SAĞLIK
okuma süresi: 3 dak.

Emete İmge: "Koronavirüs nedeniyle vefat edenlerin isimlerinin kamuoyu ile paylaşılması 'etik' değil ve hak ihlalidir"

Emete İmge: "Koronavirüs nedeniyle vefat edenlerin isimlerinin kamuoyu ile paylaşılması 'etik' değil ve hak ihlalidir"

EHHD Başkanı Emete İmge, Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin isimlerini kamuoyu ile paylaşmasının 'etik' olmadığını, hak ihlali olduğunu belirterek, bu durumun kamu yararıyla bir ilişkisi olmadığını dile getirdi. İmge, ancak yaş, cinsiyet ve vefat nedeninde altta yatan sebeplerin kamu yararına olduğunu ifade etti.

Yayın Tarihi: 13/01/21 09:08
okuma süresi: 3 dak.
Emete İmge: "Koronavirüs nedeniyle vefat edenlerin isimlerinin kamuoyu ile paylaşılması 'etik' değil ve hak ihlalidir"
Öykü Kendir
A- A A+

Evrensel Hasta Hakları Derneği (EHHD) Başkanı Emete İmge, Kıbrıs Postası’na açıklamalarda bulunarak, Sağlık Bakanlığı’nın Koronavirüs nedeniyle vefat eden hastaların, isim ve soyisimlerinin açık olarak verilmesinin ‘etik’ olmadığını dile getirdi.

İmge, vefat eden kişilerin cinsiyetlerinin, yaşlarının ve altta yatan sorunların paylaşılmasının kamu yararı kapsamında olduğunu ancak, aileden izin alınmadan isim, soyisim verilmesinin kamu yararı adına hiçbir katkı sağlamadığını belirtti.

Bu konuda idarenin iki tür yanlışı olduğuna dikkat çeken İmge, bir şekilde basına verilmesinin veya haberdar edilmesinin ‘hak ihlali’ olduğunun altını çizdi.

Hasta Hakları Yasası'nın kuralları çerçevesinde, bu hakların korunmadığı halinde, ceza önerildiğini de ifade eden Evrensel Hasta Hakları Derneği Başkanı Emete İmge, “Toplum olarak bizimde buna dikkat etmemiz gerekiyor. Bu isimlerin ve soy isimlerin yayılması kamu yararıyla bir ilişkisi yoktur” dedi.

Hasta Hakları Yasası’nda Beşinci Kısım – 20’nci maddesinde ise şu ifadelere yer veriliyor:

Hastanın, mahremiyetine saygı gösterilmesi esastır. Hasta mahremiyetinin korunmasını açıkça talep de edebilir. Her türlü tıbbi müdahale, hastanın mahremiyetine saygı gösterilmek suretiyle icra edilir.

(1) Mahremiyete saygı gösterilmesi ve bunu istemek hakkı;

(A)Hastanın, sağlık durumu ile ilgili tıbbi değerlendirmelerin gizlilik içerisinde yürütülmesini,

(B) Muayenenin, teşhisin, tedavinin ve hasta ile doğrudan teması gerektiren diğer işlemlerin makul bir gizlilik ortamında gerçekleştirilmesini,

(C)Tıbben sakınca olmayan hallerde yanında bir yakınının bulunmasına izin verilmesini,

(Ç)Tedavisi ile doğrudan ilgili olmayan kimselerin, tıbbi müdahale sırasında bulunmamasını,

(D) Hastalığın mahiyeti gerektirmedikçe hastanın şahsi ve ailevi hayatına müdahale edilmemesini,

(E) Sağlık harcamalarının kaynağının gizli tutulmasını, kapsar.

(2) Eğitim verilen sağlık kurum ve kuruluşlarında, hastanın tedavisi ile doğrudan ilgili olmayanların tıbbi müdahale sırasında bulunması gerekli ise; önceden veya tedavi sırasında bunun için hastanın ayrıca rızası alınır.

(3) Ölüm olayı, mahremiyetin bozulması hakkını vermez.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör