SAĞLIK
okuma süresi: 3 dak.

Depresyonun kodlarının çözülmesi için sinir devreleri inceleniyor

Depresyonun kodlarının çözülmesi için sinir devreleri inceleniyor

ABD’li araştırmacılar, insan beynindeki nöral devreleri anlayarak, sıklıkla vahim sonuçlara yol açan depresyonu deşifre etmeyi başardı.

Yayın Tarihi: 18/03/23 18:28
okuma süresi: 3 dak.
Depresyonun kodlarının çözülmesi için sinir devreleri inceleniyor

Depresyon tedavisi, hastalığın çeşitliliği ve karmaşıklığı nedeniyle oldukça zor olarak niteleniyor. Her ne kadar depresyon tedavisi için ilaçlar mevcut olsa da hastaların üçte biri birinci basamak ilaç tedavilerine yanıt vermiyor. Bu durum, daha kişiselleştirilmiş tedavilerin geliştirilmesini gerektiriyor. Kişiselleştirilmiş tedavinin, Biological Psychiatry dergisinin son sayısında yayımlanan yeni bir çalışmada sunulan, depresyonun nörofizyolojik mekanizmalarının daha iyi anlaşılması sayesinde mümkün olabileceği belirtiliyor.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre ABD’deki Baylor Tıp Fakültesi’nden Sameer Sheth liderliğindeki araştırmacılar, tedaviye dirençli majör depresyonlu hastaların prefrontal kortikal bölgelerinden elektrofizyolojik kayıtlar topladı. Prefrontal korteks, psikiyatrik ve bilişsel bozukluklarda önemli bir rol oynuyor ve kişinin hedef belirleme ve alışkanlıklar oluşturma yeteneğini etkiliyor. Oldukça gelişmiş olan beyin bölgelerinin insan olmayan modeller üzerinde incelenmesi ise oldukça zor. Bu nedenle insan beyni aktivitesinden toplanan veriler oldukça değerli kabul ediliyor.

Araştırmacılar, kafatasının içine implante edilen elektrotlar kullanılarak beynin yüzeyinden nöral aktiviteye yönelik elektrofizyolojik kayıt yaptı ve dokuz gün boyunca her katılımcının depresyon şiddetini ölçtü. Hastalar, mevcut ilaçlar işe yaramadığında kullanılan bir yöntem olan ‘derin beyin stimülasyonu’ (DBS) kullanılarak tedavi yürütmek amacıyla bir fizibilite çalışmasının parçası olarak beyin ameliyatı olmuşlardı.

Araştırmacılar, düşük depresyon şiddetinin azalmış düşük frekanslı nöral aktivite ve artan yüksek frekanslı aktivite ile ilişkili olduğunu tespit etti. Ayrıca ön singulat korteksteki (ACC) değişikliklerin, depresyon yollarının ve semptomlarının çeşitli doğasıyla uyumlu olarak depresyon şiddetinin en iyi tahmin alanı olduğunu da belirlediler. Bunun yanı sıra depresyonun ciddiyetini başarıyla tahmin eden bireysel özellik kombinasyonlarını buldular.

Dr. Sheth, Biological Psychiatry dergisini yayınlayan Elsevier yayınevinin internet sitesinde perşembe günü yayınlanan bir raporda şu ifadelere yer verildi:

“Karmaşık psikiyatrik veya nörolojik bozuklukların tedavisinde nöromodülasyon tekniklerini kullanmak için altta yatan nörofizyolojiyi anlamamız gerekir. Ruh halinin insan frontal lob devrelerinde nasıl kodlandığını anlama konusunda ilk ilerlemeyi kaydettiğimiz ve bu veriler daha fazla kullanılabilir hale geldiği için mutluyuz. Bireyler arasındaki ortak kalıpları belirleyebilmeyi umuyoruz. Bu bilgi, yeni nesil depresyon tedavilerini tasarlamak ve kişiselleştirmek için kritik önemde olacaktır.”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.