SAĞLIK
okuma süresi: 3 dak.

"Koronavirüsü semptomsuz geçirmeyi sağlayan" koruyucu gen bulundu

"Koronavirüsü semptomsuz geçirmeyi sağlayan" koruyucu gen bulundu

Araştırmacılar elde edilen bulgular sonucunda yeni tedavi ve aşıların geliştirilebileceğine inanıyor.

Yayın Tarihi: 21/07/23 15:15
okuma süresi: 3 dak.
"Koronavirüsü semptomsuz geçirmeyi sağlayan" koruyucu gen bulundu

Bir gen varyantının şanslı bir azınlığın Koronavirüs semptomlarından kurtulmasını sağlamış olabileceği yeni bir araştırmada belirtildi.

Bilim insanları "süper kaytarıcılar" denen kişilerin öksürük, titreme, yorgunluk ve diğer hastalık belirtileri gibi semptomlara yol açmadan önce virüsü savuşturmalarını sağlayan bir gen taşıdığını keşfetti.

Bu, asemptomatik Koronavirüsün genetik bir temeli olduğuna dair ilk kanıt.

Araştırmacılar elde edilen bulgular sonucunda yeni tedavi ve aşıların geliştirilebileceğine inanıyor.

Nature adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışma bağışıklık sisteminin belirli bir hücrenin istenmeyen bir istilacı olup olmadığını anlamasını sağlayan, hücrelerin yüzeyindeki proteinler olan insan lökosit antijenlerine (HLA'lar) odaklanıyor.

Koruyucu gen, Koronavirüsden sorumlu Koronavirüste bulunan bir HLA'nın, rutin soğuk algınlığına neden olan mevsimsel Koronavirüslerde bulunan HLA'ya benzediğini bağışıklık sisteminin fark etmesini sağlıyor.

Bu, koruyucu gene sahipseniz ve daha önce mevsimsel Koronavirüse maruz kaldıysanız bağışıklık sisteminizin Koronavirüs enfeksiyonuna karşı savunma silahlarını harekete geçireceği ve böylece semptomlara maruz kalmayacağınız anlamına geliyor.

Pandeminin ilk yılı boyunca takip edilen 30 bin denekten yalnızca 3 bin kadarı HLA-B15 adı verilen bu gen varyantını taşıyor.

Araştırmayı yöneten, Kaliforniya San Francisco Üniversitesi Weill Nörobilim Enstitüsü'nden Profesör Jill Hollenbach "Düşmanı erken tanıyabilen bir ordunuzun olması muazzam bir avantaj" diyor.

Bu, ne arayacağını ve bunların kötü adamlar olduğunu çoktan bilen, savaşa hazır askerlere sahip olmak gibi bir şey.

Çalışma koruyucu genin bir kopyasına sahip kişilerin, bu geni taşımayan kişilere kıyasla asemptomatik kalma eğiliminin iki kat daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Öte yandan genin iki kopyasına sahip kişilerin Koronavirüs enfeksiyonu sırasında semptom göstermeme olasılığı 8 kattan fazlaydı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.