SAĞLIK
okuma süresi: 5 dak.

Bazı örgütler, Türkiye-KKTC arasındaki sağlık ve tıp bilimleri iş birliği anlaşmasını eleştirdi

Bazı örgütler, Türkiye-KKTC arasındaki sağlık ve tıp bilimleri iş birliği anlaşmasını eleştirdi

Ülkedeki bazı örgütler, KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti arasında sağlık ve tıp bilimleri alanlarında iş birliğine dair imzalanan anlaşmanın ‘içerdiği muğlak ve geniş konu başlıkları nedeniyle’ ülke sağlık sistemini yurtdışına bağımlı hale getireceğini savundu.

Yayın Tarihi: 05/05/23 16:35
okuma süresi: 5 dak.
Bazı örgütler, Türkiye-KKTC arasındaki sağlık ve tıp bilimleri iş birliği anlaşmasını eleştirdi

Ülkede örgütlü bazı birlik, dernek ve sendikalar, KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti arasında sağlık ve tıp bilimleri alanlarındaki anlaşmada sağlık alanında mevzuat düzenlemeleri ile organ, doku ve kök hücre naklinde suiistimale varabilecek ve modern tıp dışında olan uygulamaların yasallaşmasına neden olabileceği ve hassas veri olarak nitelenen bilgilerin veri güvenliği tehdidini de artacağı uyarısında bulundu.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Kıbrıs Türk Barolar Birliği, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği, Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (TIP-İŞ), Evrensel Hasta Hakları Derneği, sağlık alanında iki ülke arasında imzalanan anlaşma konusunda ortak açıklama yaptı.

Örgütler, anlaşmanın yürürlüğe girmemesi, revize edilmesini talep etti.

“GÖRÜŞ ALINMADI”

Ortak açıklama yapan 6 örgüt, söz konusu anlaşma içeriğinin sağlık alanında çalışmalar yürüten hiçbir örgütle paylaşılmadığını, görüş veya öneri alınmadığını ve Meclis onayına gelene kadar gizlendiğini ileri sürdü.

Açıklamada, “Meclis onay yasası gerekliliği nedeniyle Meclis komitesinde erişilebilen anlaşma incelendiğinde, içerdiği muğlak ve geniş konu başlıkları nedeniyle ülkemiz sağlık sistemini yurtdışına bağımlı hale getirecek” ifadelerine yer verildi.

Sağlık örgütleri, anlaşmanın, ülkedeki mevcut kamu hastaneleri ve yeni yapılacak hastanelerin yönetim, yatırım, işleyiş modellerinin devlet hastanesi mantığından uzaklaştırıp özel kamu ortaklığına dönüştüreceğini savunarak, hassas veri olarak nitelenen bilgilerin vergi güvenliği tehdidinin de artacağı uyarısında bulundu.

Açıklamada, “Ortak veri kaydedilen programlar vasıtasıyla hastaneye başvuran kişilerin hassas veri olarak nitelenen kimlik, hastalık vb. özel bilgilerinin yurtdışında merkezi olan şirketler vasıtasıyla paylaşılmasını sağlayarak mevcut uygulamalarla var olan veri güvenliği tehdidini artıracak.” denildi.

Anlaşmanın, sağlık alanında mevzuat düzenlemeleri ile organ, doku ve kök hücre naklinde suiistimale varabilecek uygulamalar ve modern tıp dışındaki uygulamaların yasallaşmasına neden olabileceği uyarısında bulunan sağlık örgütleri, şu ifadelere yer verdi:

“T.C. Sağlık Bakanlığının bazı yetkilerini USHAŞ adlı şirkete delege edebileceğini belirttiği madde ile ilgili şirket sağlık alanının tüm alanlarında yetkili hale gelebilecek. Temel amacı Türkiye’de özel ve kamu hastanelerine yurtdışından hasta sağlayıp maddi kazanç elde etmek olan USHAŞ adlı şirket KKTC sınırları içerisinde faaliyetlerini bu yönde yürütebilecek.

İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi sarf, kozmetik vb. ürünlerin öncelikli olarak USHAŞ’tan temin edilmesi sağlanarak bağımlılık arttırılacak, bu konuda tekelleşmenin önü açılacak.

 TC ve KKTC uyruklu pratisyen hekimlerin mecburi hizmet yükümlülüğünü KKTC’de uygulanmasının kapsamı dar tutulduğu ve tüm çift uyrukluları kapsamadığından eşitlik ortamı sağlayamayacak.

Yarı zamanlı Türkiye hastanelerine uzmanlık eğitimi için giden hekimlerin özlük haklarının sağlanması ile ilgili hiçbir düzenleme yapılmayacak.”

“KAMUSAL SAĞLIK HİZMETLERİNE ULAŞIMININ DAHA DA KÖTÜLEŞMESİNE YOL AÇACAK”

Açıklamada, “İnsanların mental olarak zorlandığı, belirsizliğin hâkim olduğu ve güven duygusunun yitirildiği böylesi bir dönemde, muğlak maddeler içeren uluslararası anlaşmalar toplumdaki huzursuzluğu artıracak, ücretsiz kamusal sağlık hizmetlerine ulaşımının daha da kötüleşmesine yol açacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

Anlaşmanın ülke sağlık sistemini güçlendirmek yerine dışa bağımlı hale getirecek, suiistimallere yol açabilecek, devlet hastanelerinden kamu özel ortaklığına geçilebilecek, hasta veri güvenliğini tehdit edecek, ilaç, tıbbi malzeme vb. gibi alanlarda tekelleşmenin önünü açabilecek, modern tıp uygulamalarından uzaklaştıracak bir anlaşma olduğunu savunan örgütler, yürürlüğe girmemesi ve yeni bir anlaşmayla revize edilmesini talep etti.

Toplum menfaati gözetilmesi adına oluşturulacak anlaşmanın hazırlanma aşamasında ilgili bütün örgütlerle iş birliği yapılmasını talep eden örgütler, iş birliği ve sağlık sisteminin daha iyiye gidebilmesi için her türlü katkıyı sunmaya hazır olduklarını belirtti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.