Evrensel Hasta Hakları Derneği: "Covid-19 vakaları, sağlık kapasitesinin üzerine çıkmaya başladı"

loading
18 Eylül, Cuma
£

9.81

8.96

$

7.57

Evrensel Hasta Hakları Derneği: "Covid-19 vakaları, sağlık kapasitesinin üzerine çıkmaya başladı"

Evrensel Hasta Hakları Derneği: "Covid-19 vakaları, sağlık kapasitesinin üzerine çıkmaya başladı"

Evrensel Hasta Hakları Derneği, Covid-19 vakalarının artış trendine girdiğine dikkat çekti; vakaların sağlık hizmeti kapasitesinin üzerine çıkmaya başladığını vurguladı.

A- A A+

Evrensel Hasta Hakları Derneği’nden yapılan açıklamada, hükümete çağrıda bulunuldu; “Gelinen bu aşamada ortada hala krizin nasıl yönetileceğine dair bir karmaşa vardır. Daha önce yapmış olduğumuz ve Ombudsman Sayın Emine Dizdarlı’nın da yaptığı açıklamalardan da anlaşıldığı üzere 2018 yılında KKTC Cumhuriyet Meclisi’nden geçerek yasallaşan Bulaşıcı Hastalıklar Yasasına göre, ülkede bulaşıcı bir hastalık salgını meydana geldiğinde salgın ile ilgili tek yetkili kurul Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesidir. Bu kurul Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Birliğinin bulaşıcı hastalıklarla ilgili plan ve rehberlerini bir yol haritası olarak dikkate alır ve izler, eylem ve planları ülkeye uyarlar. Hükümetler veya bakanlar kurulunun böyle bir yetkisi yoktur” ifadeleri yer aldı.

“TOPLUM TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYACAK ŞEKİLDE HASAR GÖREBİLİR”

Evrensel Hasta Hakları Derneği’nden yapılan açıklamanın devamı şöyle:

“Aylardır izlediğimiz şekli ile ülkemiz, maalesef bilim insanlarının önerdiği kararlar doğrultusunda yönetilmediğinden ve hükümet yetkilileri kamuoyunda oluşan baskılarla şekillenen kararlar aldıkları için bir ‘acil durum’ olan salgın hastalığın yönetimi kaotik bir hal almıştır. Tüm bunların sonucunda hasta hakları bağlamında halkımızın koruyucu önlemlerin alınması hakkı, tedaviye erişim hakkı ve güvenlik hakları ciddi şekilde ihlal edilmektedir. Yurttaşlar devlete duydukları güveni yitirmekte ve birçok çocuk, genç ve yetişkinin akıl sağlığında olumsuz etkilenmeler yaşanmaktadır. Bilim insanlarının yaptığı ileri tedbir çağrılarına kulak verilmemeye devam edilmesi halinde telafisi mümkün olmayacak ve toplumda maddi ve manevi ciddi sıkıntılara neden olacak bir felaketin yaşanılması kaçınılmaz olacaktır.

Covid-19 pozitif hastalar yanında Covid dışı hastaların tedavilerini güvenli bir şekilde almaları da gün geçtikçe zorlaşmaktadır.  Evrensel Hasta Hakları Derneği olarak toplumda haklı olarak oluşan panik ve güvensizlik havasını gidermenin tek yolunun, bu zor dönemde canlarını tehlikeye atarak yetersiz sağlık altyapısıyla hizmet vermeye çalışan sağlık görevlilerinin ve bilim insanlarının çağrılarına bir an önce kulak verilmesi olduğunu hatırlatırız.

Aylardır söylenebilecek her şey söylenmiş, yapılacak uyarılar defalarca yapılmıştır. Halk olarak bireysel korunma tedbirlerimizi maske takarak, sosyal mesafe uygulayarak ve el hijyenine önem vererek en üst seviyede almaya devam etmeliyiz. Gelinen bu aşamada hükümetten yasaya uygun hareket etmesini ve Üst Kurulun kararları doğrultusunda gerekli tüm önlemlerin derhal alınmasını talep ederiz. Yarın çok geç olabilir.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer SAĞLIK Haberleri