SAĞLIK
okuma süresi: 5 dak.

Sağlık Bakanı Altuğra: Koronavirüs hastaları, Ayaktan Tanı Merkezi’nde hizmet alıyor

Sağlık Bakanı Altuğra: Koronavirüs hastaları, Ayaktan Tanı Merkezi’nde hizmet alıyor

Sağlık Bakanı Altuğra, Acil Durum Hastanesi’ni ziyaret ederek, yetkililerden bilgi aldı açıklamalarda bulundu

Yayın Tarihi: 01/07/22 12:48
okuma süresi: 5 dak.
Sağlık Bakanı Altuğra: Koronavirüs hastaları, Ayaktan Tanı Merkezi’nde hizmet alıyor

Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra, “Muhtemel Koronavirüs hastalarının sayısında beklenmedik bir artış gözlemlenirse biz bu hastaların mağdur edilmemesi yönünde gerek personel, gerek servis olarak altyapı hazırlıklarımızı tamamladık” Gürçağ Altuğra, Koronavirüs hastalarının Ayaktan Tanı Merkezi’ndeki iki poliklinikten hizmet alabildiklerini belirterek, söz konusu hastalarının söylendiği gibi acil serviste diğer hastalarla buluşturulmadığını söyledi. 

KORONAVİRÜS HASTALARI, 1102 NUMARALI TELEFONDAN YARDIM ALABİLİYORLAR

Bakan Altuğra, Koronavirüse karşı tüm önlem ve tedbirlerin alındığını, hastalarının 1102 numaralı telefonu arayarak, ilgili kişiden yardım alabileceklerini kaydetti.

Sağlık Bakanı Gürçağ Altuğra, Acil Durum Hastanesi’ni ziyaret ederek, yetkililerden bilgi alarak açıklamalarda bulundu.

Altuğra’nın ziyaretinde, Acil Durum Hastanesi Başhekimi Erol Uçaner, Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Adil Özyılkan, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Cenk Soydan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Deren Oygar ve bakanlık yetkilileri hazır bulundu.

Bakan Altuğra, tüm dünyada olduğu gibi ülkede de Koronavirüs vakalarının arttığına işaret ederek, bu artış karşısında Sağlık Bakanlığı ve hastane yönetim kurullarının önlemlerini aldığını, muhtemel bir artışa karşın altyapı, personel ve servislerin hazır olduğunu kaydetti.

Koronavirüs hastalarının hastaneye müracaat sayısı ve hastaneye yatış oranlarına bakıldığında bu rakamların çok yüksek olmadığını ve hastaların bir çoğunun hastalığı evinde geçirdiğini ifade eden Bakan Altuğra, bunun sevindirici olduğunu, şu anda hastanede Koronavirüsten 18 kişinin tedavi gördüğünü, genel durumlarının iyi olduğunu, yoğun bakımda da bir kişinin bulunduğunu ve onun da takibinin sağlıklı bir şekilde yapıldığını anlattı.     

AYAKTAN TANI MERKEZİ’NDE KORONAVİRÜS VAKALARI İÇİN İKİ TANE POLİKLİNİK HİZMET VERİYOR

Koronavirüs hastalarının 1102 numaralı telefonu arayabileceğini, ilgili kişinin hastaları şikayetine göre yönlendireceğini belirten Bakan Altuğra, hastaların doktor muayenesine ihtiyacı varsa Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Ayaktan Tanı Merkezi’nde Koronavirüs vakaları için iki tane polikliniğin hizmet verdiğini kaydetti.

Koronavirüs hastalarının acil serviste diğer hastalarla aynı anda buluşturulmadıklarını vurgulayan Bakan Altuğra, Pandemi Hastanesi’nin kapatılmadığını, Pandemi Hastanesi olarak adlandırılan Acil Durum Hastanesi’nin şu anda Göz Servisi ve Üroloji Servisi olarak hizmet verdiğini söyledi.

Bakan Altuğra, Mayıs ve Haziran ayında Koronavirüs müracaatlarını dikkate alarak yapılan değerlendirmede, 100 yataklı hastaneyi 1-2 kişilik yatışlarla meşgul etmemek adına bu kararı aldıklarını anlatarak, Üroloji Servisi’yle, Göz Servisi’nin Acil Durum Hastanesi’ne taşınmasının uygun olduğuna karar verdiklerini belirtti. 

“HASTAYLA DOKTOR KESİNLİKLE KOPARTILMAMIŞTIR…HER TÜRLÜ ÖNLEMİMİZ ALINMIŞTIR”

Bu iki servisin Acil Durum Hastanesi’ne taşınmasıyla ana binanın özellikle ameliyathanesinin yükünü ciddi şekilde hafiflettiğini ifade eden Bakan Altuğra, şöyle konuştu:

“Muhtemel Koronavirüs hastalarının sayısında beklenmedik bir artış gözlemlenirse biz bu hastaların mağdur edilmemesi yönünde gerek personel, gerek servis olarak altyapı hazırlıklarımızı tamamladık. Paniğe gerek yoktur. Koronavirüs hastaları, doktorlarıyla sürekli temas edebilecek noktada bağlantıları vardır. Hastayla doktor kesinlikle kopartılmamıştır. Her türlü önlemimiz alınmıştır.”

Bakan Altuğra, öte yandan Acil Durum Hastanesi’nde üst düzey özelliklere sahip MRI cihazının da halkın hizmetine açıldığını belirterek, buradaki hizmetin de ana binadaki yüklü yoğun talebi hafiflettiğine işaret etti.

Bakan Altuğra, Acil Durum Hastanesi’nde MRI cihazında her gün 10-15 hastaya hizmet verilebildiğini aktardı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.