SAĞLIK
okuma süresi: 5 dak.

GAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ünyayar omicron hakkında önemli bilgiler aktardı

GAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ünyayar omicron hakkında önemli bilgiler aktardı

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Ünyayar günden güne yayılan Omicron varyantı hakkında detaylı bilgiler aktardı.

Yayın Tarihi: 03/01/22 12:00
okuma süresi: 5 dak.
GAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ünyayar omicron hakkında önemli bilgiler aktardı
A- A A+

Prof. Dr. Ali Ünyayar açıklamasında, “Amerika salgın merkezi (CDC), seyrini izlemeye devam ederken, Omicron hakkında bilgi edinmek için küresel halk sağlığı ve endüstri ortaklarıyla işbirliği yapıyor. Henüz ne kadar kolay yayıldığını, neden olduğu hastalığın ciddiyetini veya mevcut aşıların ve ilaçların ona karşı ne kadar iyi çalıştığını bilmiyoruz” dedi.

Ünyayar açıklamasına şöyle devam etti;

YAYILMA

Omicron varyantı muhtemelen orijinal SARS-CoV-2 virüsünden daha kolay yayılacak ve Omicron'un Delta'ya kıyasla ne kadar kolay yayıldığı bilinmiyor. CDC, Omicronenfeksiyonu olan herkesin, aşıları olsa veya semptomları olmasa bile virüsü başkalarına bulaştırabileceğini umuyor.

ŞİDDETLİ HASTALIK

Omicron enfeksiyonlarının ve özellikle tam aşılanmış kişilerde yeniden enfeksiyon ve çığır açan enfeksiyonların diğer varyantlarla enfeksiyondan daha ciddi hastalığa veya ölüme neden olup olmadığını bilmek için daha fazla veriye ihtiyaç vardır.

AŞILAR

Mevcut aşıların ağır hastalıklara, hastaneye yatışlara ve Omicron varyantı ile enfeksiyona bağlı ölümlere karşı koruma sağlaması bekleniyor. Bununla birlikte, tam olarak aşılanmış kişilerde çığır açan enfeksiyonların ortaya çıkması muhtemeldir. Delta gibi diğer varyantlarla birlikte aşılar, ciddi hastalıkları, hastaneye yatışları ve ölümü önlemede etkili olmaya devam etti ve ediyor. Omicron'un yakın zamanda ortaya çıkması, aşılamanın ve güçlendiricilerin önemini daha da vurgulamaktadır.

TEDAVİLER

Bilim adamları, COVID-19 için mevcut tedavilerin ne kadar iyi çalıştığını belirlemek için çalışıyorlar. Omicron'un değişen genetik yapısına bağlı olarak, bazı tedavilerin etkili kalması muhtemelken, diğerleri daha az etkili olabilir.

AŞILAR

Aşılar, insanları COVID-19'dan korumak, bulaşmayı yavaşlatmak ve yeni varyantların ortaya çıkma olasılığını azaltmak için en iyi halk sağlığı önlemi olmaya devam ediyor.

“COVID-19 Aşıları Ciddi Hastalıkları, Hastaneye Yatışları Ve Ölümleri Önlemede Oldukça Etkilidir

Bilim adamları şu anda Omicron'u, tam olarak aşılanmış kişilerin enfeksiyon, hastaneye yatış ve ölüme karşı nasıl korunacakları da dahil olmak üzere araştırıyorlar. CDC, 5 yaş ve üzerindeki herkesin tam aşı yaptırarak kendilerini COVID-19'dan korumasını önermektedir. CDC, 18 yaş ve üzerindeki herkesin, ilk J&J/Janssen aşılarından en az iki ay sonra veya birincil COVID-19 aşı serileri Pfizer-BioNTech veya Moderna'yı tamamladıktan altı ay sonra bir destekleyici aşı yaptırmasını önermektedir.

MASKELER

Maskeler tüm varyantlara karşı koruma sağlar. CDC, aşılama durumundan bağımsız olarak, toplum içinde önemli veya yüksek oranda bulaşma olan alanlarda halka açık kapalı ortamlarda maske takılmasını önermeye devam ediyor. CDC, koşullarına bağlı olarak kendileri için doğru olan maske türü hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen kişilere maskeler hakkında tavsiyelerde bulunur.

TEST YAPMAK

Testler, şu anda COVID-19 ile enfekte olup olmadığınızı söyleyebilir. Mevcut enfeksiyonu test etmek için iki tür test kullanılır: nükleik asit amplifikasyon testleri (NAAT'ler) ve antijen testleri. NAAT ve antijen testleri, yalnızca mevcut bir enfeksiyonunuz olup olmadığını size söyleyebilir.

Bireyler, ne tür bir test arayacaklarını belirlemeye yardımcı olması için COVID-19 Viral Test Aracını kullanabilir. Enfeksiyonunuzun Omicron'dan kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemek için ek testler gerekecektir. Kendi kendine testler evde veya herhangi bir yerde kullanılabilir, kullanımı kolaydır ve hızlı sonuçlar verir. Kendi kendinize testiniz pozitif çıkarsa, 10 gün boyunca evde kalın veya izole olun, başkalarıyla temas halindeyseniz maske takın ve sağlık uzmanınızı arayın. Kendi kendine test sonucunuz hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınızı veya halk sağlığı departmanınızı arayın. Omicron'un riski hakkında daha fazla bilgi sahibi olana kadar, kendinizi ve başkalarını korumak için mevcut tüm araçları kullanmak önemlidir.

VİRÜS ÖZELLİKLERİ

CDC bilim adamları, Omicron varyantıyla ilgili önemli soruları yanıtlamak için çalışılabilecek veri ve virüs örnekleri toplamak için ortaklarla birlikte çalışıyor. Bilimsel deneyler çoktan başladı. CDC, güncellemeleri mümkün olan en kısa sürede sağlayacaktır.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.