SAĞLIK
okuma süresi: 7 dak.

Tabipler Birliği: Koronavirüs hastalarının tedavisi için acil servis kullanılmamalı

Tabipler Birliği: Koronavirüs hastalarının tedavisi için acil servis kullanılmamalı

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, koronavirüs vakalarındaki artışlara işaret ederek, önerilerde bulundu. Birlik ayrıca Sağlık Bakanlığı’na, sağlıkta örgütlü meslek örgütleriyle iş birliği çağrısı yaptı.

Yayın Tarihi: 30/06/22 19:00
okuma süresi: 7 dak.
Tabipler Birliği: Koronavirüs hastalarının tedavisi için acil servis kullanılmamalı
A- A A+

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nden yapılan yazılı açıklamada, dünyada Mart 2022’den beri vakalarda düşüş trendi gözlenmesine rağmen Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre son haftalarda Koronavirüs vakalarında artış meydana geldiğine işaret edildi.

20-26 Haziran 2022 tarihleri arasında dünya çapında 4.1 milyon yeni vaka ve 8 bin 500’den fazla ölüm bildirildiği ifade edilen açıklamada, dünya çapında son 1 haftada Koronavirüs vakalarında görülen yüzde 18 oranında artışın yanında ölümlerde de yüzde 3 artış tespit edildiği, dünyada bölgelere göre en fazla vaka artışının yüzde 47 ile Doğu Akdeniz ve yüzde 33 ile Avrupa bölgesinde tespit edildiği kaydedildi.

Koronavirüs pandemisinin ülkede ve dünyada devam ettiğine işaret edilen açıklamada, insanlar arasında daha bulaşıcı olacak şekilde evrimine devam ettiğine dikkat çekildi ve şu önerilerde bulunuldu:

“Bütün bu nedenlerle sağlıklı bir şekilde günlük yaşantımıza devam edebilmek için kişisel korunma tedbirlerimizden vazgeçmememiz gereklidir. Kişisel korunma tedbirlerinin en başında etkin maske kullanımı gelmektedir. Ülkemiz ve Dünyada artış trendi olan Koronavirüs varyantlarına karşı basit bir şekilde korunmanın yolu maske kullanımına devam etmekten geçmektedir.

Rakamlar ve güncel veriler ışığında değerlendirme yapıldığında varyantlar ve alt tipleri evrimleşme kapasitesiyle yayılımlarını sürdürürken değişikliğe uğramaya devam etmektedir. Bu nedenle varyant ve alt tip değişikliklerinin getireceği olası vaka artışları, hastane ve yoğun bakım yatışı gerekliliklerine önceden hazırlıklı olmak toplum sağlığı yararına olacaktır.

Bu hazırlıklar için yapılması gerekenlerin başında, Koronavirüs nedeniyle başvuran ve hastaneyle yoğun bakım yatışı gereken hastalar için uygun ve diğer servislerden bağımsız yataklar olması gerekir. Ayrıca yeterli yatağın hazır bekletilmesi, gereğinde kapasitenin nasıl artırılacağının planlanması ve Koronavirüs servis ve yoğun bakım takibi gerektirebilecek hastaların bakımı ve tedavisi için görevlendirilecek hekim, hemşire ve personellerin planlaması yapılmalı. Son dakika kararları ile kaosa ve hizmet aksamasına neden olunmamalı. Hali hazırda tespit edilen pozitif vakaların hastaneye başvurma ve doktor muayenesi ihtiyacı göz önünde bulundurularak Koronavirüs poliklinikleri oluşturulup, diğer poliklinik hizmetlerinin etkilenmemesinin sağlanması ve diğer nedenlerle poliklinik muayenesi yapılacak olan hastalarla aynı alanlarda bekletilmemesinin sağlanması bulaşı en aza indirmek açısından önemlidir. Bunun için pluşturulacak Koronavirüs poliklinikleri hastalara gecikmesiz hizmet verilebilecek sayıda olmalı, Polikliniklerde çalışacak hekim, hemşire ve personel planlaması yapılmalı, Önceden duyurusu yapılarak ve hastane içerisinde gerekli işaret/yönlendirme levhaları ile Covid-19 hastaları başvuracağı merkezler hakkında bilgilendirilmiş olmalı, Koronavirüs poliklinikleri bulaş riskini en aza indirilmesi açısından izole olmalı, Koronavirüs nedeniyle istihdam edilen personel istihdam amacına uygun şekilde hizmet vermelidir.

Herhangi bir hastalık nedeniyle hastaneye başvurup başvuru gerekçesi hastalığının yanında Koronavirüs pozitif olduğu saptanan hastalar için her serviste yeterli miktarda izole odalar oluşturulması sağlık hizmetinin aksamasının önüne geçecek önlemlerden olacaktır. Ameliyat ya da girişimsel işlemler öncesi hastalara PCR testi, hastane yatışlarında antijen veya PCR testi rutin olarak yapılmalıdır.

Acil servisin acil hastalar için kullanılmasının sağlanması açısından, Koronavirüs hastalarının rutin poliklinik takip ve tedavileri için acil servis kullanılmamalı, Koronavirüs pozitif hastaların mesai dışı zamanlarda acil durum teşkil eden şikayetleri olması halinde acil servise başvurmaları ve takip, tedavilerinin sağlanabileceği izole alanlar oluşturulması gereklidir.

Acil serviste görev yapan sağlık çalışanlarının sayılarının bu hizmetleri yürütecek yeterli sayıya ulaştırılması gereklidir.

Koronavirüs pandemisinin Dünya çapında hala devam etmekte olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle ülkemizde toplum sağlığını korumak adına Koronavirüs antijen/PCR testlerinin yeterli sayıda yapılması, ücretsiz ve ulaşılabilir olması gerekliliğini vurgularız.”

TESTLER ÜCRETSİZ YAPILMALI

Tabipler Birliği, Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan haftalık verilerde test pozitiflik oranının yüzde 10’a yaklaşan ülkede yetersiz test yapıldığını da savunarak, “Ücretsiz test uygulamasının kaldırılmasının bu yetersiz test sayısında büyük etkisi olduğu açıktır. Test pozitiflik oranları günlük olarak değerlendirilip Dünya Sağlık Örgütünün de önerdiği şeklide yüzde 5 pozitiflik oranının altında olacak şekilde test sayılarının artırılması gerekmektedir. Özellikle üst Solunum yolu yakınması olan kişiler hızlı test ve/veya PCR testine yönlendirilmelidir” görüşünü paylaştı.  

Koronavirüs pandemisi için koruyuculuğu ve bulaştırıcılığı azalttığı kanıtlanmış aşıların kullanımıyla toplumsal bağışıklığın sağlanması gerektiğini belirten Tabipler Birliği, bu nedenle aşı konusunda var olan ulusal verilerin analiz edilerek aşı koruma oranına göre riskli gruplardan başlamak üzere hatırlatma doz aşı planlaması ve uygulaması kış aylarına kadar tamamlanacak şekilde yapılması gerekliliğine işaret etti.

5 yaş-12 yaş arası çocuklar için aşı temin edilerek okullar açılıncaya kadar bağışık yanıtın sağlanması için hızla aşılanma yapılması gerektiğine de işaret eden Tabipler Birliği, “Toplum sağlığı adına yaptığımız tüm önerilerin dikkate alınmasını talep ederken, Sağlık Bakanlığı’na sağlıkta örgütlü meslek örgütleri ile iş birliği ve ortak akıl yoluyla kamu sağlığına yön verilmesinin kamu yararına olacağını bir kez daha hatırlatırız” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör