SAĞLIK
okuma süresi: 4 dak.

Altuğra: Her yeni güne yaşlanmak için değil, sağlıklı yaşamak ve yaş almak için başlamak bir seçimdir

Altuğra: Her yeni güne yaşlanmak için değil, sağlıklı yaşamak ve yaş almak için başlamak bir seçimdir

Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra, 18-24 Mart " Yaşlılar Haftası " dolayısıyla yayımladığı mesajda, yaşlılığın hastalık değil, yaşam sürecinin bir parçası olduğuna işaret ederek “Her yeni güne yaşlanmak için değil, sağlıklı yaşamak ve yaş almak için başlamak bir seçimdir” dedi.

Yayın Tarihi: 17/03/23 17:15
okuma süresi: 4 dak.
Altuğra: Her yeni güne yaşlanmak için değil, sağlıklı yaşamak ve yaş almak için başlamak bir seçimdir

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Altuğra mesajında, Devlet Planlama Örgütü tarafından yapılan projeksiyonlara göre ülkede yaşlı nüfus oranının yüzde 13’e çıkmasıyla Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanan “çok yaşlı bir nüfus”a sahip olunduğunun görüldüğünü belirtti.

Nüfusun yaşlanmasının sağlık politikalarının yeniden düzenlenmesine, yaşlı  bakım hizmetlerinin geliştirilmesi ve iyileştirilmesine duyulan ihtiyacı artırdığını kaydeden Altuğra, şöyle devam etti:

“YAŞLILARIN SOSYAL, KÜLTÜREL VE EKONOMİK HAKLARLA YAŞAMASI, TOPLUMSAL YAŞAMA AKTİF KATILIMLARINI SAĞLAMAK DEVLETİN ÖNCELİKLİ GÖREVİ”

“Yaşlılarımızın kimseye muhtaç olmadan sosyal, kültürel ve ekonomik haklarla yaşamaları, toplumsal yaşama aktif katılımlarını sağlamak devlet olarak öncelikli görevimizdir. Bu görevin bilincinde çalışmalarını sürdüren bakanlığımız, deneyimlerine her zaman önem verdiğimiz yaşlılarımızla ilgili koruyucu ve rehabilite edici sağlık hizmetlerini sunmaktadır.

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin yürüttüğü Evde Bakım Hizmetleri’nin yanısıra, ‘Sen gelemezsen biz geliriz’ projemizle sağlık hizmetine ulaşamayan dezavantajlı bireylerin ve yaşlılarımızın ayağına sağlık hizmetini götürmeye devam etmekteyiz.

Aynı zamanda bakıma muhtaç ve aile bakımını kaybetmiş yaşlılarımıza da Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi ve Kalkanlı Yaşamevi’nde hizmet vermekteyiz.”

Sağlık Bakanı Altuğra, ülkede kanser görülme sıklığındaki artışın, kanser hastalarının tedavilerle yaşam süresinin uzaması, artan kronik hastalıklar, Palyatif Bakım Hizmetlerine ihtiyaç duyulmasına yol açtığını, hasta ve ailesinin bakımla ilgili sorumluluklarını artırdığını kaydederek “Bu çerçevede  yaşlı bireyin alışkanlıkları ve değerlerine  hassasiyet göstererek, stres ve ağrıya yönelik semptomatik tedavinin sağlanması ve yaşam kalitesinin arttırılması amacıyla ‘Palyatif Bakım Hizmetleri’ ile ilgili Bakanlığımızın çalışmaları devam etmektedir” dedi.

“SAĞLIKLI YAŞLANMA SON YILLARIN EN ÖNEMLİ GÜNDEMİ”

Bazı hastalıkların ilerleyen yaşla birlikte arttığı ve kronikleştiğinin bilindiğine işaret eden Bakan Altuğra bu nedenle sağlıklı yaşlanmanın son yılların en önemli gündemi olduğunu belirtti ve ekledi:

“Sağlıkla ilgili konularda bilgi sahibi olmak, yeterli ve dengeli beslenmek, düzenli fiziksel aktivite ve egzersiz yapmak ve rutin sağlık kontrollerini yerine getirmek sağlıklı yaşlanmada anahtar konulardır.”

Sağlık Bakanı Altuğra, mesajını “Unutulmamalıyız ki yaşlılık hastalık değil, yaşam sürecinin bir parçasıdır. Her yeni güne yaşlanmak için değil, sağlıklı yaşamak ve yaş almak için başlamak bir seçimdir. Bu vesile ile bilgi, beceri ve deneyimleri her zaman bize yol gösteren yaş almış bireylerimize saygılarımı sunarak, haftalarını kutluyorum.” ifadeleriyle tamamladı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.