SAĞLIK
okuma süresi: 4 dak.

Dr. Gülgün Vaiz: Ani ölümlerin yüzde 80’i kalp krizi kaynaklıdır

Dr. Gülgün Vaiz: Ani ölümlerin yüzde 80’i kalp krizi kaynaklıdır

Kalp Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülgün Vaiz, ani ölümlerin yüzde 80’inin kalp krizinden dolayı yaşandığına vurgu yaptı. Dr. Vaiz, kalp sağlığının korunması için yüksek tansiyon, şeker, kolesterol, sigara ve hareketsiz hayat gibi etkenlere dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Cinsel gücü artırıcı ilaçların da kalp krizlerini tetikleyebileceğine dikkat çeken Vaiz, "Bu ilaçlar doktor kontrolünde alınmalı" dedi.

Yayın Tarihi: 09/06/23 15:50
okuma süresi: 4 dak.
Dr. Gülgün Vaiz: Ani ölümlerin yüzde 80’i kalp krizi kaynaklıdır

Kalp Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülgün Vaiz, kalp krizi kaynaklı ani ölümlerle ilgili Kıbrıs Postası’na özel açıklamalarda bulundu.

Dr. Gülgün Vaiz, “Daha önceden bilinen hastalığı olamayan bir kişinin beklenmedik şekilde aniden hayatını kaybetmesi, ani ölüm olarak yorumlanıyor. Tıbbi tanımı budur” dedi.

“ANİ ÖLÜMLERİN YÜZDE 80’İ KALP KRİZİ KAYNAKLIDIR”

Ani ölümlerin en sık görülen şeklinin ‘kalp krizi’ olduğuna vurgu yapan Dr. Vaiz, “Ani ölümlerin yüzde 80’i kalp krizi kaynaklıdır” ifadelerini kullandı.

Vaiz, kalp sağlığının korunması için krize yol açan yüksek tansiyon, şeker, kolesterol, sigara ve hareketsiz hayat gibi etkenlere dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Bu hususlara dikkat edersek ani ölümlere en çok neden olan kalp krizlerini büyük ölçüde azaltmış oluruz” diye konuştu.

Doğuştan gelen genetik rahatsızlıklar ve kontrolsüz kullanılan ilaçların da kalp krizini tetikleyebileceğine değinen Vaiz, konuyla ilgili açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“ERKEKLERDE ANİ KALP ÖLÜMLERİ KADINLARA ORANLA 3-4 KAT DAHA SIKTIR”

“Özellikle 40 yaşını geçen insanların genel bir sağlık kontrolünden geçmesini öneriyorum. En azından senede 1 kez kalp kontrollerinden geçilmelidir. Kontroller sırasında kalp krizini tetikleyecek bir rahatsızlık daha erken fark edilebilir. Sağlık kontrolleri daha sık yapılırsa ani ölümlerin azalacağını düşünüyorum. Erkeklerde ani kalp ölümleri kadınlara oranla 3-4 kat daha sıktır. Ani kalp ölümleri, 40-60 yaş arası erkeklerde daha sık görünüyor. Bunun da dikkate alınması gerekiyor.”

Dr. Gülgün Vaiz, ani ölümlerin Koronavirüsten kaynaklı gerçekleşmediğini dile getirerek, “Ani ölümlerin büyük oranda esas nedeni kalp krizi ve rahatsızlıklarıdır. Ailesinde kalp krizi geçirmiş kişiler bu rahatsızlığa karşı daha dikkatli olmalıdır. Kontrollerini daha sık yapmalıdır” açıklamasında bulundu.

“CİNSEL GÜCÜ ARTIRICI İLAÇLAR DOKTOR KONTROLÜNDE ALINMALI”

Cinsel gücü artırıcı ilaçların da kalp krizlerine sebebiyet verebileceğini belirten Vaiz, “Bu ilaçlar doktor kontrolünde alınmalıdır. Özellikle 40-60 yaş arası insanların doktor onayı olmadan bu ilaçları kullanması doğru değildir” dedi.

Vaiz, komşuya ve arkadaşlara sorup ilaç alınmaması ve bu konuda daha bilinçli hareket edilmesi gerektiğini kaydederek, “Mutlaka kontrollerden geçip doktorların önereceği şekilde ilaçlar kullanılmalıdır” ifadelerini kullandı.

“Şiddetli göğüs ağrıları olan kişiler en kısa zamanda hastaneye gitmelidir” diyen Vaiz, bu rahatsızlığın basite almaması gerektiğini söyledi.

“KALP KRİZİ GEÇİRDİĞİNİ DÜŞÜNEN BİREYLER AMBULANSLARI TERCİH ETMELİ”

Vaiz, kalp krizi geçirdiğini düşünen bireylerin ambulansları tercih etmesi gerektiğini ifade ederek, “Ambulanslardaki sağlık ekibi ve ekipmanlar sayesinde hastaya daha erken müdahale edilebilir” diye konuştu.

Koruyucu kalp hastalıklarıyla ilgili politikaların diğer ülkelerde olduğu gibi KKTC’de de hayata geçirilmesi gerektiğini belirten Vaiz, “İnsanların doğduğu andan itibaren sağlıklı beslenmeye ve spora teşvik edilmesi lazım. Bu konuda devlete çok büyük iş düşüyor” açıklamasında bulundu.

Dr. Gülgün Vaiz, “Her kişinin eşit şekilde devletten yararlanabileceği olanakların yaratılması elzemdir” dedi.

“KALP HASTALARI GÜNÜN SICAK SAATLERİNDE DIŞARIYA ÇIKMAMALIDIR”

Çok sıcak havaların kalp hastaları ve kronik rahatsızlığı olan bireylerin sağlığını olumsuz etkilediğini söyleyen Vaiz, “Özellikle kalp hastaları günün sıcak saatlerinde dışarıya çıkmamalıdır” ifadelerini kullandı.

Dr. Vaiz, yaz aylarında hafif şekilde beslenilmesi ve ağır yemeklerden kaçınılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.