SAĞLIK
okuma süresi: 3 dak.

Savaşan: "Kan bağışı can bağışıdır"

Savaşan: "Kan bağışı can bağışıdır"

Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan,14 Haziran'ın gönüllü, karşılıksız kan bağışçılarını kutlamak ve onlara teşekkür etmek için özel bir gün olduğunu, milyonlarca insanın hayatını, kanlarını özgürce ve hiçbir karşılık beklemeksizin bağışlayan tanımadığı insanlara borçlu olduğunu kaydetti. Savaşan, "Kan bağışı can bağışıdır" dedi.

Yayın Tarihi: 14/06/15 08:20
okuma süresi: 3 dak.
Savaşan: "Kan bağışı can bağışıdır"
A- A A+

14 Haziran'ın gönüllü, karşılıksız kan bağışçılarını kutlamak ve onlara teşekkür etmek için özel bir gün olduğunu vurgulayan Ahmet Savaşan milyonlarca insanın hayatını, kanlarını özgürce ve hiçbir karşılık beklemeksizin bağışlayan tanımadığı insanlara borçlu olduğunu vurguladı.

Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan 14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada bilimsel verilerin, gönüllü karşılıksız kan veren bağışçıların güvenli kan kaynağının esas kısmını oluşturduğuna dikkat çekti. Savaşan kanın acil değil sürekli bir ihtiyaç olduğunu vurgulayarak milyonlarca insanın hayatını kurtarmak için, kanlarını özgürce ve hiçbir karşılık beklemeksizin bağışlayan duyarlı kişilere teşekkür etti.

Dünya'nın büyük bir kısmı güvenli kana ulaşamıyor...

Günümüzde Dünya nüfusunun çok büyük bir kısmının güvenli kana ulaşamadığını söyleyen Savaşan "Dünyada heryıl toplanan yaklaşık 81 milyon ünite kanın ancak 27 milyonu Dünya nüfusunun %82'sinin yaşadığı düşük ve orta gelirli ülkelerde toplanmaktadır. Orta gelirli ülkelerde üç kat,yüksek gelirli ülkelerde oniki kat fazla kan toplanmaktadır.Yüksek gelirli ülkelerde kan bağışlarının %94'ü gönüllü ve karşılık beklemeyen kan bağışçılarından karşılanmakta, orta ve düşük gelirli ülkelerde ise %43'den fazla kan bağışı hala paralı ya da aile,yakın akraba ile replasman bağışçılardan sağlanmaktadır" dedi.

Kanın tek kaynağı sağlıklı bağışçılardır...

Kanın üretilemeyen bir doku olduğunu söyleyen Savaşan halen kanın tek kaynağının sağlıklı bağışçılar olduğunun altını çizdi. Savaşan kan bağışının hem toplumsal hem de kişisel açıdan çok önemli olduğunu vurgulayarak, "her yıl pek çok insanın, kaza ya da hastalık sonucunda kan bulamadığı için hayatını kaybetmesi çok acı bir gerçektir" dedi. Savaşan, oysa ki kan bağışının, kan bekleyen pek çok insanın hayatını kurtarmanın yanı sıra, bağış yapan kişinin sağlığını da olumlu yönde etkilediğini ve ayrıca, insananı psikolojik olarak da rahatlatarak huzur verdiğini söyledi.

Fuarın son gününde kan verelim...

Açıklamada "Kan bağışı can bağışıdır gelin siz de kan verin" diyen Savaşan, YDÜ Hastanesi'nin Lefkoşa Fuar alanındaki standında fuarın ilk gününden bu yana Thalassaemia Derneği yararına kan bağışı toplandığını, bu kampanyanın da gerek sonuçları gerekse de verdiği mesaj bakımından çok önemli bir insiyatif olduğunu vurguladı. Savaşan son olarak özelde Thalassaemia hastaları genelde ise ülkede gönüllü kan bağışçılığı bilincinin artması için bu duyarlı kampanyanın desteklenmesi ve fuarın son iki gününde kan bağışı yapılması çağrısında bulundu.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.