SAĞLIK
okuma süresi: 36 dak.

Sağlık Bakanı Altuğra: Hekimlerimizi bertaraf edecek şekilde bir adım atılması söz konusu değil

Sağlık Bakanı Altuğra: Hekimlerimizi bertaraf edecek şekilde bir adım atılması söz konusu değil

Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra, Tabipler Birliği’nin yasasına ket vuracak şekilde ya da ülkedeki hekimleri bertaraf edecek şekilde bir adım atılmasının söz konusu olmadığını belirterek, “Hepinizin içi rahat olsun” dedi.

Yayın Tarihi: 14/03/23 14:45
Güncelleme Tarihi: 14/03/23 16:32
okuma süresi: 36 dak.
Sağlık Bakanı Altuğra: Hekimlerimizi bertaraf edecek şekilde bir adım atılması söz konusu değil
A- A A+

Tıp Bayramı nedeniyle Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) Konferans Salonu’nda “Tıp Töreni” düzenlendi.

Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra törendeki konuşmasında, zaman mevhumu gözetmeden fedakarca emek veren sağlık camiası ve emekçilerini sevgi ve saygıyla selamladı.

Altuğra, Türkiye’de meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar da diledi.

Sağlık hizmetlerinin, insanlığa yapılan en büyük ve paha biçilmez hizmet olduğunu vurgulayan Altuğra, insan sağlığını koruyarak, insana daha kaliteli bir yaşam sunmayı görev edinen ve bu kutsal mesleği yerine getiren tıp camiasını gönülden alkışladığını belirtti.

Bakan Altuğra, tüm vatandaşların en temel hakkı olan sağlık hizmetlerinden eşit koşullarda ve en iyi şekilde yararlanabilmelerini sağlamak adına, sağlık siteminde yıllardır yaşanan sorunlara ve ihtiyaçlara öncelik verilerek, etkin ve kaliteli bir sağlık sisteminin oluşturulması ve daha çağdaş sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi için çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Göreve geldikleri günden bu yana halkın aldığı sağlık hizmetlerini en iyi seviyeye çıkarmayı hedeflediklerini dile getiren Altuğra, koruyucu ve önleyici, iyileştirici/tedavi edici ve rehabilite edici sağlık hizmetlerini hayata geçirme hedefi ile ilerlemeye devam ettiklerini kaydetti.

Ülke için henüz bir tehdit oluşturmasa da Maymun Çiçeği Virüsü ve Batı Nil Virüsü’nün dünya çapında etkileri ve oluşturdukları tehditlerin bakanlık tarafından incelendiğini ve gerekli tüm önlemlerin alındığını belirten Altuğra, tüm alanlarda çalışmaların ve projelerinin devam ettiğini söyledi.

Altuğra, yürüttükleri, “diyabet, hipertansiyon ve böbrek hastalıkları taraması”, “kanser taraması” ve sağlık hizmetlerinin daha fazla erişilebilir olmasına olanak tanıyan “Sen Gelemezsen Biz Geliriz” projesiyle, halka hizmeti evlere götürmeye devam ettiklerini belirtti.

Sağlık Bakanlığı olarak Türkiye Cumhuriyeti  Sağlık Bakanlığı ile imzaladıkları protokoller, gerçekleştirdikleri denetimler, istihdamlar aynı zamanda toplumu bilinçlendirme ve mevcut sağlık yapısını düzenleyici kararlar ile “kaliteli sağlık hizmeti”, “sağlıkta sürekli gelişim” mücadelesinin de sürdüğünü dile getiren Altuğra, anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin her koşulda olduğu gibi sağlık alanında da ülkeye yaptığı katkıların devam ettiğini söyledi.

“TABİPLER BİRLİĞİ’NİN YASASINA KET VURACAK ŞEKİLDE YA DA ÜLKEMİZDEKİ HEKİMLERİMİZİ BERTARAF EDECEK ŞEKİLDE BİR ADIM ATILMASI SÖZ KONUSU DEĞİL”

Türkiye ile KKTC hükümetleri arasında sağlık ve tıp bilimleri arasında iş birliğine dair anlaşma imzalandığına işaret eden Altuğra, bu anlaşma ve protokollerin ilk defa 2022 yılında imzalanmadığını ifade ederek, 2004, 2008 ve 2014 yılında da bu protokollerin Türkiye ve KKTC Sağlık Bakanlıkları arasında imzalandığını hatırlattı.

Protokollerin ruhunun değişmediğini güncellenerek, bugüne geldiğini belirten Altuğra, 20 Aralık 2022 tarihinde imzaladıkları güncel protokolün içeriğine yeni madde ilave edildiğini, ancak yasaların göz ardı edilmediğini vurgulayarak, “Tabipler Birliği’nin yasasına ket vuracak şekilde ya da ülkemizdeki hekimlerimizi bertaraf edecek şekilde bir adım atılması söz konusu değildir” dedi.

Protokolün Meclis’ten ve TBMM’den geçtikten sonra yürürlüğe gireceğini kaydeden Altuğra, şu anda çift uyruklu pratisyen hekimlerin mecburi hizmetlerini KKTC’de yapamadığını anlatarak, bunu sağlayacak maddeyi protokole eklediklerini söyledi. Altuğra, “Hepinizin içi rahat olsun… Atılan imzalar hukuk temellerine dayanan imzalardır” dedi.

“YENİ GİRNE HASTANESİ’NİN 2023 YILI SONUNDA TAMAMLANMASI ÖNGÖRÜLÜYOR”

Ülkede bir ilk olan Çocuk Acil Servisi’nin 24 Kasım 2022 tarihinde hizmete geçtiğini hatırlatan Altuğra, bunun büyük memnuniyet yarattığını söyledi. Yeni Girne Hastanesi’nin ihale sürecinin tamamlandığını ve inşaatının başladığını ifade eden Altuğra, 160 yatak kapasiteli, tam teşekküllü olacak olan hastanenin 2023 yılı sonunda tamamlanmasının öngörüldüğünü belirtti.

Şubat 2020 tarihinde yanan Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi (KVC) bölümünün yeniden hizmete girmesi için çalışmaların hızla devam ettiğini kaydeden Altuğra, servisin çok kısa sürede hizmete geçeceğini söyledi.

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Nöroloji yoğun bakım ünitesinin tadilata alındığını, daha çağdaş hizmet verecek duruma getirilmesi için tadilatının hızla devam ettiğini belirten Altuğra, ünitenin çok kısa sürede hizmete geçeceğini ve böylece özel hastanelere sevklerin sayısının azalacağını, Maliye’nin yükünün azalacağını ifade etti.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde Yayım ve İstatistik Şube Amirliği Birimi kadrosu açılarak Şube Amiri istihdam edildiğini, aynı zamanda biyoistatistik uzmanı istihdam edilerek, yasal ve sağlam bir zeminde ilk kez İstatistik Birimi kurulduğunu kaydeden Altuğra, şöyle devam etti:

“Bu birimle birlikte sağlıkta güvenilir verilere ulaşabilmek ve projeler yapabilmek için istatistiki verilenlerin toplanması ve yorumlanması sağlanacaktır. Dolayısıyla geleceğe yönelik sağlık planlamalarının yapılabilmesi, sağlık bilgilerinin kamuoyu ile paylaşılabilmesi, standartlara uyum sağlanması hedeflenmektedir.”

Uzun süredir tadilatının tamamlanması için beklemekte olan, Mağusa 112 istasyonunun ihale sürecinin tamamlandığını ve kısa süre sonra hizmete geçeceğini belirten Altuğra, Sağlık Bakanlığı randevu hattı olan 1101’den, Gazimağusa Devlet Hastanesi ve Girne Dr. Akçiçek Hastanesi için de randevu alınmaya başlandığını söyledi.

Sağlık bilgi sistemlerinin çalışmalarının da hızla sürdüğünü ifade eden Bakan Altuğra, “Sağlık alanında yeniliklerin, fırsatların takibinde, kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanabilmek adına politikalarımıza yön vermesi için daha fazla veriye erişim; planlarımız arasında yer almaktadır” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı olarak halkın en iyi ve kaliteli sağlık hizmetini alabilmesi için üreterek çalışmaya devam ettiklerini dile getiren Altuğra, ülke genelindeki hastane ve sağlık birimlerinin alt yapı eksiklerinin giderilmesine, fiziki şartlarının daha modern bir yapıya kavuşturulmasına yönelik düzenlemelerin süratle hayata geçtiğini söyledi. Sağlık altyapısı ve doktor kadrolarını güçlendirmek için ihtiyaç duyulan branşlarda kadroları genişlettiklerini ifade eden Altuğra, paydaşların görüşlerini önemsediklerini ve bu yönde ilerlediklerini belirtti.

ERHÜRMAN

Ana Muhalefet CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ise konuşmasında, “Benden önceki konuşmaları dinleyip de duymamışım gibi davranmak bana hiç uygun gelmiyor” diyerek, “Buradaki heyet artık neden bazı şeyler olmuyor meselesini çok daha samimi bir şekilde konuşmak zorundadır. Çünkü memlekette işler iyi gitmiyor” şeklinde konuştu.

“Var olan sorunları bilmemize ve defalarca dillendirmemize rağmen hükümet neden bunları çözmüyor” diye soran Erhürman, her sene bunların dile getirildiğini, sorunlar ve çözüm önerilerinin bilindiğini, ancak bunları hükümetlerin yapamadığını kaydederek, “Bu da bizim temel meselemiz” dedi.

Hekimler heyetinin siyasi tarihe bakıldığında, kendi meslek grubu içerisinden en fazla milletvekili ve bakan çıkaran heyet olduğuna dikkat çeken Erhürman, bu bakan ve milletvekillerinin bazılarının, Tabipler Birliği’nin, odaların veya sendikaların başkanlığını yaptığını da söyledi. “Hadi şimdi biri bana açıklasın. Ne oluyor yani o binanın altına girince… Bir şey oluyor da değişiyor insanlar?” diye soran CTP Genel Başkanı Erhürman, Remzi Gardiyanoğlu’nun konuşmasına işaret ederek, şöyle konuştu:

“Siyasetçi dediği hepsi aynı kovanın içinde olan her nedense ve hepsi de arabasına hastanede park yeri bulmak için torpil kullanan insanlardan oluşan o gruba muhtemeldir ki Remzi de bir sonraki dönem dahil olabilir ve ona ilişkin algı da değişmez.”

“KIBRIS TÜRK HALKI UZUN BİR SÜREDEN BERİDİR MODERN TOPLUM OLMA ÖZELLİKLERİNDEN VE NİTELİKLERİNDEN MAALESEF KAYBETMEYE BAŞLADI”

Sorunlara çözüm aranıyorsa gerçekçi olmak gerektiğini ifade eden Erhürman, son 3 yıllık dönemin belki de Kıbrıs Türk tarihinin, bilimin öneminin kavranması açısından en sarsıcı dönemi olduğunu kaydetti. Depremin ardından çok acı şekilde KTMMOB’nin mensuplarının ne kadar önemli olduğunu anladıklarını ifade eden Erhürman, “Esas mesele kulağı bilime çevirmektir. Kulağı bilime çevirdiğimiz noktada modern bir toplum olacağız ki bir özeleştiri; Kıbrıs Türk halkı uzun bir süreden beridir modern toplum olma özelliklerinden ve niteliklerinden de maalesef kaybetmeye başladı ve bu bizi çok tehlikeli bir mecraya sürüklüyor” dedi.

TC ve KKTC arasındaki uluslararası anlaşmaya kendinin de baktığını, hukukçu olarak Tabipler Birliği’nin yetkilerine müdahale içeren bir protokol olmadığı kanaatinde olduğunu ifade eden Erhürman, ülkede kim iktidarda olursa olsun hangi uluslararası anlaşma imzalanırsa imzalansın o mesleğin örgütüyle görüşülmeden imzalanmaması gerektiğini belirtti. Erhürman ayrıca, Tabipler Birliği’nin kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu olduğuna da dikkat çekerek, “Bu yapı Kıbrıs Türk idari yapısının içindedir. Kimse onu dışındaymış gibi değerlendiremez” şeklinde konuştu. Erhürman, Barolar Birliği ve KTMMOB’nin de bu yapının içinde olduğunu söyledi.

“BÜROKRASİ DE BİTİRİLDİ”

Deprem ve pandeminin bilimin önemini öğretmiş olması gerektiğini vurgulayan Erhürman, katılımcı yönetim anlayışının hayata geçirilmesi gerektiğini kaydetti. İstikrarsızlığın çok büyük sorun olduğunu ifade eden Erhürman, bürokrasinin de son derece önemli olduğunu belirterek, “Üzgünüm orası da bitirilmiştir” dedi. Bu nedenle birliğin çok önemli olduğunu vurgulayan Erhürman, “Bu ülkenin size 3-5 sene öncesine oranla çok daha fazla ihtiyacı vardır” diye konuştu.

“Birileri kendini siyasilerin dışında ve ‘siyasiler pis ben akım’ diye tanımladığında sonra kendileri siyasi olduğunda aynı lengerin içine girdiklerini dünyanın dört bir tarafında gördük. Bunları bırakalım” şeklinde konuşan Tufan Erhürman, “Hep beraber yapmamız gerekiyor bu işi ama siz bizden üstünsünüz. Siz bu bilimin temsilcilerisiniz. Bu bilimle, bu alanla ilgili bir şey yapılacaksa bunu yapacak ana özne siz olmalısınız. Siyasetçi de bunu bilmek zorundadır” ifadelerini kullandı.

“BİLİMİN SESİNE KULAK VERMEK KIBRIS TÜRK HALKI İÇİN KAÇINILMAZ BİR ŞEYDİR”

“Bilimin sesine kulak vermek Kıbrıs Türk halkı için kaçınılmaz bir şeydir” vurgusu yapan Erhürman, “Çok değerlisiniz, İyi ki varsınız” diyerek, konuşmasını tamamladı.

ATAOĞLU

Başbakan Yardımcısı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ise, Tıp Bayramı’nın tarihçesiyle ilgili bilgi vererek, bugünkü durumun da yurt savunmasıyla eşdeğer olduğunu belirtti.

Covid-19 salgını döneminde ve 6 Şubat depremiyle sağlıkçıların ne kadar önemli olduğunu herkesin fark ettiğini vurgulayan Ataoğlu, Covid 19’dan 7 bin 428, depremde de 505 sağlıkçının hayatını kaybettiğini söyledi.

Ataoğlu, şu anki sağlık Bakanının ne kadar uğraş verdiğine bizzat kendisinin Bakanlar Kurulu’nda şahit olduğunu, tüm yetkililerin imkanlar doğrultusunda ellerinden gelenin en iyisini yapmak için çalıştığını kaydetti.

Hastane yapımlarının  gecikmesine sebep olan konularda bilgi veren Ataoğlu, 9 milyona ihaleye çıkılan binaların üç ay sonra 25 milyona tamamlanamayacak hale gelmesinin sebeplerini anlattı.

Ataoğlu, bundan sonraki 14 Mart’ların bayram havasında geçmesi için kendilerinin de Sağlık Bakanlığı ile iş birliği içerisinde ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını belirtti.

TÖRE

Cumhurbaşkanı Vekili Zorlu Töre, 6 Şubat depreminde hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyerek, sağlıkçı olmanın önemine işaret etti, sağlıkcılığın en hümanist meslek olduğunu ve sevgiyle yapılması gerektiğini söyledi.

Tarih boyunca tıp eğitiminin önemine değinen Töre, sağlık alanının her zaman takdir gören bir meslek olduğunu vurguladı.

Sağlık çalışanlarının morallerinin yüksek olmasının, memnun, mutlu olmasının gerekliliğine işaret eden Töre, hasta haklarının da ciddi şekilde korunmasının da önemli olduğunu  kaydetti,  “Hasta olmazsa doktora da ihtiyaç olmaz” dedi.

Töre, zaman aşımında sağlık hizmetlerinin yetersiz kalmasının normal olduğunu, artan nüfus ve gelişen teknolojinin ve ortaya çıkan hastalıkların doğal sonucu olduğunu kaydetti.

Eğitim ve sağlığın ihmal edilmemesi gereken konular olduğunu, devletin ciddiyetini bu alanlarda göstermesi gerektiğini söyleyen Töre, “Yaşamla ilgili konularda biz greve gittik iş azalttık gibi şeyler olmamalıdır” dedi.

Töre, Meclisteki hekim milletvekili sayısının da her zaman fazla olduğuna işaret ederek, “Ülkedeki sağlık sorunları için siyasetten arınmış, ideoloji kavgalarına girmeden elbirliğiyle çalışalım. Bazı eksikliklerin de siyasi tavırlardan kaynaklandığını da unutmamalıyız” dedi.

Töre, "Çağdaş sağlık sistemi için her kim bize ne yardım yapacaksa, ister Türkiye olsun ister Rum tarafındaki hastaneler olsun dayanışma olacaksa elbette yapmalıyız temel olan insan sağlığıdır, insanı yaşatmaktır” dedi.

KKTC Sağlık Bakanlığı ve TC Sağlık Bakanlığı arasında 20 Aralık’ta imzalanan protokolün de gündem olduğu konuşmalarda, protokolün bazı maddelerinin KTTB yasasına aykırı olduğu savunularak, "Birliğin sürecin dışında bırakılması" eleştirildi.

Konuşmaların ardından meslekte 50’nci ve 25’inci hizmet yılını dolduran hekimlere plaket ve onur belgesi takdim edildi.

Törende ayrıca depreme gönüllü olarak giden hekimlere ve KTTB Psikolojik Destek Programı’nı yürüten Dr. Ayşe Zeki’ye plaket ve teşekkür belgeleri sunuldu. Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı, Lefkoşa Türk Belediyesi, Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Birliği ile Kıbrıs Türk Paramedikler Derneği’ne ise kurumsal ödüller takdim edildi.

GARDİYANOĞLU

Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu, konuşmasına, Anavatan Türkiye’de 6 Şubat’ta meydana gelen deprem felaketinde yaşamını kaybedenlere Allah’tan rahmet, geride kalanlara sabır dileyerek başladı. Gardiyanoğlu, “Tabi ki Melekler Takımı sizler bizimle hep yaşayacak hep kalbimizde olacaksınız ve umarım tüm topluma hep doğru yolu göstereceksiniz” dedi.

14 Mart Tıp Bayramı törenlerinin aslında bayram olarak kutlanmaması gerektiğini, bu törenlerde yıllardan beridir en çok konuşma yapma fırsatı bulan bir sivil toplum örgütü temsilcisi olarak hep dile getirdiğini hatırlatan Gardiyanoğlu, “Neyin bayramını kutlayacaktık ki. Benden sonra kürsüye gelecek tüm sivil toplum örgütleri aynen benim yaptığım gibi sağlıkta yarım asırdan beridir çözüm bekleyen sorunları anlatacak, siyasi irade bunları dinleyip not alacak ve tabi ki bundan önceki yıllarda olduğu gibi konuşmasında sağlıktaki tüm sorunları bildiğini ve çözeceğini sonu cekli caklı biten konuşmalar ile ifade edecektir” dedi.

“TIP BAYRAMINDA 2. KEZ KONUŞMA YAPMA FIRSATI BULAN SAĞLIK BAKANI GÖRMEDİM”

9 yıldır Tıp Bayramı etkinliklerinde konuşma yapma fırsatı olduğunu ve hiçbirinde 2. kez konuşma yapma fırsatı bulan sağlık bakanı görmediğini vurgulayan Gardiyanoğlu şöyle devam etti;

“Niye bizi yönetenler ülkedeki sorunları çözmek adına hiçbir çaba sarf etmiyor? Her şeyi hazır bekliyor ki? Çok mu zordu hastanelerimizi otomasyona geçirmek, yeni hastaneler yapmak, sağlıkta yeni bir sistem yaratmak ve insanlara anayasal hakları olan sağlık hizmetini sunmak. Biz bu kadar beceriksiz bir toplum muyuz? Yoksa biz bu sistemsizlikten nemalanıyoruz diye mi bunları yapmıyoruz. Bu soruların cevabını burada olan herkes aslında çok iyi biliyor. Bu yıl konuşma daveti aldığımda hemen büyük bir heyecanla kabul ettim, telefonu kapattıktan sonra defalarca düşündüm ben yine bu yıl farklı ne konuşacaktım ki?”

