SAĞLIK
okuma süresi: 4 dak.

Dr. Bülent Dizdarlı duyurdu: "Üçüncü doz aşılamalar başladı"

Dr. Bülent Dizdarlı duyurdu: "Üçüncü doz aşılamalar başladı"

Dr. Bülent Dizdarlı, Türkiye’deki aşı uygulamalarına paralel olarak, KKTC'de de daha önce iki doz Sinovac aşısı olanlara bir doz Pfizer- BioNTech hatırlatma dozu yapılmasına bugün itibarıyla başlandığını duyurdu.

Yayın Tarihi: 17/07/21 16:10
okuma süresi: 4 dak.
Dr. Bülent Dizdarlı duyurdu: "Üçüncü doz aşılamalar başladı"
Sosyal Medya
A- A A+

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin eski Başhekimi Dr. Bülent Dizdarlı, “İki doz Sinivac’dan 3-6 ay sonra hatırlatma dozu yapılmalı mı?” sorusunu yanıtladı.

Dr. Dizdarlı, “Sinovac aşısı olanların spike antikorlarının altıncı ayda kaybolmaya yüz tuttuğunu artık hepimiz biliyoruz. Tekrar dozu yapılması gerektiğini de biliyoruz” dedi.

Türkiye’deki aşı uygulamalarına paralel olarak, ülkede de daha önce iki doz Sinovac aşısı olanlara bir doz Pfizer- BioNTech hatırlatma dozu yapılmasına bugün itibarıyla başlandığını duyuran Dr. Dizdarlı, ilk aşılanlar sağlık çalışanları olduğu için ilk uygulamanın yine onlara yapılacağını belirtti.

"BU SORUYA CEVAP ARARLEN ZORLANDIM... YAYIMLANMIŞ BİR MAKALE YOKTU"

Dr. Dizdarlı, açıklamasının devamında ise şunları söyledi:

“Yine biliyorsunuz ki aşı yapılmasını en çok teşvik eden kişilerden biriyim.

Ancak bu kez tereddütlerim vardı. Rahatsızlığım, İki farklı yapım tekniği olan aşıların, tekrar dozu olarak uygulanmasının ne kadar yararlı olabileceği konusundaydı.

İki doz klasik yöntemle yapılmış Sinovac aşısından sonra Messenger RNA tekniğiyle yapılmış Pfizer-Biontech aşışını uygulamak ne kadar doğruydu? Bu soruya cevap ararken çok zorlandım. Bu yönde bir çalışma yoktu. Hakemli bir dergide yayımlanmış makale yoktu.

"BU UYGULAMA İLK KEZ TÜRKİYE'DE YAPILIYOR..."

Edindiğim bilgilere göre bu uygulama dünyada ilk kez Türkiye’de yapılıyordu. Binlerce sağlık çalışanı aşılanıyor, hatırlatma dozu olarak, isteğe bağlı, bazılarına Sinovac bazılarına ise Pfizer Biontech yapılıyordu. Çok sayıda veri birikmişti ama henüz bir makaleye dökülmemişti. Farklı bir aşı türüyle yapılan hatırlatma dozlarının sağlayacağı yarar veya zarar henüz ortaya konulmamıştı.

Kafamdaki soruları Hacettepe Tıp fakültesi enfeksiyon Hastalıkları departmanında görevli, dostum arkadaşım Prof. Dr Murat Akova’ya yönlendirdim. Kendisi de bana tüm samimiyetiyle yanıt verdi.

“Konunun Dünya’da tartışıldığını, Türkiye’de elde edilen veriler ve Hon-Kong’da yapılan iki çalışma ışığında Özellikle 65 yaş üstündekilerde, iki doz Sinovac’dan 3-6 ay sonra uygulanan Pfizzer- Biontech hatırlatma dozuyla antikorların bayağı yükseldiğinin saptandığını” söyledi.  Ve “yaşa bakmaksızın tüm sağlık çalışanlarının benzer dozajı almasını” tavsiye etti. 90 üstü olan veya sağlık sorunları olanların idame dozlarını Sinovacla yapabileceğini de belirtti.

"ANTİKORU HALA YÜKSEK OLAN KİŞİLERİN BU UYGULAMAYA KATILMAYI ERTEMELERİ GEREK"

Sanırım, sağlık çalışanlarından elde edilecek veriler ışığında, ülkemizde de uygulama genişletilecektir.

 Bu arada spike antikoru hâlen yüksek olan kişilerinse bu uygulamaya katılmayı ertelemeleri gerektiğini de söylemeden geçemeyeceğim.

Ayrıntı elde ettikçe aktarmaya devam edeceğim.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör