SAĞLIK
okuma süresi: 4 dak.

Dünyada her yıl 15 milyon bebek doğuyor, yüzde 10’unun prematüre olduğu tahmin ediliyor

Dünyada her yıl 15 milyon bebek doğuyor, yüzde 10’unun prematüre olduğu tahmin ediliyor

DAÜ Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nilüfer Güzoğlu, 17 Kasım ‘Dünya Prematüre Günü’ ile ilgili açıklamalarda bulunarak “Dünyada her yıl 15 milyon bebeğin doğduğu ve bunlardan da yüzde 10’unun prematüre olduğu tahmin edilmektedir” dedi.

Yayın Tarihi: 16/11/20 17:11
okuma süresi: 4 dak.
Dünyada her yıl 15 milyon bebek doğuyor, yüzde 10’unun prematüre olduğu tahmin ediliyor
A- A A+

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Yeni doğan Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr. Nilüfer Güzoğlu 17 Kasım Dünya Prematüre Günü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Doç. Dr. Güzoğlu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“37 gebelik haftasını tamamlamadan doğan bebeklere prematüre denilmektedir. Dünyada her yıl 15 milyon bebeğin doğduğu ve bunlardan da yüzde 10’unun prematüre olduğu tahmin edilmektedir. Tüm dünyada çocuk ölümlerinin önemli bir sebebi prematüre doğum ve buna bağlı gelişen sorunlardır. 

Günümüzde teknolojideki gelişmelere paralel olarak yeni doğan yoğun bakım ünitelerinde de önemli gelişmeler olmaktadır. Buna paralel olarak da her geçen gün daha fazla sayıda prematüre bebek hayata tutunabilmektedir. Ancak, maalesef prematüre bebeklerin bir kısmı hala uzun dönemde büyümede gerilik, öğrenme güçlüğü, görme ve işitme sorunları dâhil olmak üzere birçok sorun ile mücadele etmek zorundadırlar.

“1500 GR ALTINDA OLAN BEBEKLER BİRÇOK SORUNA KARŞI SAVUNMASIZDIRLAR”

Özellikle doğum haftası 32 haftanın altında doğan ve doğum kilosu 1500 gr altında olan bebekler birçok soruna karşı savunmasızdırlar. Akciğerleri tam gelişmemiştir, solunum sıkıntısı çekerler, akciğer gelişimi için özel ilaçlar uygulamak, entübe etmek gerekebilir. Vücut ısılarını koruyamazlar, bu nedenle kuvözde izlemek gerekir. Beyindeki bazı damarsal yapılar çok incedir ve kolayca kanama eğilimindedir, bu da bebeklerin ileride sakat yaşamasına neden olabilir.

Zamanında doğan bebekler gibi ememezler, ağızdan bir tüp ile Ya da damar yolundan beslenmeleri sağlanır. Bağışıklık sistemi olgunlaşmadığı için kolayca enfeksiyonlara yakalanabilirler. Bu sorunlar ile mücadele bebekler kadar aileleri için de zordur. 

“BU KÜÇÜK SAVAŞÇILAR MOR RENK İLE TEMSİL EDİLMEKTEDİR”

17 Kasım’da küresel olarak prematüre çocuklar için farkındalık yaratmak amacıyla “Dünya Prematüre Günü” kutlanmakta ve bu küçük savaşçılar mor renk ile temsil edilmektedir. Bu farkındalık gününün amacı prematüre bebeklerin sorunlarını anlatmak, prematüre bebek sahibi ailelere destek olmak ve prematüre bebeklere uzun dönem sorunlar olmadan eşit bir şekilde yaşama şansı vermeyi teşvik etmektir.

Prematüre bebeklerin bu mücadelesine destek olmak için eğitimli yeni doğan yoğun bakım uzmanları, hemşireleri ve uygun yeni doğan yoğun bakım cihazlarına yatırım yapmak gereklidir. Uygun müdahaleler ile prematüre bebeklerin çoğu tamamen sağlıklı bireyler olarak yaşamlarını sürdürebilmektedirler ve hatta bazıları dünyada iz bırakabilmektedir. Albert Einstein, Charles Darwin, Napoleon Bonaparte prematüre olarak doğup dünyayı etkileyen isimler arsında yer almaktadır.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.