Gardiyanoğlu, konuşmasını yazarken kendi kendine yıllardan beridir sağlıktaki sorunları dile getirip çözüm bekleyen bir sivil toplum örgütü temsilcisi olarak acaba siyasi irade niye bu eleştirileri göz ardı ediyor diye mırıldandığını aktararak, Sonra cevabını bulmakta gecikmedim. Bizde makamlar ahbablara, akrabalara ve partililere çıkar sağlama yeridir. Bunu tüm toplum çok iyi bilmektedir. Bizde sağlık bakanı tanıdığına hastaneden erken tarihe MRI randevusu alan, arabasını doktor park yerine park edemeyen partinin ileri gelenlerinin park sorununu çözen bir makamdan ibarettir dedi.

Gardiyanoğlu, geçmişe bir yolculuk yaparak, geçmişte vaat edilenlere örnekler olarak  "1984’ten beri tüm tüm hükümet programlarında yer alan Genel Sağlık Sigortasına geçilecek ifadesini, 1990 yılında ilk kez dile getirilen sağlıkta otomasyon sistemini, 2017'de  temeli atılan Güzelyurt Hastanesini, yeni Lefkoşa Hastanesi ve farklı ortamlarda müjdesi verilen Girne Hastanesi"ni gösterdi.

Gardiyanoğlu, bugüne kadar Sağlık Bakanlığı koltuğuna oturmuş siyasetçiler sağlıkta tek bir icraat yapmış olsalar seçim dönemi bakanlığı bırakıp kapı kapı gezerek oy istemek zorunda kalmayacaklarını  ileri sürerek, “Bir an önce yapılması gereken milletvekili seçileceklere yaş ve dönem sınırı getirmektir” dedi.

İki dönemden fazla kimsenin milletvekili olmasına yasal olarak izin verilmemesi gerektiğini söyleyen Gardiyanoğlu, “Bunu yapabilecek kadar yürekli miyiz? Zannetmem, çünkü bizdeki memlekete hizmet aşkı mezarda bitecek kadar büyük hatta son dönemlerde babadan anadan evlada geçecek kadar uçsuz bucaksız” dedi.

Gardiyanoğlu, hiç vakit kaybetmeden sağlıktaki tüm paydaşların bir araya gelmesi ve ulusal sağlık politikaları oluşturulması gerektiğini ifade ederek, “Sağlığı siyasetçilerin oyuncağı olmaktan kurtarmalıyız. Kim sağlık bakanı olursa olsun yol haritasından sapmasına asla izin vermemeliyiz. Gün sağlıkçıların birlik olma günüdür bunu yaptığımız takdirde 14 Martları bayram havasında kutlayabiliriz” dedi.

ONBAŞI

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası Başkanı Şükrü Onbaşı da, 14 Martların, ülkede uygulanan sağlık politikaları nedeniyle bayram havasından uzak ve buruk bir şekilde kutlandığını belirterek, hekimliğin en temel ilkesinin insan sağlığını korumak olduğunu vurguladı.

Hekimlerin, insan haklarının bütünsel olduğu bilinciyle ve insanın doğuştan gelen yaşama hakkının kutsallığından ödün vermeden mesleki uygulamalarını yapması gerektiğini söyleyen Onbaşı, Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası kurulduğu günden beridir ülkede yaşayan herkesin din, dil, ırk, cinsiyet, mezhep, cinsel yönelim, politik düşünce ve sosyoekonomik durum ayrımı gözetmeksizin güvenli, ulaşılabilir ve ücretsiz sağlık hizmeti alması için çalıştığını belirtti.

Kamu hekimleri olarak, yıllardır hastalıklar dışında ülkedeki sağlık sisteminin güçlendirilmesine yönelik çalışmalar yaparken aynı zamanda yasal düzenlemelerdeki eksiklikler, alt yapı eksiklikleri, hekim, hemşire ve yardımcı personel eksiklikleriyle de mücadele ettiklerini kaydeden Onbaşı, kamu sağlık merkezlerinde hekim eksikliklerinin dayanılmaz boyutlara ulaştığına işaret etti.

Onbaşı, bazı branşlarda hizmetlerin eksiklikler nedeni ile aksayarak yürütülemediğini, hatta bazı branşların son istifalardan sonra kapandığını ifade ederek, ülkede, üçüncü basamak sağlık hizmeti veren tek merkez olan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi bünyesinde endokrinoloji ve gastroenteroloji uzmanı olmadığını, romatoloji, hematoloji ve nefroloji servislerinde de sadece birer uzman bulunduğunu belirtti.

“ÖZELLİKLİ İLAÇLAR DEĞİL BASİT AĞRI KESİCİ VE ANTİBİYOTİKLERİN DE EKSİKLİĞİ HEKİMLERLE HASTALARI KARŞI KARŞIYA GETİRMEKTEDİR”

“Hemen her branştan pediatrik yan dal uzmanlarımızın ülkeye dönüşleri sevindirici olmakla birlikte, Sağlık Bakanlığımızın dahiliye yan dal uzmanı yetiştirmeye yönelik bir çalışması var mıdır?” diye soran Onbaşı şöyle devam etti:

“Global bir kriz olan ilaç eksikliği her yönü ile her alanda hissedilirken en çok da onkolojik hasta gruplarını etkilemektedir. Özellikle hormonoterapi ve immunoterapide kullanılan ilaçların kesintisiz tedariki hayati öneme sahiptir. Sadece özellikli ilaçlar değil basit ağrı kesici ve antibiyotiklerin de eksikliği hekimlerle hastaları karşı karşıya getirmektedir. Bu sorunun bir an önce çözülmesi temennimizdir.

