SAĞLIK
okuma süresi: 4 dak.

Dünya Sağlık Örgütü: Çin koronavirüsün kaynağının araştırılmasını engelliyor

Dünya Sağlık Örgütü: Çin koronavirüsün kaynağının araştırılmasını engelliyor

DSÖ: Çin tarafından sağlanan verilerdeki eksilik, koronavirüsün kökenin belirlenmesine engel oluyor

Yayın Tarihi: 10/06/22 19:40
okuma süresi: 4 dak.
Dünya Sağlık Örgütü: Çin koronavirüsün kaynağının araştırılmasını engelliyor
A- A A+

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yaptığı açıklamada, Kovid-19’un kaynağı hakkında yürüttüğü son araştırmanın kesin sonuçlara ulaşamadığını, bunun büyük ölçüde Çin’den sağlanan verilerdeki eksiklikten kaynaklandığını belirtirken, bu durumun pandeminin nasıl ortaya çıktığını belirlemek üzere yıllardır süren çalışmalara yeni bir darbe olduğunu söyledi.

Reuters haber ajansına göre, WHO uzmanlarından bir komitenin yayınladığı raporda, eldeki tüm verilerin, Kovid-19 hastalığına neden olan SARS-CoV-2 virüsünün hayvanlardan, büyük olasılıkla da yarasalardan bulaşmış olabileceğini gösterdiği ve bu sonucun WHO’nun Çin ziyaretinin ardından 2021’de yayınladığı önceki inceleme sonuçlarına benzer bir sonuç olduğu belirtildi.

Veri eksikliği, özellikle de Aralık 2019’da hastalığın ilk vakalarının keşfedildiği Çin’den sağlanan verilerde eksiklik olması, virüsün insanlara ilk olarak nasıl bulaştığının belirlenmesini imkansız hale getiriyor.

Çalışmanın sonuçların, virüsün nasıl ve nerede ortaya çıktığını belirleme olasılığı konusunda şüpheleri artırması muhtemel görülüyor. Ayrıca bu sonuçların, DSÖ'nün reform çabalarına ve acil sağlıkla ilgili prosedürlerine aciliyet kazandırması bekleniyor zira WHO, pandemiyi ele alış biçimiyle ilgili yıllardır aldığı eleştirilerin ardından, kendi konumunu yeniden güçlendirmeye çalışıyor.

WHO, komiteden beklenen bir dizi ilki olan bu raporun, gelecekteki hastalık salgınlarının nedenlerini araştırmak için daha iyi mekanizmalar geliştirmekle ilgili olduğunu söylüyor.

Raporda, WHO Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’un bu yıl Şubat ayında Çin hükümetine, daha fazla bilgi verilmesi için iki kez talep gönderdiği belirtiliyor. Yazarlar ayrıca Çin’in talep üzerine bazı veriler sağladığını da söylüyor.

En az 6 milyon insanın ölümüne neden olan salgının kökenine yönelik araştırma siyasi bir boyut kazandı. Diğer yandan bilim adamları, benzer salgınları önlemek için neler olduğunun ortaya çıkarılmasının önemli olduğunu söylüyor.

Ancak komitedeki Kovid-19 Patojenlerinin Kökenini Araştırmak İçin Bilimsel Danışma Grubu (SAGO) olarak bilinen ekip, veri eksikliği nedeniyle bunu başarmanın hala imkansız olduğunu söylüyor. Ekip, ‘salgının başlamasından bu kadar uzun bir süre sonra’ soruşturmanın ‘tanınmış zorlukları’ olduğunu ancak yine de çalışmalarının devam edeceğini belirtti.

DSÖ Kovid-19 teknik ekibi lideri epidemiyolog Maria Van Kerkhove, bir basın açıklamasında “Ne kadar uzun sürerse, o kadar zorlaşıyor” ifadelerini kullandı.  Kerkhove, WHO’nun pandeminin nasıl başladığını daha iyi anlamak için devam eden tüm çabaları destekleyeceğini belirtti.

Yetkili “Bunu kendimize, hayatını kaybeden ve enfekte olan milyarlarca insana borçluyuz” ifadelerini sözlerine ekledi.

Raporun taslağını hazırlama sürecini gölgeleyen siyasi tartışmanın bir yansıması olarak, raporda komitenin Brezilya, Çin ve Rusya’dan olan üyelerinin laboratuvar hipotezi üzerinde daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğuna yönelik itirazlarını ve Mart 2021’de yayınlanan WHO-Çin ortak köken araştırması raporundan bu yana hiçbir şeyin değişmediğini belirttiklerine yönelik bir dipnot içeriyor.

Güncel rapor ayrıca, WHO’nun Kovid-19 hakkında sonuçlar çıkarmak yerine, komitenin temel amacı olduğunu vurgulandığı üzere gelecekteki salgınların kökenlerinin nasıl belirleneceğine dair bir çalışma çerçevesini de kapsıyor.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.