SAĞLIK
okuma süresi: 4 dak.

Özel hastanelerde tedarikte yaşanan sorunlar nedeniyle tetanoz aşısı bulunmuyor…

Özel hastanelerde tedarikte yaşanan sorunlar nedeniyle tetanoz aşısı bulunmuyor…

Birçok özel hastanede, tedarikte yaşanan sorunlar nedeniyle tetanoz hastalığına karşı korunmak için hayati önem taşıyan tetanoz aşısı bulunmuyor.

Yayın Tarihi: 21/05/23 21:00
Güncelleme Tarihi: 21/05/23 21:57
okuma süresi: 4 dak.
Özel hastanelerde tedarikte yaşanan sorunlar nedeniyle tetanoz aşısı bulunmuyor…

Tetanoz hastalığından korunmak için kullanılan tetanoz aşıları konusunda her yıl olduğu gibi bu yıl da sıkıntılar meydana geldi.

Ülkede faaliyet özel hastanelerde “tetanoz aşısı krizi” yaşanıyor… Birçok özel hastane tetanoz aşısı bulunmuyor.

ÖZEL HASTANELERDE “TETANOZ AŞISI” KRİZİ!

İlaç alım izinlerinde ve tedarikte yaşanan sorunlardan dolayı tetanoz aşılarını ülkeye getiremeyen özel hastaneler, hastalarına tetanoz tedavisi uygulayamıyor.

Devlet hastanelerinde ise ülkeye bu hafta içi getirtilen tatanoz aşılar dağıtılmaya başlandı. Şu anda 3-4 tane hastanede bulunan tetanoz aşıları, önümüzdeki hafta devlete bağlı bütün hastanelere dağıtılacak.

KONDE: TETANOZ AŞILARI GELECEK HAFTA BÜTÜN DEVLET HASTANELERİNE DAĞITILACAK

Sağlık Bakanlığı’na bağlı İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Serap Konde, konuyla ilgili Kıbrıs Postası’na özel açıklamalarda bulundu.

Tetanoz aşılarının bu hafta içi ülkeye geldiğini kaydeden Konde, “Bazı hastanelere dağıtıldı ama hepsine daha dağıtılmadı. Gelecek hafta hepsine dağıtılacak” dedi.

“TETANOZ AŞILARINI ÜLKEYE GETİRİRKEN SORUNLARLA KARŞILAŞABİLİYORUZ”

Konde, Tetanoz aşısını ülkeye getirirken belli bir süre sıkıntılar yaşadıklarını dile getirerek, “Hala daha bu aşıların tedariğinde sorunlarla karşılaşabiliyoruz” ifadelerini kulandı.

Tetanoz aşılarının üretimi ve tedariği konusunda piyasada bir eksiklik olduğuna dikkat çekerek, “Bu aşılar ülkeye geliyor ama sınırlı sayıda geliyor” diye konuştu.

“ÖZEL HASTANELER İLAÇ VE AŞI TEDARİKLERİNİ KENDİLERİ SAĞLIYOR”

Konde, özel hastanelerde yaşanan tetanoz aşısı kriziyle ilgili olarak, “Özel hastaneler ilaç ve aşı tedariklerini kendileri sağlıyor. Piyasadaki ilaç sıkıntısından onlar da etkileniyor” açıklamasında bulundu.

“Bizim de stoklarımızda bu aşılardan çok yok” diyen Konde, stoklarında fazla aşı olduğunda özel hastanelere de destek çıktıklarını sözlerine ekledi.

TETANOZ AŞISI NEDİR?

Tetanoz hastalığı, Clostridium tetani denilen bir bakteriden kaynaklanmaktadır. Tetanoz ise ölümcül riskler taşıyan bir sinir hastalığı olarak biliniyor. Genel olarak toprakta ve memeli hayvanların bağırsaklarında yaşayan bu bakteri insanlara yaralanma, kaza ve sıyrıklar ile girmektedir. Bu bakteri insan vücuduna girdikten sonra hızla üremeye başlar. Aynı zamanda bu bakteri vücutta metalloprotez tetanospazmin adı verilen bir toksin üretir.

Bu toksin ise omurilik ile beyin köklerine ulaşarak sinir hücrelerinde tahribata neden olur. Böylece istemsiz kasılmalar meydana gelir. Tüm bu hastalıktan ve etkilerinden kurtulmak için ise tetanoz aşısı önleyici bir tedavi yöntemidir. Tetanoz hastalığının en önemli karşıtı aşıdır. Tetanoz aşısı tetanoz toksoidi içerir. Aynı zamanda hastalıkla mücadele en etkili yöntem olarak bilinir.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.