Ameliyathanelerin ve servislerin kapasitelerinin yetersizliği ve doluluğu nedeni ile genel cerrahi, ortopedi, plastik cerrahi ve göğüs cerrahisi gibi branşlar aylar sonraya ameliyat randevusu verebilmektedir. Ameliyathanelerin artan cerrahi branş uzmanlarına cevap verecek şekilde, her yönü ile geliştirilip artırılmasını talep ediyoruz.”

Onbaşı, kamu hastanelerindeki yoğun bakım kapasitelerinin artan nüfus karşısında artık yetersiz olduğunu, toplumun ihtiyaçları hesaplanarak yeni ve çağdaş yoğun bakım üniteleri kurulması, hekim, hemşire, yardımcı personel ve teknolojik olarak tam teşekküllü hazırlanması gerektiğini belirtti.

Yoğun bakım yatağı yetersizliği nedeni ile sevklere harcanan paraların kamu maliyesine ciddi zarar verdiğini savunan Onbaşı, “Sendikamıza son zamanlarda meslektaşlarımızdan hastane yöneticileri ile ilgili çok yoğun şikayetler gelmektedir. Üzülerek söylemek zorundayız bu pozisyondaki bazı meslektaşlarımız koltuk ve güç zehirlenmesi yaşamakta, yetkilerini doğru kullanamamakta, meslektaşlarına baskı ve mobbing uygulayarak hastaneleri yönetmeye çalışmaktadır” dedi.

BAKANLIĞI HASTANELERİ DENETLEMEYE DAVET ETTİ

Çağın yönetici hastalığı olan mobbingin tedavisinin denetim olduğunu vurgulayan Onbaşı, Sağlık Bakanlığı’nı hastane başhekimlerinin icraatlarını denetlemeye ve hastanelerde iş barışını yeniden tesis etmeye davet etti.

6 Şubat’ta yaşanan depremde hem Türkiye’nin hem de ülkenin telafisi olmayan kayıplar verdiğini vurgulayan Onbaşı, buradan çıkarılması gereken dersler olduğunu söyledi.

Onbaşı, “Doğal afetlerde kesilmemesi gereken sağlık hizmetlerini nasıl sürdüreceğimizin çalışması yapıldı mı? Ülkemizdeki kamu binalarının durumu ortada iken, olası bir depremde hastanelerimiz zarar görürse nasıl bir yol izleneceğinin planı yapıldı mı? Hasarlı okulları boşaltıp çocuklarımızı çadırlarda ders yapmaya mahkûm eden hükümetimizin hastaneler için planını merak ediyoruz. En hızlı şekilde Yeşilırmak’tan Dipkarpaz’a kadar bütün kamu sağlık merkezlerinin depreme dayanıklılık analizlerinin yapılmasını, sonuçlarının tüm şeffaflığıyla kamuoyu ve bizlerle paylaşılmasını talep ediyoruz” dedi.

SAĞLIKTA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ

20 Aralık 2022 tarihinde Sağlık Bakanının Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı ile “sağlıkta iş birliği” protokolü imzaladığını hatırlatan Onbaşı, “Protokolün hazırlık evresinde hiçbir paydaş kuruluş ile istişare edilmedi, sonrasında da içeriğine tarafımızca ulaşılamadı. Ne yazıktır ki protokolün içeriğine yasalaşma aşamasında Meclis alt komitesinde ulaşabildik. Söz konusu protokolü incelediğimiz zaman KTTB Yasası ve ülkemizde yürürlükte olan başka yasalarla da çeliştiğini tespit ettik” dedi.

Onbaşı, üç yıl önceki hastane yangınında hastaları ve hastaneyi tahliye edenlerin kamu hekimleri olduğunu anımsatarak, “Covid-19 pandemisinde, dönemin hükümetinin bütün organizasyon hatalarını da, sağlık sistemindeki eksikleri de kompanse eden yine biz kamu hekimleriydi. Bizleri yok sayamazsınız” dedi.

Onbaşı konuşmasını, “Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası, her zaman olduğu gibi bugün de ülke hekimlerinin meslek örgütü Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nin ve yasasının yanında, onu hedef alanların ise karşısında duracaktır” diyerek, tamamladı.

BAKKALOĞLU

Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası Başkanı  Halil Bakkaloğlu ise, diş ve diş eti hastalıklarının bugün dünyada olduğu gibi ülkede de en sık rastlanan bir sağlık sorunu olduğunu belirterek, koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetlerini geliştirmek, sürdürmek hedefine yönelik stratejilerle bilimsel ve teknik desteğin Sağlık Bakanlığı ile Diş Tabipleri Odası’nın ortak çalışmasında olması gerektiğini söyledi.

Kamu hastanelerinde verilen diş tedavilerindeki hizmetin yükseltilebilmesi için modern teknolojilerin kullanılması ve çeşitliliğinin artırılması gerektiğini ifade eden Bakkaloğlu, “Devlet hastanelerinde verilen hizmetlerin çeşitliliği son 30 yıldır değişmemiştir” dedi.

“KAMUDA DA TAM DONANIMLI DİŞ MERKEZLERİ KURULMALI”

Verilen hizmetlerin sınırlı olmasından dolayı halkın özele gittiğini kaydeden Bakkaloğlu, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi haricindeki devlet hastanelerindeki diş hekimliği hizmetlerinin küçük bir oda içerisinde verildiğini belirtti. Bakkaloğlu, “Kamuda da tam donanımlı diş merkezleri kurulmalıdır” dedi.

Bakkaloğlu ayrıca, devlet hastanelerindeki hizmetlerin artırılabilmesi, mevcut hekimlerin yükünü azaltabilmek için uzman ve uzman diş hekimi/doktoralı diş hekimi kadrolarının artırılması gerektiğini söyledi.

Halil Bakkaloğlu üniversiteler konusunda ise, önemli olanın diploma sayısını artırmak değil, yetişecek hekimin bol vaka görerek yetişip, o diplomayı alması olduğunu vurguladı ve şu anda var olan 8 diş hekimliği fakültesi sayısının daha da artırılmaması gerektiğini kaydetti. Bakkaloğlu, “Hekim haklarının savunulmak zorunda kalmadığımız nice 14 Mart Tıp Haftası’nı kutlamamızı dilerim” dedi.

TAŞARGÖL: “HER KOŞULDA SAĞLIK HİZMETLERİNİN VERİLEBİLMESİ TÜM SAĞLIKÇILARIN EN ÖNEMLİ KONUSU”

Kıbrıs Türk Tabipleri Odası Başkanı Ömer Taşargöl, sağlık mensuplarının 14 Mart Tıp Bayramını kutlayarak, üniversite yıllarında zorlu bir eğitim süreciyle başlayan doktorluğun, sürekli yenilenmeyi, gelişmeleri izlemeyi, bilimsel araştırmaların merkezinde olmayı gerektiren bir meslek olduğunu vurguladı.

Modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilen 14 Mart’ın, Tıp Bayramı olarak kutlandığını, ilk Tıp Bayramı’nın 1919 yılında yurt savunma hareketi olarak başladığını ve tıbbiyeli öğrencilerin İstanbul’da işgâl kuvvetlerine karşı protestolarına dayandığını hatırlatan Taşargöl, “Bu tarihten itibaren; geçmişten günümüze 14 Mart haftası, Tıp Haftası ve Tıp Bayramı olarak kutlanır olmuştur” dedi.

Bu yıl yaşanılan deprem felaketi nedeniyle buruk bir bayram yaşadıklarını ifade eden Taşargöl, her koşulda olduğu gibi doğal afetler ve olağan üstü hallerde de etkin ve ulaşılabilir sağlık hizmetlerinin verilebilmesinin tüm sağlıkçıların en önemli konusu olduğunu belirtti.

Taşargöl, sağlık hizmetlerinin etkin ve ulaşılabilir kılınması, hastane koşullarının iyileştirilmesi, koruyucu hekimlik uygulamalarının yaygınlaştırılması ve nitelikli personel gereksiniminin karşılanması yönündeki çabalara hız verilmesini temenni etti.

Bu amaca yönelik; bir yandan sağlık hizmetinin aksayan yönlerini düzeltmek amacıyla gerekli adımlar atılırken diğer yandan da sağlık hizmetlerine daha çok kaynak ayrılması ve yatırımların sürdürülmesinin zorunlu olduğunu dile getiren Taşargöl, “Meslektaşlarımızın yoğun ve stresli çalışma koşullarında, herkesin yardımına, güvenine ve desteğine gereksinim duydukları göz ardı edilmemelidir” dedi.

Taşargöl, sağlık alanındaki tüm sorunların kısa sürede çözülmesini temenni ederek, insanı yaşatmayı, insanlığa daha nitelikli bir yaşam sunmayı amaç edinen, bu kutsal, saygın ve onurlu mesleği büyük özveriyle yerine getiren tıp doktorlarının Tıp Bayramı’nı kutladı.

ÖZANT

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı  Ahmet Özant konuşmasında, sağlığa erişimin her bireyin anayasal hakkı olduğunu vurgulayarak, “Bu hakkın tüm yurttaşlarca eksiksiz kullanılabilmesi, sağlık hizmetlerinin kalitesi ve sağlık alanında ulaşılan düzey, günümüzde çağdaşlık göstergelerinden kabul edilmektedir” dedi.

Devletin, bireylere sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürebilecekleri sosyo-ekonomik ve kültürel ortamı sağlamasının temel koşul olduğunu kaydeden Özant, “Hayallerin ulaşılmaz, umutların tükendiği, gerçeklerin ise can yakıcı ve acımasız olduğu bir ülke yarattık” şeklinde konuştu.

Özant, hastanede alt yapı ve personel eksiklikleri nedeniyle ülkede etkin ve yeterli bir sağlık hizmeti verilemediğini belirterek, taleplerini şöyle sıraladı:

“-Tam donanımlı alt yapıya sahip, tüm ekipmanları ve en yeni teknolojik cihazları bulunduran yeni bir devlet hastanesi inşası hemen başlamalı

-Sağlık sisteminde koruyucu sağlık hizmetleri esas olmalı

-Basamak hekimliği sistemi hemen kurulmalı

-Tam donanımlı alt yapıya sahip, tüm ekipmanları ve en yeni teknolojik cihazları bulunduran yeni bir devlet hastanesi inşası hemen başlamalı

-Sağlıkta sözlü ve fiziksel şiddet için ivedi katı yasal düzenlemeler yapılmalı

-Sağlıkta tüm sorunların çözümü için acil reform yapılmalı

-Devreye girecek etkin bir genel sağlık sigortası ile hastaların hekim seçme hakkı sağlanmalı

-“Bahaneler bulmaktan vazgeçip, çareler bulmak için irademizi ortaya koymamız gerekiyor"

Etkin, modern, kapsayıcı ve ülke gerçeklerine uygun adalı bir sağlık sistemi kurmak gerektiğini kaydeden Özant, “Hedefimiz, medeni ve çağdaş bir toplum olma yolunda ilerlemekse, yıllardır dile getirdiğimiz var olan sorunları çözmek için bahaneler bulmaktan vazgeçip, çareler bulmak için irademizi ortaya koymamız gerekmektedir” diye konuştu.

Tüm sağlık personeline hak ettikleri yaşam olanaklarının sağlanması ve hasta yoğunluğunun azaltılmasına yönelik düzenlemelerin yapılmasının, sağlık hizmetlerinde kaliteyi artıracak önemli etkenlerden olduğunu dile getiren Özant, neden hükümetin sorunları ve çözümleri bildiği halde bunları gerçekleştiremediğini sorguladı.

Özant, halkın daha kaliteli bir sağlık hizmetini ülkenin her köşesinde kolay ulaşılabilir şekilde almasının, sağlık çalışanlarının ise haklarının verilmesi, huzur ve güven içinde çalışmalarının sağlanması gerektiğini belirtti.

“Yarım kalmış bitirilememiş hastaneler şeffaf ihaleler ile bir an önce bitirilmelidir” diyen Özant, “Sağlık merkezleri ve sağlık ocaklarının amaçları doğrultusunda hizmet verebilmeleri için kadroları ve koşulları iyileştirilmelidir” şeklinde konuştu.

Yılan hikayesine döndüğünü savunduğu Lefkoşa’ya yeni bir hastane yapılmasının  gerekliliğini dile getiren Özant, “Biz kısa vadede çok işler yapan değil, uzun vadede bile hiçbir şey yapamayan yönetimler olma konusunda rekorlara koşuyoruz” iddiasında bulundu.

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin depreme dayanıklı olmadığı yönündeki raporlara işaret eden Özant, deprem raporlarının açıklanmasını istedi. “Doktor, hemşire, ebe, diğer sağlık emekçileri, hastalar, hasta yakınlarının hayatlarını riske atmayın” diyen Özant, yaşanması muhtemel kayıplar durumunda hiçbir vicdanın bunun altından kalkamayacağını söyledi.

Özant, “Nasıl ki Adıyaman’da yaşanan felaketin sorumlularını cezalandırmak için çaba harcıyoruz, bilin ki yaşanacak felaketi bile bile önlemler almayan yöneticiler olarak bizler de STÖ ve meslek örgütleri olarak sizin peşinizi bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

Direkt veya dolaylı olarak toplum sağlığını ilgilendiren tüm sorunların ve çözümlerin konuşulduğu her platformda KTTB’nin olması gerektiğini kaydeden Özant, şöyle devam etti:

“Bizleri dışlama lüksünüz yoktur. Bizleri görmezden gelerek oldubittilerle, dayatmalarla iş yapmaksa niyetiniz, vazgeçiniz. Sahip olduğumuz yasalarımıza müdahale ederek yetkisiz ve etkisiz kılmaksa niyetiniz, vazgeçiniz. Çünkü asla izin vermeyeceğiz.”

“PROTOKOLÜN BAZI MADDELERİNİN KTTB YASASINA AYKIRI OLDUĞUNU TESPİT ETTİK”

KKTC Sağlık Bakanlığı ve TC Sağlık Bakanlığı arasında 20 Aralık’ta imzalanan protokolün hazırlanması, görüşülmesi sürecinde dışarıda tutulduklarını savunan Özant, şunları kaydetti:

“Geri dönüşü mümkün olmayan hale gelene kadar bilgi dahi edinemedik. Gelinen son noktada protokolün bazı maddelerinin KTTB Yasasına aykırı olduğunu tespit ettik. Bildiğiniz gibi KTTB Yasası gereğince, meslek örgütümüze üye olmayan hekimler KKTC sınırları içerisinde hekimlik mesleğini icra edemezler. Söz konusu protokolle KTTB Yasasına dahil olmadan ülkemizde hekim çalıştırmanın yolu açılmaya çalışılmaktadır. Buna izin veremeyiz.”

Siyaseti, kişisel veya partisel çıkarlar doğrultusunda değil, toplum yararına ve çıkarına olacak şekilde ve öncelik vererek yapmak gerektiğini dile getiren Özant, hükümetlerin kısa ömürlü olması, istikrarın bozulması nedeniyle başlatılan çalışmaların yarım kaldığını kaydetti.

KTTB Başkanı Özant, ülkede etkin, kapsayıcı, modern ve nitelikli adalı bir sağlık sisteminin kurulması için çağrı yaparak, daha sağlıklı, daha düzenli, daha modern bir sağlık sistemi ile gelecek 14 Mart törenini kutlamayı diledi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör