SAĞLIK
okuma süresi: 2 dak.

Türkiye: Yurt dışından getirilen ilaçlara yerleşik temsilci zorunluluğu

Türkiye: Yurt dışından getirilen ilaçlara yerleşik temsilci zorunluluğu

Türkiye'de yurt dışından tedarik edilen ilaçlar için Türkiye'de yerleşik temsilci zorunluluğu getirildi.

Yayın Tarihi: 03/02/23 16:20
Güncelleme Tarihi: 03/02/23 16:48
okuma süresi: 2 dak.
Türkiye: Yurt dışından getirilen ilaçlara yerleşik temsilci zorunluluğu
A- A A+

Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumu'nun hazırladığı "Yurt Dışından İlaç Temini Yönetmeliği" Resmi Gazete’de bugün yayınlandı. Yönetmelik; “Hastalar için sağlığın yüksek seviyede korunmasını esas alarak, ülkemizde henüz ruhsatlı olmayan veya ruhsatlı olup da çeşitli sebeplerle piyasada bulunmayan beşerî tıbbi ürünlerin, yurt dışından şahsi kullanım amacıyla reçeteli olarak temin edilmesi ve hastanelerin yurt dışından toplu olarak ilaç teminine ilişkin usul ve esasları belirlemek” amacıyla hazırlandı.

Yönetmeliğe göre, yurt dışından tedarik edilen ilaçlar için Türkiye’de yerleşik temsilci bulunması zorunlu olacak ve yurt dışı ilaç tedarikçileri ilgili yükümlülükleri karşılamak kaydıyla temsilci olabilecekler. Bu madde, 3 Mart’ta yürürlüğe girecek.

Beşerî tıbbi ürünlerin temsilcisinin ilgili beşeri tıbbi ürün için yönetmelik kapsamında Türkiye’de yürütülecek faaliyetler için münhasıran tek yetkili olması zorunlu tutuldu. Yurt dışından toplu ilaç temini için başvurular Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yayımlanan kılavuza uygun olarak yalnızca hastaneler tarafından yapılacak. Toplu temin istisna olmak kaydıyla yurt dışından ilaç temini kapsamında herhangi bir kurum veya kuruluş tarafından kuruma direkt başvuru yapılamayacak. Bu madde de bir ay sonra yürürlüğe girecek.

Yönetmelik hükümlerine uymadığı tespit edilen yurt dışı ilaç tedarikçileri ile temsilcilere kurumca ithalat kısıtlaması da dahil olmak üzere ilgili mevzuatta yer alan her türlü yaptırım uygulanabilecek, faaliyetlerden men kararı verilebilecek. Men kararı uygulanan yurt dışı ilaç tedarikçilerinin var olan ithalat izinleri iptal edilecek. Yönetmelik hükümlerine ise kademeli olarak geçiş öngörüldü. (

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.