SAĞLIK
okuma süresi: 4 dak.

Müsteşar Oygar: “Eğer sürü bağışıklığı politikası gütseydik, maske takın çağrısı yapmazdık”

Müsteşar Oygar: “Eğer sürü bağışıklığı politikası gütseydik, maske takın çağrısı yapmazdık”

Türkiye ile İngiltere, tarama amaçlı ve asemptomatik vakalara PCR zorunluluğunu kaldırdı. Söz konusu kararın tüm dünyada olduğu gibi KKTC’de de uygulanacağını belirten Sağlık Bakanlığı Müsteşarı, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi Başkanı Dr. Deren Oygar, “Şu an omikron varyantının pikini yaşıyoruz. Komite, pik süreci atlatıldıktan sonra bu kararı alma taraftarı” dedi.

Yayın Tarihi: 13/01/22 12:24
okuma süresi: 4 dak.
Müsteşar Oygar: “Eğer sürü bağışıklığı politikası gütseydik, maske takın çağrısı yapmazdık”

Koronavirüsün diğer varyantlarına oranla daha hızlı bulaşan fakat daha az ölümcül olduğu bildirilen Omikron varyantının dünya genelindeki etkisinin artması sonrası ülkeler, farklı test politikaları uygulamaya başladı.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün yaptığı açıklamasında, tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğunun kaldırılmasına karar verildiğini belirterek, “Bundan böyle PCR testi yalnızca semptom gösteren kişilere yapılacaktır" açıklamasında bulundu.

Söz konusu karar, geçtiğimiz günlerde İngiltere’de de alınmıştı. Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Kurumu'ndan (UKHSA) yapılan açıklamada, hızlı antijen testiyle Koronavirüs teşhisi konulanların, hastalığı belirtisiz (asemptomatik) geçiriyorlarsa bu teşhisi doğrulamak için PCR testi yaptırma zorunluluğunun ortadan kaktığı ifade edilmişti.

PCR testi ücretlerinin yüksek olması ve ülkelerin günlük test kapasitelerinin omikron nedeniyle dolmaya başlamasının, söz konusu kararın alınmasında büyük rol oynadığı ifade ediliyor.

Peki KKTC’de de benzer bir karar alınacak mı?

MÜSTEŞAR OYGAR: “BU KARAR GİDEREK TÜM DÜNYAYA YAYILACAK”

Konuyla ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı ve Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi Başkanı Dr. Deren Oygar, PCR kararının giderek tüm dünyaya yayılmasının beklendiğini ifade etti.

“HEM EKONOMİ HEM DE VİRÜSÜN HASTALIK SÜRESİ, BU KARARIN ALINMASINI SAĞLADI”

Hem ekonomik hem de hastalığın etkisinin azalması nedeniyle böylesi kararların alınacağını belirten Dr. Oygar, şöyle konuştu.

“DNA laboratuvarındaki arkadaşlar da söylüyor; özellikle yeni varyantta hastalık süresi kısalıyor, belli bir noktadan sonra PCR testi pozitif çıksa bile, virüs yükü az oluyor ya da kalıntıları kalıyor. Bunların da bulaşıcılığı düşük olarak kabul ediliyor.”

“BİZ ŞU AN PİK YAŞIYORUZ. KOMİTE, PİK SÜRECİ ATLATILDIKTAN SONRA BU KARARI ALMA TARAFTARI”

İlerleyen süreçte, KKTC’nin de bu kararı yürürlüğe koyacağını belirten Oygar, “Biz şu an Omikron varyantının pikini yaşıyoruz. Bir ya da iki haftalık süreçte bu daha net ortaya çıkacak. Dün Üst Komite toplantısı vardı. Komite, bu pik süreci atlatıldıktan sonra, söz konusu kararı alma taraftarı” dedi.

Oygar, pandemi süreçlerinin değişken olduğunu belirterek, “Kısa süreli de olsa önümüzü görebiliyoruz. Dünya buna doğru gidecek, biz de gideceğiz” şeklinde konuştu.

“KARARI YARIN ALACAĞIZ GİBİ BİR DURUM ŞU AN İÇİN YOK”

Hem ekonomi hem de bilimin, bu karara işaret ettiğini vurgulayan Oygar, “Dediğim gibi, bu kararı yarın alacağız gibi bir durum şu an için yok. Piki atlattıktan sonra bu konu gündeme gelecektir” dedi.

SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI POLİTİKASI MI UYGULANIYOR?

Hükümetin, “sürü bağışıklığı politikası” uyguladığı yönündeki eleştirilerin sorulması üzerine Oygar, “Böyle bir politikamız yok. Biz sadece bilimsel verilere bakarak karar üretiyoruz. Pandeminin başlarında, asemptomatik (semptom göstermeyen) vakaları da karantinaya almak önemliydi. Çünkü o süreçte hastalık daha ölümcüldü ve kişilerin bağışıklığı daha düşüktü” ifadelerini kullandı.

“EĞER SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI POLİTİKASI GÜTSEYDİK, MASKE TAKIN ÇAĞRISI YAPMAZDIK”

Şu an bireylerin, virüse karşı bağışıklığının arttığını, bunun hem aşı yolu hem de bulaş yoluyla yaşandığını ifade eden Oygar, “Hastalık daha az ölümcül duruma geçti. Bu, uzun süreli grafiklerde de görülüyor” şeklinde konuştu.

Halkın, virüse karşı korunmaya devam etmesi yönünde çağrıda bulunan Oygar, “Bu çağrıyı sürekli yapıyoruz. Eğer sürü bağışıklığı politikası gütseydik, maske takın çağrısı yapmazdık” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.