SAĞLIK
okuma süresi: 3 dak.

Çocuklukta aşırı aktif olma ileri yaşlarda yargı konusunda sorunlara yol açıyor

Çocuklukta aşırı aktif olma ileri yaşlarda yargı konusunda sorunlara yol açıyor

Yapılan araştırmalara göre dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) ve aşırı aktif olma gibi davranış sorunları olan çocuklar okulda daha az çalışıyor ve ilerleyen yıllarda, iş hayatında da daha az para kazanıyor.

Yayın Tarihi: 07/06/23 19:15
Güncelleme Tarihi: 07/06/23 19:53
okuma süresi: 3 dak.
Çocuklukta aşırı aktif olma ileri yaşlarda yargı konusunda sorunlara yol açıyor

Pazartesi günü yayınlanan yeni bir araştırmaya göre çocukken bu sorunları bulunanlar, akranlarına kıyasla sıklıkla zihinsel ve fiziksel sağlık sorunları yaşıyor ve gelecekte hukuk ve yargı ile ilgili sorunlar yaşıyor.

Journal of Developmental Psychology'de yayınlanan araştırma, dikkat bozukluğu olan çocukların muhtemelen daha düşük eğitim düzeyine ve iş yaşamında da ekonomik yönden daha az başarıya sahip olduğunu ortaya koydu. Dürtüsel davranışlar sergileyenlerin ise yetişkinlik döneminde hukuk ve yargı sistemiyle ilgili sorun yaşama olasılığının daha yüksek olduğu kaydedildi.

Teksas Üniversitesi'nden çalışmanın baş araştırmacısı Andrew Koepp, Amerikan Psikoloji Derneği'ne yaptığı açıklamada "Çalışmamız, çocukların erken dönem deneyimlerinin ve becerilerinin yetişkinliğe ulaştıklarında önemli olduğu fikrine geniş destek buldu" dedi.

Çalışma, 2011'de yayınlanan, 1970'lerin başında Yeni Zelanda'nın Dunedin kentinde doğan ve sonraki otuz yıl boyunca takip edilen bin 37 çocuğa ilişkin verilerin incelendiği bir makalenin doğrulaması niteliğinde...

Bu, çocukluktaki özdenetim eksikliği sorunlarının yetişkinlikte yaşanan olumsuzluklarla doğrudan ilişkili olduğuna dair uzun vadeli kanıtlar olan ilk araştırmaydı. Söz konusu zamandan bu yana yayınlanan diğer araştırmalarda bu makaleden 5 binden fazla alıntı yapıldı.

Koepp, konuya dair yaptığı açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Araştırmada cevaplamaya çalıştığımız soru şuydu: Yeni Zelanda örneğinde olduğu gibi çocuklukta yaşanan dikkati ve davranışı kontrol etme zorluğu ABD ve İngiltere’de yetişkin sağlığını ve başarısını etkiliyor mu?”

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Koepp ve meslektaşları ABD ve İngiltere’deki iki büyük katılımcı gruptan alınan verileri incelediler. Birleşik Krallık grubunun tamamında İngiltere, İskoçya veya Galler'de yaşayan 15 binden fazla katılımcı vardı. Katılımcılar, 1958'de aynı hafta içinde doğdular ve 42 yaşına kadar takip edildiler. ABD grubu ise 1991 doğumlu ve 26 yaşına kadar takip edilen bin 168 katılımcıyı içeriyordu.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.