin sunabileceği imkanlar sunuyor. Bu kültürel ve doğal miras alanlarının hepsine Suudi Arabistan'ın herhangi bir yerinden veya Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Katar, Bahreyn, Mısır ve Lübnan'dan uçakla üç saatten daha kısa sürede ulaşılabilir. Şarku’l Avsat’a konuşan Expo organizatörleri, Expo 2030 ziyaretlerini turizm deneyimleri ve diğer kültürel etkinliklerle birleştiren kişiye özel paketler hazırlamak için uluslararası seyahat acenteleri ve ulusal destinasyon yönetim kurumlarıyla yakın iş birliği içinde çalışacak. Daha da önemlisi, Expo 2030 biletinin nominal değeri, her bir biletin fiyatından Uluslararası Sergiler Bürosu'na düşen payı takip etmek ve korumak için ortak kuruluşlarla özel anlaşmalar akdedilerek belirlenecek.

Aynı bağlamda, bu "paket" politikası, "Krallık Kartı 2030" olarak bilinen özel bir kartın kullanıma sunulmasıyla uygulanacak. Bu, bireysel etkinlikler ve ilgili yardımcı hizmetler için biletlerin mevcudiyeti hakkında gerçek zamanlı bilgi sağlayan merkezi bir biletleme sistemine dayanmakta.

"Expo 2030"un cazibesini "Krallık Kartı 2030"un potansiyeliyle birleştiren Expo organizatörleri, ziyaretçilere birçok fayda sağlayacak ve böylece toplam sayılarını artıracak geniş bir yaklaşım benimsemeyi dört gözle bekliyorlar.

Suudi Arabistan, belirlediği birçok öncelik bağlamında, komşu ülkeler ve Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki diğer ülkelerle turizm alanında güçlü bir ortaklık kurmayı dört gözle bekliyor. Suudi Arabistan ile bu ülkeler arasındaki tarihi bağlara ve ortak değerlere dayanan bu potansiyel ortaklık, özellikle bölgede daha uzun süreler geçirmek isteyen ve yol boyunca birkaç ülkeyi ziyaret etmek isteyen yabancı ziyaretçileri hedefliyor.

Kaynaklar, Şarku’l Avsat’a Suudi Arabistan'ın Expo'ya ev sahipliği yapmaktan elde edilen faydaları genelleştirmek için benimseyebileceği diğer yollardan birinin de Birleşik Arap Emirlikleri, Umman Sultanlığı, Bahreyn, Katar, Kuveyt, Ürdün, Lübnan, Mısır ve Mısır'ın her birinde tercih edilen uluslararası turistik destinasyonlarla işbirliğini geliştirmek için bir strateji geliştirmek olduğunu açıkladı. Burada esas olarak bu destinasyonlarda bulunan turistleri, Suudi başkenti Riyad'daki Expo'yu ziyaret etme konusundaki eşsiz fırsatı keşfetmeye teşvik etmek amaçlanmalı.

Expo sahası Riyad'ın ana havalimanı olan Kral Halid Uluslararası Havalimanı'na yakın. Aralarında, bir tren istasyonu ya da son durağa göre üç tren istasyonu mesafe bulunuyor. Bu istasyon onu Kral Selman Yolu üzerindeki "Expo" sahasından ayırıyor. Ayrıca burası sergi alanına en fazla 10 dakikalık bir sürüş mesafesinde. Uçakla sabah gelip gece ayrılan ziyaretçiler, fuarı tam gün gezme imkanı bulacak.

Aynı kaynaklara göre, Suudi Turizm Bakanlığı, bu amaç için özel olarak tasarlanmış ortaklık anlaşmalarını uygulamak için hedef ortak ülkelerdeki denkleriyle bu amaçla çalışacak. Suudi Vizyonu 2030, yalnızca birkaç tanesinin tanıtıldığı.

sayısız turizm seçeneğine ek olarak, ülkenin dünyanın dikkatini çekme yeteneğini geliştirmek için geliştirilmekte olan birçok cesur proje önermekte. Bu projeler, çok yönlü topluluklar, araştırma merkezleri, spor tesisleri, eğlence ve turizm destinasyonları ve daha pek çok proje insan ihtiyaçlarına göre tasarlanmış, yaşam rahatlığı, sağlık ve esenliği ön planda tutan projeler. Bu projelerden bazıları, El-Ula, Kral Abdullah Ekonomi Şehri, El-Diriyye, NEOM, Kızıldeniz Projesi, Amaala, Spor Pisti ve Kıddiyye’. Bunun yanında Kutsal Mekke ve Medine kentindeki kutsal mekanlara ve Harameyn’e kolay erişim sağlamak için de projeler geliştiriliyor.

Suudi Arabistan ve komşu Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri ile Orta Doğu'daki diğer ülkeler, turizm istatistik merkezleri tarafından kaydedilen verilerine göre büyüleyici turistik destinasyonlarla dolu. Bu, uluslararası ziyaretçilere farklı seçenekleri birleştirme ve eklektik bir turizm deneyimi yaşama fırsatı verir.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.