SAĞLIK
okuma süresi: 5 dak.

FDA uzmanları üçüncü doza ihtiyaç olmadığına yönelik tavsiyede bulunuyor

FDA uzmanları üçüncü doza ihtiyaç olmadığına yönelik tavsiyede bulunuyor

FDA’nın bu kararı, Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) ek dozu tüm nüfusa dağıtılmasını onaylaması beklentisi ile bazı ülkelerin üçüncü doz aşıyı enfeksiyona karşı savunmasız gruplara uygulamaya başladığı bir zamanda geldi

Yayın Tarihi: 19/09/21 17:21
okuma süresi: 5 dak.
FDA uzmanları üçüncü doza ihtiyaç olmadığına yönelik tavsiyede bulunuyor
A- A A+

ABD Gıda ve İlaç Düzenleme Kurumu (FDA) kendisine bağlı viroloji ve epidemiyoloji uzmanlarından oluşan Danışma Komitesi 16 yaş üstü kişilere yeni tip Koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen aşıların üçüncü dozlarının uygulanmamasını tavsiye etme kararı aldığını duyurdu.

Hala birçok tartışmaya neden olan bu konuda, Danışma Komitesi üyelerinin fikir ayrılığı yaşamasının ardından kararlaştırılan tavsiye, aşıların uygulanmasını destekleyen 3 oya karşılık, ek doz verilmesine karşı olan 16 oy ile onaylandı. Uzmanlar ayrıca oybirliğiyle ek dozun 65 yaş üstü kişilere ve virüsle tehlikeli bir enfeksiyon geçirme riski oluşturan kronik hastalıkları olan kişilere uygulanmasına karar verdiler. FDA danışma grubunun tavsiyelerine göre hareket etme zorunluluğu olmasa da yetkililerin bu tavsiyelere uymadığı çok nadir olarak görülüyor. Kurum yaptığı açıklamada önümüzdeki birkaç gün içinde nihai resmi kararını açıklayacağını duyurdu.

Şarku’l Avsat’ın bir süre önce uluslararası araştırmacılar tarafından yürütülen ve şu anda üçüncü dozların uygulanmaması tavsiyesinin verildiği kapsamlı araştırmaya katılan bir Dünya Sağlık Örgütü (WHO) uzmanı ile gerçekleştirilen telefon görüşmesinde, uzman “FDA uzmanlarından böyle bir tavsiye bekliyorduk, çünkü içlerinden bazı uzmanlarla birlikte konuyla ilgili daha önceki çalışmalara katıldık. Bunun doğru bir karar olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bu tavsiyenin, aşılama oranı seviyelerinin hala net bir şekilde düşük olduğu yoksul ülkelere dağıtılması için zengin ülkelerdeki ek dozların söz konusu ülkelere tahsis edilmesine katkıda bulunacağını umuyoruz” dedi.

FDA uzmanlarının bu kararı, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Delta varyantının neden olduğu giderek kötüleşen salgın dalgasının kontrol altına alınması için tüm vatandaşlara üçüncü doz aşıları uygulamaya başlama çabalarına engel teşkil ediyor. Halk sağlığı ve epidemiyoloji alanlarındaki birçok ABD’li uzman, Biden’ın geçen ayın ortalarında Pfizer ve Moderna aşılarının üçüncü dozlarını tüm nüfusa uygulama planına yönelik açıklamasını, böyle bir adım için erken olduğunu belirterek şiddetle eleştirmişlerdi. Zira bu açıklama, epidemiyolojik kontrol planlarının belirlenmesi için görüşlerinin dikkate alınması gereken düzenleyici kurum olan FDA’nın bir karara varmasından önce gelmişti.

FDA’nın ilerleyen günlerde nihai kararını açıklarken üçüncü dozun tüm nüfusa uygulanması fikrini kabul etmesi ihtimali çok düşük olsa da, bu konudaki son söz yani üçüncü dozun kime ve ne zaman dağıtılacağına karar verilmesi, gelecek hafta Çarşamba ve Perşembe günleri bir araya gelecek olan ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) uzmanlarına kalacak. Bu sırada, CDC uzmanlarının üçüncü dozu şimdiye kadar yaşlılar, huzurevinde yaşayanlar ve sağlık personellerine uygulanması fikrine yakın olduklarını belirttiklerini hatırlatmak gerekiyor.

FDA Danışma Komitesi arasında yürütülen tartışma, aşıların etkinliğinin azalmasının salgınla ciddi vaka sayısında artışa yol açıp açmadığını belirlemeye odaklanmıştı. FDA Biyolojik Değerlendirme ve Araştırma Merkezi Direktörü Dr. Peter Marks, sürekli olarak yeni gelişmelerin olduğu karmaşık verileri yorumlarken fikir ayrılığı olduğunu itiraf etti. CDC’den bir virolog olan Sarah oliver tarafından sağlanan veriler, 75 yaş üstü kişiler arasında bile iki doz aşının uygulanmasının tehlikeli semptomların görüldüğü Kovid-19 enfeksiyonunu önlemek için yeterli olduğunu gösterdi. Bu durum, ABD’de mevcut durumda salgının yayılmasına sebep olan aşısız kişiler olduğu düşüncesini destekliyor.

Bunun yanı sıra, Başkan Joe Biden’ın baş tıbbi danışmanı Dr. Antonio Fauci liderliğindeki ABD halk sağlığı yetkililerinin, tam dozlar ile aşılananlarda bağışıklık korumasının azaldığı, aşıların ciddi enfeksiyonlara karşı koruma konusundaki etkinlerinin azaldığına dair işaretler bulunduğu ve bu durumun hastanede tedavi gerektiren vaka sayısında artışa neden olduğu konusunda haftalardır uyarıda bulunduklarını hatırlatmak gerekiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.