SAĞLIK
okuma süresi: 5 dak.

İntiharlar hangi mevsimlerde artıyor?

İntiharlar hangi mevsimlerde artıyor?

Önceki araştırmalar, intihar oranlarının kış aylarında en yüksek seviyede olduğunu varsayıyordu.

Yayın Tarihi: 15/05/23 14:30
okuma süresi: 5 dak.
İntiharlar hangi mevsimlerde artıyor?
A- A A+

Önceki araştırmalar, intihar oranlarının kış aylarında en yüksek seviyede olduğunu varsayıyordu. Ancak Translation Sectory dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma, Aralık ayı boyunca sabah saat dört ile beş arasında beyni kontrol eden intihar düşünceleriyle ilgili şaşırtıcı sonuçlar ortaya koydu. Çalışmada, intihar davranışı insidansının ilkbahar ve yaz başlarında zirve yaptığı belirtiliyor.

Nottingham Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden araştırmacılar, altı yıl boyunca Hollanda'daki Amsterdam Üniversitesi ve ABD'deki Harvard Üniversitesi ile iş birliği içinde, intihar ve kendine zarar verme konusundaki ruh halleri ve düşünceleri hakkında anketleri dolduran Birleşik Krallık, ABD ve Kanada'da 10 binden fazla kişinin yanıtlarını topladı.

Araştırmacılar katılımcıları üç gruba ayırdı. İlk grup, geçmişte intihara teşebbüs edenlerden oluşuyordu. İkinci grup, intihar veya kendine zarar verme düşüncesine sahip olan ancak intihar etmeyen kişileri kapsıyordu. Üçüncü gruptakilerde ise intihar düşüncesi veya kendine zarar verme davranışları yoktu.

Araştırmacılar, altı yıl boyunca kendine zarar vermeyle ilgili olumsuz algılarda genel bir artış gözlemlediler ve özellikle daha önce intihar girişiminde bulunanlar arasında ruh hali ve ölme arzusu üzerinde mevsimsel etkilerin olduğunu belirlediler.

Araştırmacılar, ellerindeki verilere dayanarak intihar düşüncelerinin kış aylarında (özellikle de Aralık ayında) en yüksek seviyeye ulaştığını gösterdiler. Daha fazla çalışma gerektiren muamma ise şuydu: ‘Dönüm noktasına’ ulaşmak neden birkaç ay sürüyor? Yani kış aylarında zirve yapan intihar düşüncesinin gerçekleşmesi neden ilkbahar ve yaz başlarında sabah 4'ten 6'ya kadar olan saat aralığında yoğunlaşıyor?

Çalışmanın baş araştırmacısı olan Nottingham Üniversitesi Öğretim Üyesi Brian O'Shea’nın çalışmanın yayınlandığı günlerde üniversitenin internet sitesinde yayınlanan bir yazısında şu ifadeler yer alıyor:

“Kış aylarının, ruh sağlığı sorunlarından şikâyet eden insanların moral bozukluğu ve depresyon yaşayabileceği bir dönem olduğu iyi bilinmektedir. Ancak şaşırtıcı bir şekilde, insanların ruh hallerinin düzeldiğini varsaydığımız ilkbahar, aslında insanların intihar etme riskinin en yüksek olduğu mevsimdir ve bunun nedenleri karmaşıktır. Araştırmamız, intihar düşüncelerinin ve olumsuz ruh hallerinin en kötü olduğu dönemin Aralık ayı, en iyi olduğu dönemin de Haziran ayı olduğunu gösteriyor. Bu çalışma, ruh hali ve kendine zarar verme düşünceleri etrafındaki geçici eğilimleri böylesine geniş bir ölçekte inceleyen ve herhangi bir müdahalenin en yararlı olabileceği zamanları belirleyen ilk çalışmadır.”

Kahire'nin kuzeydoğusunda bulunan Zagazig Üniversitesi'nden Danışman Psikiyatrist Dr. Ahmed Abdullah, çalışmanın yürütüldüğü topluluk için uygulamanın zamanlamasında bir sürpriz olduğunu düşünmüyor.

Dr. Ahmed Abdullah, Şarku’l Avsat'a yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı: “Araştırmanın yapıldığı toplulukların çoğunun ailevi bağları güçlü değil yahut aileleri yok. Bu nedenle yaz tatili dönemi, kişinin yalnız kaldığı bir dönemdir. Kişi, kış aylarında intihar düşüncesine sahip olsa da iş ve okuldaki arkadaşlarıyla bir araya gelmeleri, intihar eylemini gerçekleştirmesini engeller. İntihar için en uygun zaman, yalnızlığın yoğun olarak yaşandığı ve bir aile varlığının yokluğunun olduğu yaz mevsimidir.”

Abdullah, bu çalışmanın sonuçlarının tüm toplumlar için geçerli olmadığını, zira intihar düşüncelerinin ortaya çıkmasını etkileyen hava faktörünün yanı sıra aile faktörünün de toplumdan topluma farklılık gösterdiğini ifade etti.

Abdullah son olarak, “Arap toplumlarında kış mevsimi, Avrupa'daki kadar kötü hava şartlarıyla yaşanmıyor. Bu nedenle intihar düşüncelerinin oluşmasına pek elverişli değil. Ayrıca yaz döneminde, yani tatillerin olduğu dönemde, bizleri yalnızlıktan koruyan bir aile varlığımız var” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.